ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

خلقت انسان از آب بی‌ارزش[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: تقوا، تکبر، منی، انسان، خلقت، ارزش انسان.

پرسش: قرآن کریم بارها از منشأ خلقت انسان با عنوان‌های تحقیرآمیزی مانند خاک، لجن، ماده‌ای گندیده و... نام می‌برد. آیا این شیوه سخن، منافاتی با جایگاه بلند انسانیت ندارد؟!

پاسخ اجمالی: مورد خطاب این عبارات، منکران و تکذیب‌کنندگان آیات الهی و متکبران هستند، و برای تحقیر و تهدید کفار بوده و اشاره به نفوذ قدرت، عظمت و خالقیت خدای متعال دارد؛

 


ترس حضرت موسی از تبدیل شدن عصا به مار[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: حضرت موسی (علیه‌السلام)، ترس، معجزه، عصا، مار، اژدها، سوره قصص.

پرسش: چرا قبل از رفتن حضرت موسی (علیه‌السّلام) به سوی فرعون، خداوند یک بار معجزاتش را به صورت آزمایشی به او نشان داد و چرا موسی (علیه‌السّلام) در همین رونمایی، از تبدیل شدن عصایش به مار ترسید؟

پاسخ اجمالی: از آن‌جا که پیامبران الهی جدای از مقام نبوتشان از جهت طبع بشری انسان‌هایی هستند مانند دیگر مردم، و همان‌گونه که مانند دیگران می‌خورند، می‌آشامند، بیمار می‌شوند و...

 


ترتیب مراحل خلقت در سوره اعلی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: خلق، تقدیر، تسبیح، تنزیه، قدر، هدایت، تسویه، سوره اعلی.

پرسش: با توجه به آیات اولیه سوره اعلی، آیا در آفرینش موجودات، چهار مرحله «خلق»، «تسویه»، «تقدیر» و «هدایت» به ترتیب رخ داده است؟ تفاوت تسویه و تقدیر در چیست؟

پاسخ اجمالی: فرق بین «تسویه» و «تقدیر» این است که تسویه به معنای یکسان و هماهنگ نمودن اعضا، اجزا و قوای هر موجودی است؛

 


شبهه بارور کردن ابرها و انحصار نزول باران در خدا[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: پیشرفت علم، خدا، باران مصنوعی، آب شور، آب شیرین، سوره واقعه.

پرسش: آیاتی وجود دارد که جابجایی ابرها و نزول باران و تقسیم آب‌ها به شور و شیرین را در حیطه قدرت خدا می‌داند؛ اما امروزه با دانش روز ابرها بارور شده و در جای دلخواه می‌بارند! آب شور تبدیل به شیرین می‌شود و...! آیا این پیشرفت‌ها، آن آیات را به چالش نمی‌کشد؟!

پاسخ اجمالی: اگر بشر امروز به دانش و توانایی‌هایی در زمینه علوم طبیعی دست یافته است، این نمی‌تواند ربوبیت الهی را زیر سؤال ببرد؛

 


شبهه تعمیر مساجد توسط مشرکان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: مسجد، قریش، شرک، بت‌پرست، سوره توبه.

پرسش: آیا مشرکان و بت‌پرستان، اقدام به ساخت و تعمیر مسجد می‌کردند که خداوند در آیه ۱۷ سوره توبه فرمود آنان اجازه چنین کاری را ندارند؟!

پاسخ اجمالی: از آن‌جا که مشرکان به خانه خدا رفت و آمد می‌کردند و بت‌های خود را در آن‌جا نگهداری نموده؛ به‌طور طبیعی بخش‌های فرسوده آن‌را نیز تعمیر می‌کردند که با نزول این آیه

 


شبهه آسانتر بودن اعاده خلق برای خدا[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: سوره روم، خداوند متعال، معاد، قیامت.

پرسش: چرا در آیه شریفه ۲۷ سوره روم، خداوند متعال معاد را آسان‌تر از خلقت ذکر فرموده است؟ در صورتی که در مقابل قدرت خداوند سخت و آسان معنا ندارد، و هر آنچه را اراده کند موجود می‌شود!

پاسخ اجمالی:

 


جمع‌آوری قرآن کریم در زمان ابوبکر[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، امام علی (علیه‌السّلام)، ابوبکر بن ابی‌قحافه، جمع‌آوری قرآن، زید بن ثابت، ابی بن کعب.

پرسش: چه افرادی در کمیسیون جمع‌آوری قرآن کریم در زمان خلیفه اول (ابوبکر) شرکت داشتند؟

پاسخ اجمالی: طبق گزارش‌ها نخستین اقدام رسمی در مورد جمع‌آوری قرآن کریم توسط ابوبکر انجام شد و اصلی‌ترین شخصی را که ابوبکر برای این کار مامور کرد، زید بن ثابت بود؛ همچنین ابن ابی‌داود روایت کرده که ابیّ بن کعب نیز در جمع‌آوری قرآن در خلافت ابوبکر

 


تفسیر باطنی آیه 11 سوره انفال[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: ولایت، امام علی (علیه‌السّلام)، آب، آسمان، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، انفال.

پرسش: در آیاتی به بارش آب‌های پاک‌کننده از آسمان اشاره شده است. روایتی در تفسیر عیاشی ذیل یکی از این آیات وجود دارد که آسمان را به حضرت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و آب را به امام علی (علیه‌السّلام) تفسیر می‌کند. آیا این تفسیر را می‌توان پذیرفت؟

پاسخ اجمالی: آشنایی با تفسیر باطنی قرآن و تبیین لایه‌های عمیق حقایق آن، تنها از طریق امامان معصوم (علیهم‌السّلام)

 


سرمای شدید در جهنم[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: بهشت، عذاب الهی، جهنم، گرما، زمهریر، سرمای شدید، سوره انسان.

پرسش: آیا در جهنم سرما هم وجود دارد؟ آیا سرمای شدید می‌تواند در جهنم وسیله عذاب باشد؟!

پاسخ اجمالی: با بررسی آیه ۱۳ سوره انسان و برخی روایات می‌توان نتیجه گرفت که زمهریر سرمایی شدید است و مانند گرما و آتش وسیله عذاب برای گناه‌کاران است؛ یعنی همان‌گونه که گرمای زیاد باعث عذاب است، سرمای زیاد نیز این‌گونه است.

 


ماه‌های حج[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: حج، ذی‌الحجه، ذی‌القعده، شوال، ماه‌، اشهر معلومات، سوره بقره.

پرسش: قرآن در آیه «الحج اشهر معلومات» تصریح کرده که چند ماه مشخص به حج اختصاص دارد. پس چرا حج را فقط در ماه ذی‌الحجه انجام می‌دهند؟

پاسخ اجمالی: ماه‌های شناخته شده در بین اعراب برای حج، شوال، ذی‌القعده و ذی‌الحجه است و چون بخشی از مناسک حج (اعمال عمره تمتع) را در غیر این سه ماه انجام نمی‌شود، و بخشی را فقط در روزهای نهم تا دوازدهم ذی‌الحجه باید انجام داد.

 


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار