ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

دعادرمانی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: دعادرمانی، شفای بیماری.

پرسش: آیا در معارف ما به دعادرمانی و اثرات روحی، روانی آن اشاره شده است. اگر اشاره شده، لطفاً توضیح دهید دعادرمانی چه نقشی در زندگی ما دارد؟

پاسخ: دعا و نیایش اگر با حضور قلب و توجه کامل، با گریه و تضرع همراه باشد، آثار بسیار مطلوبی دارد. پس از گریه به انسان یک حالت روحانی و انبساط خاطر خاصی دست می‌دهد و عقده‌ها گشوده می‌شود.

 


بهترین دعای مستجاب[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: بهترین دعا، استجابت دعا.

پرسش: بهترین دعایی که اگر خوانده شود، حتماً مستجاب می‌شود، چیست؟

پاسخ: نباید تصور شود که اجابت دعا و برآورده شدن حاجت تنها و تنها به یک دعای خاصی اختصاص دارد؛ بلکه دعا با هر شیوه و روشی و با همه الفاظ و کلمات، اگر با شرایط استجابت همراه باشد و خداوند حکیم، مصلحت بنده خود را در برآورده شدن همان حاجت مخصوص قرار داده باشد، دعا مستجاب و حاجت او برآورده می‌شود و اگر آثار اجابت را ندید، از اجابت مأیوس نشود؛

 


فلسفه استفاده از واژه «کل» در برخی دعاها[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: عمومیت دادن در دعاها، دعا کردن، واژه «کل»، اجابت دعا.

پرسش: فلسفه استفاده از واژه «کل» در دعای ماه مبارک رمضان چیست؟

پاسخ: عمومیت دادن در دعاها و دعا کردن برای دیگران در منابع اسلامی ـ اعم از قرآن (مثل آیاتی که با ربّنا شروع می‌شود) و روایات ـ بسیار آمده است؛ فلسفه عمومیت دادن را نیز خود پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) بیان فرموده‌اند و آن این است که این‌گونه دعا کردن زودتر به هدف اجابت می‌رسد.

 


دعا برای جلب رضایت پدر پس از مرگ[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: دعا، رضایت پدر و مادر، مرگ.

پرسش: آیا دعایی برای جلب رضایت پدر (بعد از مرگ) وجود دارد؟

پاسخ: دعای مشلول، یکی از دعاهایی است که برای رضایت پدر بعد از مرگ، خواندن آن وارد شده است. هم‌چنین آیات آخر سوره جاثیه (آیه ۳۶ و ۳۷) است که هر کس این آیات را بخواند و ثواب آن را به روح والدین اهدا کند، دیگر حقی برای آن‌ها در گردن پسر و فرزند نمی‌ماند.

 


درخواست مرگ از خداوند در جوانی[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: درخواست مرگ، جوانی.

پرسش: فکر می‌کنید آیا این دعای من درست است که از خدا می‌خواهم در جوانی مرا بمیراند؟

پاسخ:

 


درخواست طول عمر از خداوند[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: درخواست طول عمر، آداب دعا.

پرسش: چگونه برای کسی از خداوند متعال درخواست طول عمر کنیم؟

پاسخ:

 


برآورده شدن حاجات با زیارت خانه خدا[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: حاجات، آرزو، زیارت خانه خدا.

پرسش: آیا این‌که می‌گویند هر کس برای اولین بار به زیارت خانه خدا مشرف می‌شود (هنگام دیدن خانه خدا) هر آرزویی که دارد، برآورده می‌شود، صحت دارد؟

پاسخ: برآورده شدن آرزوها و حاجات در کنار خانه خدا و بخشوده شدن گناهان، فقط مخصوص کسی نیست که برای اولین بار خانه خدا را می‌بیند. هم‌چنین باید توجه داشت که وعده خداوند به اجابت دعا یک وعده مشروط است نه مطلق، که در روایات اسلامی شرایطی برای استجابت دعا در نظر گرفته می‌شود که عبارت‌اند از:

 


لعن و نفرین دیگران[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: دعای شر، لعن و نفرین.

پرسش: آیا می‌شود برای کسی دعای شر کرد و او را مورد لعن و نفرین قرار داد؟

پاسخ: لعن و نفرین بر‌اساس امور نفسانی (بدخواهی بی‌مورد و کینه و حسادت و ...) نا‌صواب است. از روی چشم‌تنگی و حسادت، بر ضرر کسی دعا کردن نیز نادرست است؛ زیرا اسلام بدخواهی و بدبینی و حتی نیت بد ضد کسی را امضا نمی‌کند تا چه رسد به چشم‌تنگی کردن و یا مثلاً از طریق مراجعه به دعانویس‌ها ضد کسی دعا گرفتن و ... .

 


برآورده شدن حاجات با خواندن سوره توحید[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: سوره توحید، ثواب، حاجت.

پرسش: آیا خواندن سوره توحید جهت برآورده شدن حاجات مفید است؟

پاسخ: براساس روایات گوناگون، خواندن سوره توحید برای هر حاجتی مفید است و اگر شخصی با اخلاص و توجه این سوره شریف را بخواند و آن حاجت به صلاح و مصلحت او باشد، خداوند به برکت سوره توحید حاجت را برآورده خواهد کرد.


 


علت اجابت نشدن دعا[ویرایش]

[ادامه]
کلیدواژه: حقیقت دعا، عدم استجابت دعا، شرایط دعا.

پرسش: چرا خداوند دعای دختری را که از خدا همسر شایسته می‌خواست، اجابت نکرد و حتی او را دچار بیماری کرد؛ درحالی‌که این دختر اهل نماز شب و مراقبه بود و الان فقط نماز واجبش را می‌خواند، از خدا شفا می‌خواهد و به خاطر مشکلاتی، علاقه به ازدواج را از دست داده است. آیا می‌توان امیدی داشت که فرجی حاصل شود؟

پاسخ: دعا یک نوع عبادت و خضوع و بندگی است.

 


جعبه‌ابزار