مسجد شریف جمکرانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مسجد جمکران.
پرسش: درباره‌ی مسجد جمکران و علت ساخت آن توضیح دهید.
پاسخ:


مکان مسجد جمکران[ویرایش]

یکی از مکان‌های مقدس و منتسب به امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ مسجد مقدس جمکران است که در شش کیلومتری شهر مذهبی قم قرار دارد. این مسجد بیش از یک هزار سال پیش به فرمان آن حضرت ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ در بیداری (نه در خواب) تأسیس گردید که جلوه‌گاه عنایات و کرامات امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ و میعادگاه منتظران و شیفتگان قائم آل‌ محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله است.

روایتی از میرزا حسین نوری[ویرایش]

مرحوم میرزا حسین نوری درباره‌ی تاریخچه‌ی تأسیس مسجد جمکران از قول شیخ فاضل حسن بن حسن قمی، معاصر شیخ صدوق علیه‌الرحمة، در کتاب تاریخ قم [۱] از کتاب مونس الحزین فی معرفة الحق والیقین [۲] نقل کرده است: [۳]
شیخ عفیف صالح حسن بن مثله جمکرانی می‌گوید: من شب سه‌شنبه ۱۷ ماه مبارک سال ۳۹۳ ه. ق در خانه‌ی خود خوابیده بودم که ناگاه جماعتی از مردم به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند برخیز و خواسته‌ی امام زمانت ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ را اجابت کن که تو را می‌خواند. آن‌ها مرا به محلی که اکنون مسجد (جمکران) است، آوردند.
حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف مرا به نام خواندند و فرمودند: برو به حسن بن مسلم بگو: این‌جا زمین شریفی است و حق تعالی این زمین را از زمین‌های دیگر برگزیده و شریف کرده است، تو آن را گرفته به زمین خود ملحق کرده‌ای... و آن‌گاه فرمود: «به مردم بگو به این مکان رغبت کنند و آن را عزیز بدارند». [۴]

دیدگاه مرعشی نجفی[ویرایش]

آیت الله العظمی مرعشی نجفی نیز در تأیید مسجد جمکران می‌فرماید: این مسجد شریف مورد احترام کافه‌ی شیعه بوده است، از غیبت صغرا تا به امروز که حدود یک هزار و دویست و دو سال می‌گذرد و همین‌طور که شیخ بزرگوار مرحوم صدوق ـ علیه‌الرحمة ـ کتابی به نام مونس‌الحزین دارند که حقیر آن نسخه را ندیده‌ام ولی مرحوم آقای حاج میرزا حسین نوری استاد حقیر از آن کتاب نقل می‌فرماید، و بالجمله این مسجد مقدس مورد احترام علمای اعلام و محدثان کرام شیعه بوده و کرامات متعددی از مسجد جمکران دیده شده است. [۵]

ادله تأسیس مسجد جمکران[ویرایش]

اما در بیان علت ساخت به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

← اولاً
در فرهنگ اسلامی مسجد جایگاه ویژه‌ای دارد، اعتبار و اهمیتی که اسلام به مسجد به‌عنوان پایگاه معنوی و توحیدی داده به هیچ نهادی نداده است. اقدام مهم رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ پس از هجرت به مدینه، ساخت مسجد بود. با توجه به اهمیت و حساسیت و موقعیت جهانی شهر مقدس قم و توصیه‌هایی که در لسان روایات نسبت به آن وارد شده است. اقدام امام عصر ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ در ایجاد و تأسیس این پایگاه معنوی و باعظمت، در راستای رشد و تعالی مؤمنان و ظرفیت بخشی به منتظران در دوران غیبت کبرا بوده است، و این عنایت نیز می‌تواند در ادامه‌ی توصیه‌ی ائمه علیهم‌السلام و تأکیدی بر مرکزیت شهر مقدس قم به‌عنوان اول پایگاه جهان تشیع در عصر غیبت باشد.

← ثانیاً
تأسیس مسجد جمکران بر این اساس صورت گرفته است، که جلوه‌گاه عنایات و کرامات امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف و میعادگاه منتظران و شیفتگان قائم آل‌محمد عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف در عصر پر فتنه و سراسر آشوب غیبت باشد. تا مردم با مراجعه‌ی به این مکان نورانی و مشاهده‌ی عنایات و کرامات آن حضرت ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ بر ایمانشان افزوده گردد، و از گزند توطئه‌های شیاطین جنی و انسی و شبهه‌افکنی دشمنان و شبهه‌افکنان اعتقادات دینی در امان باشند.

← ثالثاً
از جمله دلایلی ساخت این مسجد می‌توان به این نکته اشاره کرد که مردم از برکات معنوی مسجد بهره جسته، خود را در برابر دیدگان حضرت ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ حاضر ببینند، عقده‌های خویش بر آن حضرت ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ عرضه نمایند و برای ظهور یگانه منجی عالم بشریت دعا کنند.
اصولاً در یک جامعه‌ی سراسر شیعی و در راستای سامان بخشیدن به تفکر ناب مهدویت، تقویت روح انتظار و نیز در جهت انسجام‌بخشی به دیدگاه‌های مختلف ادیان و مذاهب نسبت به جریان ظهور و شناخت ابعاد گسترده‌ی شخصیت الهی و انسانی منجی، ضرورت وجود پایگاهی عظیم نظیر مسجد مقدس جمکران انکارناپذیر است.

پانویس[ویرایش]
 
۱. این کتاب از تألیفات میرزا حسین نوری می‌باشد.
۲. از تألیفات شیخ صدوق ـ علیه‌الرحمه ـ است.
۳. میرزا حسین طبرسی نوری، نجم الثاقب، ج ۹، ص ۵.
۴. برای مطالعه جریان کامل بنای مسجد جمکران به نجم الثاقب، ص ۳۹۲ ـ ۳۸۳ و سایت تخصصی مسجد مقدس جمکران، رجوع کنید.
۵. میرزا حسین طبرسی نوری، نجم الثاقب، ص ۴۶.


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : فرهنگ و اجتماع | مساجد | مسجد جمکران
جعبه‌ابزار