ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

آگاهی نسبی مورچه حضرت سلیمان از معانی الفاظ[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: مسکن، حضرت سلیمان، مفهوم، شعور، مورچه، مساکن.

پرسش: وقتی موجودی از کلمه‌ای در جمله‌ای استفاده می‌کند؛ یعنی معنای دقیق آن‌را می‌داند. سوره نمل آیه ۱۸ مورچه در مورد سلیمان و جنودش می‌گوید «هم لایشعرون». آیا مورچه معنای کلمه «شعور» را می‌شناسد؟ شعور عقل ظریف و مخصوص انسان است که دارای روح خدایی است. عکس العمل سلیمان خطاب به مورچه نیست، بلکه به خدا است از این‌که شعور به وادی نمل دارد این نعمت را خدا به او داده است شکر می‌کند. سؤال دوم: در این آیه مورچه خطاب به مورچه‌ها می‌گوید «ادخلوا مساکنکم»؛

 


همسران پیامبر در حکم مادران مؤمنان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: همسران پیامبر، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، ام المؤمنین، امهات المؤمنین، زنان پیامبر.

پرسش: اهل سنت اعتقاد دارند که عایشه امّ المؤمنین است و این ادعا را با توجه به آیه ۶ سوره احزاب اثبات می‌کنند؛ آیا این ادعا صحیح است؟ حال اگر منظور خداوند در این آیه این بوده که به مسلمانان بگوید که حق ندارید با همسران پیامبر ازدواج کنید همسران وی در حکم مادران مؤمنان هستند چرا خداوند این دستور را با بیان موضوعاتی دیگر مثلاً همسران وی در حکم خواهران و یا دختران مؤمنان هستند نیاورد؟

 


جایگاه پرهیزکاران در قیامت[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: بهشت، قیامت، متقین، ملیک مقتدر، مقعد صدق.

پرسش: جایگاه صدقی که به پرهیزگاران وعده داده شده چیست؟

پاسخ اجمالی: قرآن کریم در آیه ۵۵ سوره قمر به مقام بلند پرهیزکاران اشاره کرده و جایگاه صدق و حق و راستی نزد خداوند مالک قادر را مختص ایشان معرفی می‌کند. این جایگاه دو ویژگی دارد یکی این‌که جایگاه صدق است و هیچ‌گونه باطل و بیهودگی در آن راه ندارد و دوم این‌که در جوار و قرب خدا است.

 


عوامل نابودی ملت‌ها و جوامع[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: اقوام، هلاکت، جوامع، نابودی ملت‌ها.

پرسش: از نگاه قرآن چه عواملی باعث نابودی جوامع می‌شود؟

پاسخ اجمالی: از نگاه قرآن کریم؛ تکذیب آیات الهی، ظلم و ستم، جرم و گناه، فساد رهبران و ثروت‌مندان، تکبر و استکبار، غرور و مستی و ... باعث نابودی ملت‌هاست.

 


اصناف و گروه‌های جنیان[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: جنیان، جن صالح، اجنه، تفسیر، سوره جن.

پرسش: آیا جنیان نیز مانند انسان‌ها از لحاظ ایمان و عمل به اصناف و گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند؟!

پاسخ اجمالی: قرآن کریم در آیات ۱۱، ۱۴ و ۱۵ سوره جن به تقسیم و دسته‌بندی جنیان از نظر اعتقاد و عمل پرداخته است. در برخی آیات جنیان را به گروه صالحان و غیر صالحان و در برخی دیگر نیز به دو گروهی که تسلیم امر خدا هستند و گروهی که از تسلیم شدن برای امر خدا عدول کرده‌اند تقسیم کرده است.

 


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار