مداحذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مداح شدن، مداحی، اخلاص، توسل.

پرسش: می‌خواهم مداح خوبی شوم و اطرافیانم می‌گویند که صدای خوبی داری، راه‌های پیشرفت من کدام‌اند، چه کار کنم؟ از چه راهی وارد شوم؟

پاسخ: برای موفقیت در مداحی، باید به برخی موارد توجه کرد؛ از آن جمله: اخلاص، توسل به ائمه، جمع‌آوری تجربه‌ها، استفاده از وسایل کمک آموزشی، شناخت، انگیزه و حرکت، استفاده از نوار آموزشی، شرکت در کلاس‌های آموزشی، برنامه‌ریزی و تقلید ابتدایی.


مقدمه بحث[ویرایش]

گاهی انسان از یک استعداد خدادادی‌اش باخبر نیست، اما مردم او را مطلع می‌کنند؛ مخصوصاً اگر افراد متعددی این نکته را گوشزد کرده باشند. بنابراین به این مسئله با دقت بیش‌تری نگاه کنید، ان‌شاء‌الله که این امر صحت دارد. از این‌که می‌بینیم شما علاقه‌مند هستید نعمت خدا را در راهش، خدمت به اهل بیت (علیهم‌السّلام) مصرف کنید، خدا را سپاس‌گزاریم.

راه‌های موفقیت در مداحی[ویرایش]

اکنون برای این‌که شما با شیوه‌های پیشرفت در این راه آشنا شوید، نکاتی چند بیان می‌کنم، ان‌شاء‌الله که مورد استفاده واقع گردد:

← اخلاص
مداحان معروف و متدینی که سال‌هاست به اهل بیت‌ (علیهم‌السّلام) خدمت می‌کنند می‌گویند یکی از شرایط موفقیت آن‌ها اخلاص آن‌ها بوده است (بدون توجه به منافع مادی).

← توسل به اهل بیت
از خود اهل بیت (علیهم‌السّلام) بخواهید که شما را در این راه کمک کنند و شما را جهت خدمت به آن‌ها تربیت نمایند.

← جمع‌آوری تجربه‌ها
دفتر مخصوص بردارید، هر جا مداح ماهری دیدید، از او در این زمینه کمک بخواهید و نکات او را یادداشت کنید. از بین همه نکاتی که از مداحان مختلف جمع‌آوری کرده‌اید، نکات مشترک آن را حتماً رعایت کنید.

← استفاده از نوار آموزشی
برخی کتاب‌ها برای آموزش مداحی تهیه شده‌اند که در کنار آن نوار آموزشی نیز هست؛ از جمله آن‌ها (معروف‌ترین) یاس کبود استاد وافی همراه با نوار ـ نوارهای آموزشی مداح اهل بیت حاج مهدی منصوری و ... کمک بگیرید.

← شناخت، انگیزه و حرکت
این سه (شناخت، انگیزه و حرکت) را به تعبیر دیگر «مثلث موفقیت» در هر کاری می‌توان نامید. در رابطه عاطفی، شما باید پیوند عاطفی بین خود و کار مداحی ایجاد کنید. هم‌چنین پیوند عاطفی خود را با ائمه (علیهم‌السّلام)، مردم و ... زیادتر کنید و از صمیم دل بخواهید که از این کانال مردم را با اهل بیت آشنا سازید.
در مورد اهل بیت (علیهم‌السّلام) و تاریخ و صفات و کرامات آن‌ها مطالعه کنید.

←← شناخت
نسبت به مداحی شناخت دقیق‌تری پیدا کنید. از اساتید برجسته کمک بگیرید. از گوش دادن به توصیه‌های غیر متخصص پرهیز کنید.

←← حرکت
پس از آشنایی با اصول مداحی، حرکت کنید؛ به این معنی که برای خود برنامه‌ریزی کنید. روزانه مدتی از وقت خودتان را به مطالعه و تمرین عملی اختصاص دهید، ‌از آیینه بلند برای دیدن حرکات و ژست ظاهری خود هنگام مداحی کمک بگیرید.

←← ضبط صدا
پس از تمرین، مقداری از تلاش‌های خودتان را که خوب تمرین کرده‌اید، ضبط کنید و در صورت امکان آن را به استاد بدهید تا اشکالات و نکات قوت شما را به شما بگوید.

←← خواندن در جمع
هرقدر جلوتر می‌روید، سعی کنید در جمع نیز بخوانید، از گروه‌های نزدیک و اقوام با تعداد کم‌تری شروع کنید و پس از پیشرفت نسبی در گروه‌های بزرگ‌تر بخوانید، تا نسبت به شعری آماده نشده‌اید، هرگز در جمع بزرگ و رسمی نخوانید که ممکن است اثر بدی بر شما داشته باشد.

←← کلاس‌های آموزشی
در صورت امکان در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید و فعالیت خود را رسماً زیر نظر استاد ادامه دهید.

←← وسایل کمک آموزشی
سعی کنید نظر خانواده خود را جلب کنید، تا به شما کمک کنند. وسایل کمک آموزشی مثل نوار، سی‌دی از مداحان مختلف، کتاب‌های اشعار (مداحی و مرثیه) تهیه کنید و در آینده دستگاه اکوهای کوچک؛ البته این امر مشروط به پیشرفت شما در این کار است که توسط اساتید و مردم تأیید شود، اگر هم در این کار موفق نشدید؛ یعنی واقعاً به این امر رسیدید که استعداد شما در آن حد نیست، مأیوس نشوید؛ چراکه خدمت به اهل بیت (علیهم‌السّلام) به شیوه‌های بسیار گوناگون ممکن است آن‌چه مهم است قبول شدن تلاش ما نزد اهل بیت (علیهم‌السّلام) و رضایت آن‌هاست.

← برنامه‌ریزی
در کار خود حتماً برنامه‌ریزی کنید. از افراط و تفریط پرهیز کنید؛ چراکه افراد موفق، رشد و پیشرفت خود را در برنامه‌ریزی (تلاش و کوشش، استراحت به موقع، کار، مطالعه و تحصیل) می‌دانند. هرگز کاری نکنید که به درس و تحصیل شما ضرر بخورد؛ برعکس شما باید الگوی جامعه باشید.

← تقلید ابتدایی
سعی کنید ابتدا از مداح مورد علاقه خود تقلید کنید؛ اما این تقلید نباید ادامه یابد. شما پس از مدتی باید سبک را از اساتید بگیرید؛ ولی صدا باید صدای خودتان باشد. این امر نزد مردم نیز پسندیده‌تر است. (هر کس با صدای خودش).

← توسل به ائمه
قبل از هر تمرین به ائمه (علیهم‌السّلام) مخصوصاً امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) متوسل شوید و از ایشان بخواهید کمک و دعاگوی شما باشند، تا به جد ایشان امام حسین (علیه‌السّلام) خدمت کنید.
گر معرفت دهندت بفروش کیمیا را ••• گر کیمیا دهند بی‌معرفت گدایی

معرفی منابع[ویرایش]

۱. نوارهای آموزشی استاد حاج مهدی سلحشور.
۲. یاس کبود و نوارهای آموزشی استاد جناب آقای وافی.
۳. شنیدن مداحی‌ها و مرثیه‌ها از مداحان مختلف (البته با برنامه باشد، نه افراط و تفریط).

منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «مداح»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۲/۲۵.    جعبه‌ابزار