راه‌های رسیدن به آرزوهاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آرزو، امید، موفقیت.

پرسش: برای رسیدن به آرزوها چه اقداماتی باید انجام داد؟

پاسخ:


فهرست مندرجات

۱ - امید و آرزو در اسلام
       ۱.۱ - حدیثی از پیامبر
       ۱.۲ - حدیثی از حضرت مسیح
۲ - مرز امید
۳ - راه‌های دست‌یابی به آرزوها
       ۳.۱ - شناخت محدوده‌ و دایره آرزوها
              ۳.۱.۱ - دیدگاه شهید مطهری
       ۳.۲ - توفیق در امور زندگی
       ۳.۳ - راهکارهای ایجاد زمینه‌های موفقیت
              ۳.۳.۱ - به کار گرفتن توانمندی‌ها
              ۳.۳.۲ - برنامه‌ریزی
              ۳.۳.۳ - داشتن انگیزه‌
       ۳.۴ - اجتناب از اهمال‌کاری
       ۳.۵ - محیط زندگی و تحصیل
       ۳.۶ - آسان شمردن رسیدن به آرزوها
       ۳.۷ - توجه به رضایت خداوند
       ۳.۸ - مشورت با فرد باتجربه
       ۳.۹ - پرهیز از تنبلی
       ۳.۱۰ - دوستی با افراد بااراده
       ۳.۱۱ - معاشرت با افراد منظم
       ۳.۱۲ - تصمیم‌گیری براساس تدبیر
       ۳.۱۳ - به یادآوری تصمیم‌های باارزش
       ۳.۱۴ - دقت در تصمیم‌گیری‌های اسوه‌ها
       ۳.۱۵ - باور داشتن خود و توانمندی‌ها
       ۳.۱۶ - مطالعه زندگی انسان‌های موفق
       ۳.۱۷ - دعا و توسل به اهل بیت
       ۳.۱۸ - داشتن هدف
       ۳.۱۹ - داشتن صبر و شکیبایی
       ۳.۲۰ - بهره‌مندی از روش‌های قانونمند
۴ - پانویس
۵ - منبع

امید و آرزو در اسلام

[ویرایش]

در اسلام، امید و آرزو جایگاهی رفیع دارد تا جایی که در روایات معصومین‌ (علیهم‌السّلام) از آن به عنوان رحمت الهی یاد شده است.

← حدیثی از پیامبر


پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرماید: «الامل رحمةٌ لامتی و لولا الامل ما رضعت والدةٌ ولدها و لا غرس غارسٌ شجرها»؛ امید و آرزو، رحمت برای امت من است و اگر امید و آرزو نبود، هیچ مادری فرزندش را شیر نمی‌داد و هیچ باغبانی نهالی نمی‌کاشت.

← حدیثی از حضرت مسیح


در حدیثی از حضرت مسیح (علیه‌السّلام) می‌خوانیم: آن حضرت در جایی نشسته بود و پیرمردی را مشاهده کرد که با کمک بیل و کلنگ به شکافتن زمین مشغول است. حضرت مسیح (علیه‌السّلام) به پیشگاه خداوند متعال عرضه داشت: خدایا! امید و آرزو را از او بگیر، ناگهان پیرمرد بیل را به کناری‌ انداخت و روی زمین دراز کشید و خوابید. کمی بعد حضرت مسیح (علیه‌السّلام) عرضه داشت: بار الها! امید و آرزو را به او برگردان، ناگهان مشاهده کرد پیرمرد برخاست و دوباره مشغول فعالیت و کار شد. حضرت مسیح (علیه‌السّلام) از او سؤال کرد که من دو حال مختلف از تو دیدم، یک بار بیل را کنار افکندی و روی زمین خوابیدی؛ اما در مرحله دوم برخاستی و مشغول کار شدی؟ پیرمرد در جواب گفت: در مرتبه اول فکر کردم پیر و ناتوان شده‌ام، چرا این همه به خود زحمت دهم و تلاش کنم؟ بیل را به کناری‌ انداختم و بر زمین خوابیدم؛ ولی چیزی نگذشت که این فکر به خاطرم خطور کرد که از کجا معلوم که سال‌های زیادی زنده نمانم؟ انسان تا زنده است باید برای خود و خانواده‌اش تلاش کند؛ از‌این‌رو برخاستم و دوباره مشغول کار شدم.
گر نبودی میل و امید و ثمر ••• کی نشاندی باغبان بیخ شجر.
[۳] مثنوی معنوی، دفتر چهارم، بیت ۵۲۲۹، به نقل از مجله با معارف آشنا شویم، بحث آرزو، سال ۲۲، شماره آخر، ۱۳۸۲ ش.


مرز امید

[ویرایش]

به اعتقاد کارشناسان، طبیعت آدمی بر آرزو و امیدها بنا شده است و همین آرزوها و امیدهاست که به زندگی آنان رنگ‌و‌بو می‌بخشد؛ اما آن‌چه در این میان مهم است، این مطلب می‌باشد که انسان به‌ اندازه‌ای می‌تواند برای خود امیدسازی کند و آرزو داشته باشد که به مرز خیال‌پردازی یا همان آرزو طولانی و دست‌نیافتنی نرسد. از آن‌جا که جوان سرشار از انرژی است، توان رسیدن به آرمان‌ها و اهداف بلند را در خود می‌بیند و افق بالاتری را برای خود ترسیم می‌کند و در‌ اندیشه فرداهای بهتر است. برای او همیشه خطر افتادن در دام اوهام وجود دارد. امیدسازی همیشه با در نظر گرفتن واقعیات، امکانات و توان و طاقت فردی صورت می‌گیرد؛ در‌حالی‌که خیال‌پردازی فاقد این ویژگی‌هاست؛ پس باید در امیدهایمان تجدیدنظر کنیم. بنابراین اولین قدم برای تحقق بخشیدن به آرزوها، باید مرز بین امیدواری و خوش‌خیالی افراطی را به‌خوبی دانست تا یکی را در جای دیگری قرار ندهیم.

راه‌های دست‌یابی به آرزوها

[ویرایش]

راه‌های رسیدن به آرزوها، عبارت‌ است از:

← شناخت محدوده‌ و دایره آرزوها


به‌طور‌کلی می‌توان امید و آرزوها را به امید و آرزوی صادق و کاذب تقسیم کرد.

←← دیدگاه شهید مطهری


استاد شهید مطهری (رحمة‌الله‌علیه) می‌گوید: معمولاً افرادی که از لحاظ روح و روان، سالم و بانشاط‌اند و انحرافی پیدا نکرده‌اند، کم‌تر به تخیل و به هم بافتن آرزوهای دورودراز و نامعقول می‌پردازند. همیشه عملی فکر می‌کنند و عملی آرزو می‌کنند؛ یعنی آرزوهای آن‌ها در جهت همان مداری است که در زندگی دارند، روی بال‌و‌پر خیال نمی‌نشینند و آرزوی امور ناشدنی را نمی‌کنند؛ ولی افراد ضعیف که مبتلا به بیماری روانی هستند و نشاط و عمل ندارند و در وجودشان همت و اراده‌ای موجود نیست، بیش‌تر بر مَرکب سریع اسیر خیال سوار می‌شوند و با خیالات خود را سرگرم می‌کنند.
[۴] حکمت‌ها و‌اندرزها، چاپ صدرا، ص۱۸۱، به نقل از مجله با معارف آشنا شویم، بحث آرزو، سال ۲۲، شماره آخر، ۱۳۸۲ ش.

پس باید دایره امیدها و آرزوهایمان را محدود سازیم و بدانیم هر چیزی شایسته امید داشتن نیست. بازیابی و تشخیص امیدهای واهی و کاذب از امیدهای واقعی و صادق، و امیدهای پست و بی‌ارزش از امیدهای ارزشمند و متعالی و تجدیدنظر در امیدها، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

← توفیق در امور زندگی


موفقیت در هر کاری از امور زندگی، مرهون چند امر است:
توکل، تقوا و اخلاص؛
شناخت هدف؛
برنامه‌ریزی درست و سنجیده؛
همت و تلاش و پشتکار.

← راهکارهای ایجاد زمینه‌های موفقیت


ملتزم شدن به راهکارهای زیر نقش مؤثری در ایجاد زمینه‌های موفقیت را دارد:

←← به کار گرفتن توانمندی‌ها


باید باور کنید که شما چون دیگر انسان‌ها از توانمندی‌های بسیاری برخوردارید و از دیگران کم‌تر نیستید. فراموش نکنید نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بیش‌تر است و نباید خود را دست‌کم بگیرید، تصمیم خوب در پرتو تکیه به قوت‌ها، جبران ضعف‌ها و احساس توانمندی شکل می‌گیرد.

←← برنامه‌ریزی


پس از مشورت با افراد ذی‌صلاح، با توجه به امکانات و توانمندی‌های واقعی خود، برای زندگی‌تان برنامه‌ریزی کنید و بکوشید هرگز بی‌جهت از آن برنامه و نظم سرنپیچید. اوقات استراحت و تفریح و عبادت و همه فعالیت‌ها را در این برنامه بگنجانید تا زمانی خالی نماند و توجه به فرصت‌ بی‌کاری شما را سمت تأخیر‌ انداختن کارها سوق ندهد. به عنوان مثال سعی کنید وقت خواب خود را تنظیم کنید و هر شب سر ساعت به رخت‌خواب بروید و با استفاده از ساعت زنگ‌دار، سر ساعت معینی از صبح از خواب بیدار شوید. هم‌چنین سعی کنید نمازهای یومیه را سر وقت بخوانید.

←← داشتن انگیزه‌


بکوشید برای هر آرزو یا رفتاری، انگیزه‌ای قوی داشته باشید و به ویژه از آثار مثبت تصمیم‌گیری‌ها و رفتارهای خویش، به طور کامل آگاه شوید.

← اجتناب از اهمال‌کاری


اهمال کاری و کارها را به عقب‌ انداختن آفت نظم و موفقیت در زندگی است. سعی کنید در انجام کارهای جاری زندگی، اهمال کار نباشید و کارها را به تأخیر نیندازید.

← محیط زندگی و تحصیل


محیط زندگی و فعالیت خود را آماده کنید و موانع بروز اراده و فعالیت را از بین ببرید، به طور مثال از قرار گرفتن در محیط‌هایی که به شما عدم توانایی برای رسیدن به آرزوهایتان را القاء می‌کنند جداً خودداری کنید.

← آسان شمردن رسیدن به آرزوها


رسیدن به آرزوهای مد نظرتان را آسان تلقی کنید؛ زیرا در برابر اراده‌ پولادین انسان همه سختی‌ها آسان می‌گردد.در برابر آرزوهای به ظاهر دشوار به خود تلقین کنید که می‌توانید در مورد آن‌ها درست تصمیم بگیرید و افتخار موفقیت در انجام آن‌ها را به دست آورید.

← توجه به رضایت خداوند


رضایت خداوند متعال را ملاک هر رفتار و گفتار قرار دهید، و از تسلیم شدن در برابر تمایلات پوچ و هواهای نفسانی بپرهیزید. تسلیم شدن، اراده را ضعیف و متزلزل می‌سازد. تقوا و رعایت حرمت دستورهای پروردگار برای آرامش روانی و تقویت نفس و اراده بسیار سودمند است.

← مشورت با فرد باتجربه


مدتی برنامه‌ریزی و تصمیمات خود را با فرد باتجربه و آگاهی در میان بگذارید و از وی بخواهید مراقب باشد تا شما دچار تردید نشوید و اجرای تصمیمات خویش را به تأخیر نیندازید.

← پرهیز از تنبلی


از خواب زیاد، پرخوری و دیگر اسباب تنبلی و سستی اراده بپرهیزید و نگذارید دیگران به جای شما تصمیم‌گیری کنند. (البته این به معنی عدم استفاده از تجربه‌های بزرگ‌ترها نیست).

← دوستی با افراد بااراده


برای رسیدن به آرزوهایتان با کسانی که روحیه و اراده‌ای قوی دارند، دوست شوید تا اراده شما نیز قوی گردد.

← معاشرت با افراد منظم


با افرادی که منظم هستند و کارهای خود را براساس یک برنامه منطقی انجام می‌دهند، بیش‌تر معاشرت کنید.

← تصمیم‌گیری براساس تدبیر


بکوشید آرزوها و تصمیم‌هایتان را با فردی باتجربه در میان نهید تا از قوت و درستی‌شان اطمینان یابید و پس از مشورت با این فرد، براساس تدبیر و‌ اندیشه خود تصمیم بگیرید و بدون از دست دادن فرصت اقدام کنید. تصمیم باید بر تدبیر و‌ اندیشه و آگاهی‌های لازم استوار باشد و به عمل بینجامد.

← به یادآوری تصمیم‌های باارزش


تصمیمات مناسب و پرارزش گذشته خود را به یاد آورید و توجه کنید که چون گذشته برای انجام دادن کارهای مهم آمادگی دارید.

← دقت در تصمیم‌گیری‌های اسوه‌ها


در تصمیم‌ها و فعالیت‌های اسوه‌ها دقت کنید و در همسان‌سازی و الگوپذیری جدی باشید تا جرئت انجام کار را پیدا کنید و توان تصمیم‌گیری و اجرا در شما تقویت شود.

← باور داشتن خود و توانمندی‌ها


با تصمیم‌های آسان در کارها و آرزوهای ساده به تدریج خودباوری و توانمندی‌ را در خویش پدید آورید و راه را برای تصمیم‌گیری در امور مشکل و پیچیده هموار سازید.

← مطالعه زندگی انسان‌های موفق


مطالعه زندگی انسان‌های موفق، در این زمینه بسیار مناسب و آموزنده است؛ زیرا به بسیاری از رازورمزهای زندگی موفقیت‌آمیز شخصیت‌های بزرگ علمی جهان اشاره شده است.

← دعا و توسل به اهل بیت


دعا، توسل و ارتباط با اهل بیت عصمت و طهارت ـ (علیهم‌السّلام) ـ از عمده رموز موفقیت شماست.

← داشتن هدف


اصولاً افراد باید یک هدف مشخص داشته باشند تا به نتیجه برسند و بعد برای رسیدن به آرزوها و اهداف دیگر تلاش کنند؛ یعنی باید پله‌ها را شناخت و آرام‌آرام از پله‌ها گذر کرد؛ وگرنه نمی‌توان با یک پرش و جهش چندین پله را هم‌زمان پیمود.

← داشتن صبر و شکیبایی


داشتن صبر و شکیبایی، از دیگر رموز موفقیت است. اساساً کسانی که نسبت به هدف خود ایمان محکم ندارند، گاه در نیمه راه با دیدن مشکلات شکیبایی خود را از دست می‌دهند، در واقع ناشکیبایی، نشانه‌ بی‌ایمانی به هدف یا اعتقاد نداشتن به آن است.

← بهره‌مندی از روش‌های قانونمند


برای رسیدن به یک هدف مهم، افراد باید از برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت و روش‌های منظم و قانونمند بهره بگیرند؛ چون در غیر این صورت نمی‌توانند به اهداف خود دست یابند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۷۴، ص۱۷۳، دارالاحیاء التراث، چاپ بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ ق.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۴، ص۳۲۹، دارالاحیاء التراث، چاپ بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ ق.    
۳. مثنوی معنوی، دفتر چهارم، بیت ۵۲۲۹، به نقل از مجله با معارف آشنا شویم، بحث آرزو، سال ۲۲، شماره آخر، ۱۳۸۲ ش.
۴. حکمت‌ها و‌اندرزها، چاپ صدرا، ص۱۸۱، به نقل از مجله با معارف آشنا شویم، بحث آرزو، سال ۲۲، شماره آخر، ۱۳۸۲ ش.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «راه‌های رسیدن به آرزوها»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۱/۲۴.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار