یاری رساندن حضرت عیسی به پیروان خودذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت عیسی (علیه‌السلام)، شریعت، دین اسلام، مسیحیان، حضرت خضر (علیه‌السلام)، امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، حجت خدا.

پرسش: آیا حضرت عیسی بن مریم که حی و زنده است، همانند امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به پیروان مکتب خود، (مسیحیان) مددرسانی می‌کند و در موقع گرفتاری به سراغ آنها می‌آیند؟ لطفاً تفاوت این دو بزرگوار را با هم و با حضرت خضر که زنده است، بیان فرمایید؟

پاسخ: مسیحیان درباره حضرت عیسی (علیه‌السّلام) به بی‌راهه رفتند و قائل به الوهیت او شدند. ما از باب توسل به انبیای الهی برای رفع گرفتاری‌ها و آمرزش گناهان و از باب این‌که خداوند فیاض مطلق و حضرت مسیح در زمان خود واسطه فیض بوده است، می‌گوییم مسیحیانی که جاهل قاصر هستند و روشن شدن حقایق برایشان ممکن نیست، ممکن است مورد عنایت و یاری حضرت مسیح قرار بگیرند، اما آنانی که جاهل مقصر هستند و روشن شدن حقایق برایشان از طریقی ممکن است، ولی برای دست یافتن به آن کوتاهی می‌کنند، حضرت آنان را یاری نخواهد کرد.
تفاوت عیسی بن مریم (علیه‌السلام) با خضر نبی (علیه‌السلام) و امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) در این است که حضرت مسیح، رسول و نبی است؛ اما حضرت خضر فقط نبی است، نه رسول.
تفاوت حضرت ولی عصر (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) با حضرت عیسی (علیه‌السلام) و حضرت خضر (علیه‌السلام) این است که آن حضرت نبی و رسول نیست؛ بلکه امام معصوم است و مقام امامت فوق رسالت و نبوت است. علاوه بر این امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) حجت فعلی خداوند بر همه ـ حتی بر حضرت عیسی (علیه‌السلام) و حضرت خضر ـ هستند.
تفاوت دیگر این است که حضرت عیسی بن مریم (علیه‌السلام) را خداوند در آسمان برده است که در هنگام ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به زمین فرود می‌آید. حضرت خضر نبی (علیه‌السلام) و امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) فعلاً در زمین و در میان مردم به سر می‌برند و در موقع گرفتاری یاری می‌کنند، ولی از دیدگان مردم غایب هستند.


نکات مقدماتی

[ویرایش]

نخست ذکر دو نکته به عنوان مقدمه لازم و ضروری است:

← یاری عیسی در دوران رسالت


حضرت مسیح (علیه‌السلام) پیامبر الهی بوده است و در دوران رسالتش به پیروانش کمک و یاری می‌کرد.
[۱] توفیقی، حسین، ادیان بزرگ جهان، ص۱۱۴، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) و مؤسسه فرهنگی طه و مرکز جهانی علوم اسلامی، چ۵، تابستان ۱۳۸۱.
بعد از عروج او به آسمان بَلْ رَفَعَهُ اللَّهُ اِلَیْهِ وَکَانَ اللَّهُ عَزِیزًا حَکِیمًا، مسیحیان درباره عیسی بن مریم (علیه‌السلام)، عقیده دیگری پیدا کردند که قرآن کریم در آیاتی عقیده آنان را مطرح کرده و به نقد آنها پرداخته است.

← تشریع دین اسلام


تمام شرایع آسمانی لباس‌های مختلف بر‌ اندام دین واحد (توحید) بوده و خدا جز یک دین، دین دیگری را تشریع نکرده است. البته مقصود این نیست که تمام ادیان آسمانی در هر زمانی شایستگی پیروی دارند؛ بلکه با اعتراف به وحدت دین، یادآور می‌شویم که شرایع کاملاً مختلف بودند و شرایع سماوی متناسب با استعدادها و شایستگی‌های امت‌ها در ادوار مختلف تاریخ تنظیم و تشریع شده‌اند و در حقیقت هر یک از این شرایع کلاس‌هایی بوده است که می‌بایست بشر، برای تکامل خود در آن‌ها آموزش ببینند و آخرین کلاس برای بشر همان شریعتی است که به وسیله پیامبر گرامی عرضه شده است.

یاری رساندن به مسیحیان منحرف

[ویرایش]

به تصریح قرآن کریم حضرت عیسی (علیه‌السّلام) پیامبر بعد از خودش را معرفی نموده و پیروانش را به رسالت پیامبر گرامی اسلام بشارت داده است. مع‌الوصف مسیحیان نه‌تنها قائل به رسالت پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نشدند، بلکه درباره خود حضرت عیسی (علیه‌السّلام) به بی‌راهه رفتند و قایل به الوهیت او شدند، حال با چنین اعتقاد باطلی که مسیحیان دارند، آیا حضرت مسیح، آنان را در موقع گرفتاری کمک و یاری خواهد کرد یا خیر؟ هر چند به دلیل روشنی در این باره دست نیافتیم، اما از باب توسل به انبیای الهی برای رفع گرفتاری‌ها و آمرزش گناهان و از باب این‌که خداوند فیاض مطلق و حضرت مسیح در زمان خود واسطه فیض بوده است، می‌گوییم مسیحیانی که جاهل قاصرند و روشن شدن حقایق برایشان ممکن نیست، ممکن است مورد عنایت و یاری حضرت مسیح قرار بگیرند، اما آنانی که جاهل مقصرند و روشن شدن حقایق برایشان از طریقی ممکن است، ولی برای دست یافتن به آن کوتاهی می‌کنند، حضرت آنان را یاری نخواهد کرد.

حجت خدا در زمین

[ویرایش]

البته این نکته نیز قابل ذکر است که فعلاً حجت خدا در زمین، امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است که در میان مردم به سر می‌برد و مشکلات و گرفتاری‌ها را برطرف می‌سازد و مردم توانایی مشاهده حضرت را ندارند؛ او در توقیعی که برای شیخ مفید (رحمة‌الله‌علیه) صادر فرموده به این جهت اشاره کرده است:
«ما اگر چه ساکن شده‌ایم در مکانی که دور از مساکن ظالمین است، برحسب آنچه خداوند برای ما و شیعیان ما، صلاح در این دیده تا مادامی که دولت دنیا، برای فاسقین باشد. لیکن مع‌الوصف علم ما به احوال شما احاطه دارد و چیزی از اخبار شما از ما مخفی نیست ... ما اهمال نمی‌کنیم در مراعات شما و نه فراموش می‌کنیم یاد شما را و اگر جز این بود، بلاها و شداید بر شما نازل می‌شد و دشمنان شما را درهم می‌شکستند و نابود می‌کردند، پس بپرهیزید خدای جل جلاله را و ما را یاری و کمک کنید بر دستگیری خودتان».

تفاوت عیسی با خضر نبی

[ویرایش]

اما تفاوت عیسی بن مریم (علیه‌السلام) با خضر نبی (علیه‌السلام) و امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) در این است که حضرت مسیح، رسول و نبی است؛ اما حضرت خضر فقط نبی است نه رسول.

← تفاوت نبی با رسول


فرق بین نبی و رسول این است که نبی از «نبا» به معنی خبر مشتق شده و به کسی گفته می‌شود که از جهان بالا ـ خواه از طریق رؤیا یا از طریق دیگر ـ وحی دریافت کند. البته نبی، هر انسانی گزارشگر و خبرگیری نیست؛ بلکه گزارشگر اخبار مهم سماوی است که از جانب خدا به او ابلاغ می‌گردد و خضر نبی نیز چنین است.
رسول از رسالت مشتق شده است (رسول که ارتباط با وحی تشریعی دارد) انسان آگاه و مطلع از اخبار سماوی است که مأمور است آنچه را دریافت کرده، ابلاغ نماید و جامه عمل بپوشاند. مانند حضرت عیسی (علیه‌السلام) که هم اخبار مهم سماوی را دریافت می‌کرد و هم مأمور به تبلیغ آن بوده است.
بنابراین نبی کسی است که اخبار مهم سماوی را دریافت می‌کند و مأمور به تبلیغ آن نیست. رسول با این‌که اخبار غیب را دریافت می‌کند، مأمور به تبلیغ آن نیز است.
به علاوه از جریان قصه حضرت موسی و خضر نبی در سوره کهف بر‌می‌آید که حضرت خضر مأمور به حکم براساس باطن افعال و عقاید مردم بوده است؛ ولی حضرت عیسی (علیه‌السلام) مأمور به ظاهر بوده است.

تفاوت امام زمان با عیسی و خضر

[ویرایش]

فرق حضرت ولی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) با حضرت عیسی (علیه‌السلام) و حضرت خضر (علیه‌السلام) این است که آن حضرت نبی و رسول نیست؛ بلکه امام معصوم است و مقام امامت فوق رسالت و نبوت است. علاوه بر این امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) حجت فعلی خداوند بر همه ـ حتی بر حضرت عیسی (علیه‌السلام) و حضرت خضر ـ هستند.

در روایات داریم هنگام ظهور، حضرت عیسی پشت سر امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و بر طبق شریعت اسلام نماز می‌خواند و خود حضرت عیسی (علیه‌السّلام) به امام عصر (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) عرضه می‌دارد: «انتم اهل البیت و لا یتقدمکم احد؛ شما اهل بیت هستید و احدی حق تقدم بر شما را ندارد».

و نیز در روایات آمده است که حضرت مسیح، وزیر حضرت ولی عصر (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) خواهد بود.
[۱۸] طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، ص۱۷۱، دفتر تبلیغات اسلامی، بوستان کتاب، چ۳، ۱۳۸۰ش.


تفاوت دیگر این است که حضرت عیسی بن مریم (علیه‌السلام) را خداوند در آسمان برده است که در هنگام ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به زمین فرود می‌آید. حضرت خضر نبی (علیه‌السلام) و امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) فعلاً در زمین و در میان مردم به سر می‌برند و در موقع گرفتاری یاری می‌کنند، ولی از دیدگان مردم غایب هستند.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. ادیان بزرگ جهان، تالیف حسین توفیقی.
۲. منشور جاوید، تالیف آیت‌الله سبحانی، ج۱۲.
۳. منتخب الاثر فی الامام الثانی‌عشر، تالیف آیت‌الله صافی گلپایگانی، ص۱۹۱.
۴. چشم‌انداز به حکومت مهدی، نجم‌الدین طبسی.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. توفیقی، حسین، ادیان بزرگ جهان، ص۱۱۴، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) و مؤسسه فرهنگی طه و مرکز جهانی علوم اسلامی، چ۵، تابستان ۱۳۸۱.
۲. نساء/سوره۴، آیه۱۵۸.    
۳. آل‌عمران/سوره۳، آیه۵۹.    
۴. آل‌عمران/سوره۳، آیه۷۹ - ۸۰.    
۵. آل‌عمران/سوره۳، آیه۶۴.    
۶. نساء/سوره۴، آیه۱۷۱.    
۷. مائده/سوره۵، آیه۱۷.    
۸. مائده/سوره۵، آیه۷۲ - ۷۳.    
۹. مائده/سوره۵، آیه۷۵.    
۱۰. توبه/سوره۹، آیه۳۰ - ۳۱.    
۱۱. مریم/سوره۱۹، آیه۳۴ - ۳۶.    
۱۲. فرقان/سوره۲۵، آیه۲.    
۱۳. کورانی، علی، معجم احادیث الامام المهدی، ج۴، ص۴۶۰، نشر مؤسسة المعارف الاسلامیة، المطبعة بهمن، چ۱، ۱۴۱۱ق.    
۱۴. سبحانی، جعفر، منشور جاوید، ج۳، ص۳۱۸، قم، نشر مؤسسه امام صادق (علیه‌السلام)، چاپ نمونه، پاییز ۱۳۷۰ش.    
۱۵. سبحانی، جعفر، منشور جاوید، ج۳، ص۳۱۸، قم، نشر مؤسسه امام صادق (علیه‌السلام)، چاپ نمونه، پاییز ۱۳۷۰ش.    
۱۶. سبحانی، جعفر، منشور جاوید، ج۳، ص۳۱۸ - ۳۱۹، قم، نشر مؤسسه امام صادق (علیه‌السلام)، چاپ نمونه، پاییز ۱۳۷۰ش.    
۱۷. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر فی الامام الثانی عشر، ج۲، ص۳۵۶، مؤسسه حضرت معصومه (علیه‌السلام)، چ۱، ۱۴۱۹ق.    
۱۸. طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، ص۱۷۱، دفتر تبلیغات اسلامی، بوستان کتاب، چ۳، ۱۳۸۰ش.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «یاری رساندن حضرت عیسی به پیروان خود»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۱۷.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار