عوامل پیروزی امام زمان در عصر ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قیام امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، پیروزی، ابرقدرت‌ها، ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: عوامل پیروزی حضرت امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بر قدرت‌ها در عصر ظهور چیست؟

پاسخ: عوامل پیروزی امام مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) عبارت‌اند از: ۱. مقبولیت و حمایت مردمی، ۲. یاران با ایمان امام زمان؛ ۳. امدادها و عنایات الهی؛ از جمله امدادهای الهی در پیروزی حضرت بر دشمنانش عبارت‌اند از: أ. ایجاد وحشت در دل دشمن؛ ب. تأیید از جانب ملائکه؛ ج. ظهور ناگهانی و غفلت دشمنان.مقدمه بحث

[ویرایش]

عصر ظهور، پایان انتظاری است که بشریت در طول تاریخ منتظر آن بوده‌اند. بشریتی که انواع ظلم‌ها و ستم‌ها و ناامنی‌ها را با چشم خود دیده و آن‌ها را با اعماق وجود درک کرده‌اند؛ به طوری که اکثر مردم از این وضعیت خسته شده و منتظر عدالت‌گستری هستند که در برابر ابرقدرت‌ها و سلطه‌گران قیام نموده و مردم را از قید مادی‌گری و ناامنی‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی رها ساخته و عدالت را در جهان بگستراند.

علل پیروزی امام مهدی

[ویرایش]

تحقق پیروزی حضرت در مقابل دشمنان، وابسته به عواملی است که می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

← مقبولیت و حمایت مردمی


در زمان ظهور، مردم به لحاظ عدم اعتماد به سردم‌داران و ابرقدرت‌های زمان خودشان، دست از حمایت آنان برداشته و به حمایت از منجی موعود می‌پردازند.

←← ناتوانی ابرقدرت‌ها


ابرقدرت‌ها و سردم‌داران حکومت‌ها در اداره جامعه و تأمین امنیت جامعه ناتوان می‌باشند و از طرفی مردم از استعمار و بازی‌های خطرناک سیاسی خسته شده‌اند و تمام مکتب‌های سیاسی را آزمایش کرده و می‌فهمند که هیچ‌یک از این مکتب‌ها توانایی اداره کشورها را ندارند. در چنین شرایطی مردم از هر جهت آماده درک حکومت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) گردیده و به حمایت از چنین منجی می‌پردازند.

←← عصمت امام زمان


معصوم بودن و خالی از اشتباه و گناه بودن حضرت، عامل دیگر حمایت‌های مردمی است؛ زیرا زمانی که مردم بفهمند رهبر و پیشوای آن‌ها معصوم است و بیراهه نمی‌رود و در راه تأمین امنیت و عدالت هیچ خطایی ندارد، حمایت‌های مردمی بیشتر شده، امید در بین مردم روزبه‌روز زیادتر می‌شود؛ زیرا تجربه تاریخی این مطلب را به اثبات رسانده است که زمانی که رهبر یک امت و گروهی، فردی مؤمن و معصوم باشد، مردم حمایت خود را از آن رهبر دریغ نمی‌کنند.


← یاران با ایمان امام زمان


هر رهبری برای اینکه در مقابل دشمن صف‌آرایی کند و با دشمن مقابله کند، نیاز به لشکر و نیروهایی دارد که از هر لحاظ آمادگی کامل جهت جنگ با دشمن را داشته باشند. نیروها و یاوران حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نیز از ملیت‌های گوناگون به هنگام قیام با شیوه‌های خاصی فرا خوانده می‌شوند.
افرادی که برای فرماندهی لشکریان و عملیات‌های جنگی تعیین شده‌اند، در روایت‌های گوناگونی به خصوصیات روحی و رزمی آن‌ها اشاره شده است:

←← حدیثی از امام صادق


ابوبصیر می‌گوید: مردی از اهالی کوفه از امام صادق (علیه‌السلام) پرسید: چند نفر با حضرت قائم (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) قیام می‌کنند، مردم می‌گویند همراهان حضرت به تعداد سربازان بدر یعنی ۳۱۳ تن هستند. حضرت فرمود: حضرت مهدی (علیه‌السلام) ظهور نمی‌کند، مگر با ارتش قوی و نیرومند که کمتر از ده هزار نیروی رزمنده نخواهد داشت.

←← حدیثی از رسول خدا


رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: برای حضرت قائم (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) از گوشه‌و‌کنار جهان به تعداد اهل بدر جنگجو گرد می‌آیند و ... .

←← حدیثی از امام علی


امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) فرمودند: یاران مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) جوان هستند و پیر و کهنسال در میان آن‌ها وجود ندارد، جز تعداد ‌اندکی.

←← حدیثی از امام سجاد


امام سجاد (علیه‌السلام) فرمودند: آنگاه که قائم (علیه‌السلام) قیام کند، خداوند سستی و ضعف را از شیعیان ما دور کند و دل‌هایشان را چون پاره‌های آهن محکم و استوار می‌کند.

بنابراین قدرت و شجاعت یاران امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) از جمله عواملی است که حضرت در برابر قدرت‌های سلطه‌گر پیروز می‌شود و از طرفی وجود یارانی مانند حضرت عیسی (علیه‌السلام) و اصحاب کهف در جمع سپاهیان حضرت ولی عصر (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) علاوه بر افزودن روحیه و امید در میان سپاه حضرت، باعث جذب مسیحیان و اهل کتاب به لشکر امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌شود.

← امدادها و عنایات الهی


شکی نیست که کسی که در راه اهداف والای الهی قدم برمی‌دارد و جهت نصرت دین الهی حرکت می‌کند، از عنایات و امدادهای الهی بهره‌مند می‌شود. از آن‌جا که حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) در راه ترویج آیین الهی و هدایت مردم به سوی آفریدگار جهان قدم بر‌می‌دارد، از این قاعده مستثنا نیست؛ لذا خداوند متعال حضرت را در پیروزی برابر قدرت‌ها کمک می‌کند و عنایات خویش را از حضرت دریغ نمی‌کند؛ از جمله امدادهای الهی در پیروزی حضرت بر دشمنانش عبارت‌اند از:

←← ایجاد وحشت در دل دشمن


یکی از راه‌های نفوذ بر دشمن که در علم نظامی از آن بهره‌گیری فراوان می‌شود، ایجاد ترس و خوف و رعب در دل دشمن است تا از این راه تسلیم گردد. خداوند متعال آن‌چنان رعب و وحشتی در دل دشمنان امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌اندازد که توان استقامت در مقابل حضرت و لشکریانش را از دست داده و تسلیم می‌شوند و سلاح‌های خود را بر زمین گذارده و فرار می‌کنند. لذا حضرت و لشکریانش «منصور بالرعب» هستند. چنان‌چه شواهد تاریخی بر این‌گونه پیروزی‌ها وجود دارد که سپاهی با مشاهده قدرت مسلمانان، متزلزل و مرعوب شده و شکست می‌خورند که نمونه بارز آن، جنگ بدر است.
در مورد پیروزی حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به وسیله رعب و وحشت روایاتی وجود دارد:
امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «خداوند متعال او را با سه لشکر یاری خواهد کرد: ملائکه، رعب و وحشت، مؤمنین».

امام باقر (علیه‌السلام) هم در این مورد می‌فرماید: «همه سنن انبیا در امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) وجود دارد؛ ولی از سنت‌های جدش مصطفی (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) قیام به شمشیر و جاری شدن رعب و وحشت است».

←← تأیید از جانب ملائکه


چنان ‌چه در جنگ‌های رسول مکرم اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) حضرت مورد عنایت خداوند قرار داشته و توسط ملائکه یاری می‌شد، در زمان ظهور حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) توسط ملائکه یاری می‌شود فرشتگانی که با نوح (علیه‌السلام) در کشتی و با ابراهیم خلیل (علیه‌السلام) در آتش و با عیسی (علیه‌السلام) در هنگام عروج به آسمان همراه بودند و هم‌چنین چهار هزار فرشته به یاری حضرت می‌شتابند و آن فرشتگانی که در سرزمین کربلا فرود آمده بودند تا در رکاب حسین (علیه‌السلام) بجنگند، ولی اذن این کار را نیافتند، به کمک حضرت می‌آیند؛ به طوری که امام باقر (علیه‌السلام) فرمودند: جبرئیل در سمت راست حضرت و میکائیل در سمت چپ حضرت حرکت می‌کنند. (به این منبع رجوع شود:
[۷] طوسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (علیه‌السلام)، ص۵۳۱-۱۳۱، بوستان کتاب، ویرایش قوم.
) هم‌چنین از امام صادق (علیه‌السلام) روایت است که فرمودند: خداوند با سه هزار ملائکه او را (قائم (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)) یاری خواهد کرد.
[۸] مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۳۹، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.


←← ظهور ناگهانی و غفلت دشمنان


یکی از تاکتیک‌های نظامی، اصل غافلگیری و هجوم ناگهانی است که در پیروزی‌ها و شکست دشمن تأثیر بسزایی دارد. مطابق روایات، حضرت هنگامی ظهور می‌کند که دشمنان، همه از ظهور او غافل هستند؛ به‌طوری که فرصت آمادگی نیروها و جمع‌آوری نیروهای رزمی و زرهی را از دست می‌دهند؛ لذا خود حضرت در توقیعی به شیخ مفید (رحمةالله) می‌فرماید: «همانا امر ما (ظهور) به طور ناگهانی است».
[۹] مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۳۹، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.

بنابراین حضرت به واسطه عواملی که ذکر شد و نیز غیر اینها از اموری که ممکن است بر ما پوشیده باشند، بر ابرقدرت‌ها و سلطه‌گران و استعمارگران فائق گشته و عدالت را در جامعه بر پا می‌کند و در اجتماع توازن و برابری برقرار می‌کند و این خود عاملی است که جامعه بشری ـ اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان ـ جذب برنامه‌های عدالت‌محور حضرت می‌گردند.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. موعودشناسی، علی‌اصغر رضوانی.
۲. دادگستر جهان، ابراهیم امینی.
۳. امامت و مهدویت، آیت‌الله صافی گلپایگانی.
۴. حکومت جهانی حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، آیت‌الله مکارم شیرازی.
۵. مهدی موعود، علامه مجلسی (ترجمه علی دوانی).

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، محمد بن علی، کمال‌الدین و تمام النعمة، ج۲، ص۶۵۴، دار‌الکتب الاسلامیه، قم، ۱۳۵۹ق.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۰۷، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۳۳ - ۳۳۴، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۱۷، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.    
۵. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبة، ص۱۹۸.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۲۱۷، ح۶، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.    
۷. طوسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (علیه‌السلام)، ص۵۳۱-۱۳۱، بوستان کتاب، ویرایش قوم.
۸. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۳۹، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.
۹. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۳۹، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «عوامل پیروزی امام زمان در عصر ظهور»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۲۹.    
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار