روش‌های آشنایی با معارف دینیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: معرفت دینی.
پرسش: چگونه می‌توانم با معارف اسلامی (احکام تربیت کودک، اخلاق در خانواده ، موسیقی ، نماز و.....) آشنا شوم؟
پاسخ: در رابطه با جواب این سؤال مناسب است مطالبی چند بیان شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.


اعتقاد به اصول دین

[ویرایش]

هر انسانی که مسلمان است و به خداوند متعال ایمان آورده است، باید به اصول و فروع دین اعتقاد داشته باشد و به آن‌ها عمل کند. یعنی در مرتبه نخست باید به خداوند متعال ایمان داشته باشد و به یکتایی او اعتراف کند که همان توحید است و به عدل او ایمان داشته باشد و به راستی و وجود پیامبران الهی اعتراف کند و قبول داشته باشد در اعتقاد به ۱۲ معصوم و روز قیامت را هم قبول داشته باشد.

اعتقاد به فروع دین

[ویرایش]

علاوه بر اصول دین که هر کسی به آن معتقد است باید به فروع دین که ده تا می‌باشد هم اعتقاد داشته باشد و به آن عمل کند و فروع دین در اسلام عبارتند از: نماز ، روزه ، حج ، جهاد ، خمس ، زکات ، امر به معروف ، نهی از منکر ، تولّی و تبرّی .

مطالعه رساله علمیه مراجع

[ویرایش]

مسایلی که در اصول دین و فروع دین ذکر شد به عنوان اصل و پایه است و هر کدام از آن‌ها زیر مجموعه‌ها و احکام خاصی دارند مثلا نماز به عنوان فروع دین است که احکام خاص خود را دارد و یک فرد مؤمن باید آن‌ها را یاد بگیرد و عمل کند و طریقه دست‌یابی به احکام نماز و روزه از طریق مطالعه رساله ‌علمیه مرجع تقلید میسر است و هر کسی باید در مسایل شرعی به رساله مرجع تقلید خود رجوع کند. و لازم به تذکر است که عمل به رساله علمیه مهم‌ترین و اساسی‌ترین قدم در خودسازی و بندگی است.

پایبندی به اصول اخلاقی

[ویرایش]

خداوند متعال علاوه بر احکام، قوانین دیگری دارد بنام حقوق و اخلاق که بر مؤمنین لازم است به آن‌ها عمل کنند مثلا حقوق والدین ، حقوق همسر ، حقوق همسایه و غیره.

عمل به واجبات و ترک محرمات

[ویرایش]

فهم تمام معارف اسلامی و دست‌یابی به آن‌ها برای هر کسی مقدور نیست. و لذا هر کسی باید سعی کند حتی الامکان واجبات و محرمات را یاد بگیرد و به آن‌ها عمل کند و رمز سعادت انسان در عمل به واجبات و ترک محرمات است.

معرفی کتاب در حیطه معارف دینی

[ویرایش]

برای دست‌یابی به جواب سؤالاتی که مطرح فرموده‌اید کتاب‌هایی خدمت شما معرفی می‌گردد که امید است با مطالعه آن‌ها به اهداف مقدس خود که همان فهم دستورات اسلامی و عمل به آن است نایل آیید.

← احکام شرعی


در رابطه با احکام شرعی از قبیل احکام نماز، روزه، حج، طهارت و وضو و غیره باید به رساله علمیه مرجع تقلید خود رجوع کنید و مسایل خود را از آن استخراج نمایید که این مهم‌ترین وظیفه است.

← حکمت عبادات


در مورد حکمت عبادات و فلسفه آن‌ها می‌توانید به کتاب: حکمت عبادات، آیت الله جوادی آملی ، نشر اسراء، ۱۳۷۸ مراجعه فرمایید که این کتاب به مسایل مختلفی از قبیل عبادات و حکمت آن‌ها، طهارت و حکمت آن، نماز و حکمت آن، روزه و حکمت آن، قرآن و حکمت‌ آن پرداخته است.

← نمازهای مستحب


برای مطالعه درباره انواع نمازهای مستحب و فضایل آن‌ها مناسب است به کتاب: نماز معراج خاکیان، عزیزالله محمدی، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، قم، ۱۳۷۷، مراجعه کنید که این کتاب بسیار مفید و غنی می‌باشد.

← مسایل عمومی و خصوصی


تألیف استاد بزرگوار مکارم شیرازی مراجعه کنید. به طوری که این تفسیر شریف خیلی از معارف اسلامی را منعکس کرده و اگر با دقت مطالعه شود از خیلی کتاب‌ها بی‌نیاز می‌کند.

← اخلاق خانواده


جهت دستیابی به اخلاق خانواده و حقوق فرزندان و همسر و پدر و مادر می‌توانید کتاب شریف اخلاق در خانواده ر مطالعه کنید که این کتاب مطالب خوب و ارزشمندی را ارایه کرده است.

← ازدواج و تربیت کودک


۶. اگر مایل هستید در رابطه با انتخاب همسر و تربیت کودک اطلاعاتی کسب کنید به کتاب‌های زیر مراجعه کنید.
الف. عباس حضرت، مراحل تربیت را در نظر داشته باشیم، انتشارات طلایه، ۱۳۷۸.
ب. علی اکبر مظاهری، جوانان و انتخاب همسر، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، ۱۳۷۴.

← موسیقی


اگر تمایل دارید درباره موسیقی کسب اطلاع کنید که به این مسئله در سؤال اشاره داشته‌اید می‌توانید به کتاب، ‌انسان، غنا، موسیقی، تألیف احمد شرفخانی خویی از انتشارات مشهور مراجعه کنید.

موسیقی

[ویرایش]

در این جا مناسب می‌دانم مطالبی درباره موسیقی خدمت شما بیان کنم.

← تعریف موسیقی و غنا


موسیقی در اصطلاح، پیشینیان به آواز خوانی و نواختن آلات موسیقی هر دو گفته می‌شد. امّا در اصطلاح امروزه غنا به خوانندگی و موسیقی به نوازندگی گفته می‌شود. موسیقی مطرب، نوازندگی خاص مجالس باطل و حرامی است که انسان را از حالت عادی خارج می‌کند.
[۱] انسان، غنا، موسیقی، تألیف احمد شرفخانی خویی، انتشارات مشهور، ۱۳۸۰، ص۱۲.


← آثار غنا و موسیقی حرام


الف. مستجاب نشدن دعا ؛
ب. سبب نفاق ؛
ج. عامل زنا ؛
د. عامل بی‌حیایی ؛
ه. بی‌تفاوت شدن به ناموس؛
و. محرومیت از رحمت خداوند ؛
ز. رفتن خیر و برکت؛
ح. قساوت قلب ؛
ط. عذاب جهنم و غضب الهی ؛
ی. حضور در صحرای محشر به صورت کر و کور و لال و غیره.
[۲] انسان، غنا، موسیقی، تألیف احمد شرفخانی خویی.


← مشخصه‌های موسیقی حلال و حرام


موسیقی اگر انسان را به بی‌کارگی، ابتذال، بی‌حالی و واخوردگی از واقعیت‌های زندگی و امثال این‌ها بکشاند، این موسیقی حلال نیست و حرام می‌باشد.
موسیقی اگر انسان را از معنویت، ‌از یاد خدا ، غافل کند، ‌این موسیقی حرام است. موسیقی اگر انسان را به گناه و شهوترانی تشویق کند، این حرام است.
[۳] انسان، غنا، موسیقی، تألیف احمد شرفخانی خویی، ص۴۵.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. انسان، غنا، موسیقی، تألیف احمد شرفخانی خویی، انتشارات مشهور، ۱۳۸۰، ص۱۲.
۲. انسان، غنا، موسیقی، تألیف احمد شرفخانی خویی.
۳. انسان، غنا، موسیقی، تألیف احمد شرفخانی خویی، ص۴۵.


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | فقه | کلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار