یاران جن امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: جن، یاران امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: آیا ممکن است یاران امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) از اجنه هم باشند؟

پاسخ: براساس روایات، همان‌گونه که انسان‌های مؤمن در انتظار حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) موعود هستند، تا از جمال پر نور حضرت (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) بهره‌مند شوند، فرشتگان الهی و اجنه نیز منتظر ایشان‌اند تا اینکه به یاری حضرت بشتابند.تبعیت مخلوقات از امام زمان

[ویرایش]

رسالت حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) یک رسالت جهانی است و نسبت به همه اقوام و نژادها یک نگاه کریمانه داشته تا همه را به راه هدایت و رستگاری دعوت کند و از طرف دیگر، همه موجودات عالم ـ اعم از انسان و اجنه یا مخلوقات دیگر ـ باید تابع حضرت باشند؛ زیرا رسالت تشریعی پایان یافته و پیامبری دیگری مبعوث نخواهد شد و تنها واسطه‌ای میان خالق و مخلوق و حجت الهی در عالم هستی حضرت صاحب العصر مهدی موعود (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) است که بر همگان ولایت همه‌جانبه دارد.

مددرسانی اجنه

[ویرایش]
طایفه اجنه همانند انسان‌ها، مؤمن و غیر مؤمن دارند و مؤمنین از اجنه در طول تاریخ با انبیای الهی و اولیای آن همکاری داشته و در بسیاری از موارد به کمک و یاری آنها شتافته‌اند.
چندین هزار نفر از طایفه اجنه به نام «جعفر جنی» در روز عاشورا به یاری امام حسین (علیه‌السلام) شتافتند؛ اما حضرت قبول نکردند. همه آنها در زمین انتظار قیام قائم آل‌محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را دارند. تا اینکه حضرت ظهور کرده و به حضرت بپیوندند.
[۱] قمی، ابن‌قولویه، کامل الزیارات، ص۱۲۰، قم، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۹۵ق.


حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: «... خداوند حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) را با فرشتگان، جن و شیعیان مخلص یاری می‌کند».

امام باقر (علیه‌السلام) نیز می‌فرماید: یاران خالص قائم آل‌محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) ۳۱۳ نفر مؤمن که از آن میان ۵۰ نفر از آنها زن می‌باشند و از انسان‌های نیرومند در حدود ۱۰ هزار نفر، ‌ و از میان فرشتگان ۴۶ هزار و از میان اجنه ۴۶ هزار برای یاری کردن او (حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)) بوده و از هیچ نوع فداکاری روی گردان نخواهند بود.
[۳] سلیمان، کامل، یوم‌الخلاص، ج۱، ص۷۷، چ۴، ۱۳۸۱ش.

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابراین همان‌گونه که انسان‌های مؤمن در انتظار حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) موعود هستند، تا از جمال پر نور حضرت (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) بهره‌مند شوند، فرشتگان الهی و اجنه نیز منتظر ایشان‌اند تا اینکه به یاری حضرت بشتابند.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. رسالت جهانی حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، فریده گل‌محمدی آرمان.
۲. امام مهدی از ولادت تا ظهور، آیت‌الله سید‌کاظم قزوینی.
۳. مهدی منتظر، آیت‌الله محمد‌جواد خراسانی.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. قمی، ابن‌قولویه، کامل الزیارات، ص۱۲۰، قم، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۹۵ق.
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۵۶.    
۳. سلیمان، کامل، یوم‌الخلاص، ج۱، ص۷۷، چ۴، ۱۳۸۱ش.
۴. سلیمان، کامل، یوم‌الخلاص، ج۱، ص۲۲۰، چ۴، ۱۳۸۱ش.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «یاران جن امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۱۷.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار