شب زفافذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آداب شب زفاف.

پرسش: روایاتی در مورد نماز و دعا و آداب شب زفاف بنویسید.

پاسخ: مناجات با خدا و دعا و تضرع و زاری به پیشگاه مقدسش، در تمام اوقات مطلوب و مورد تأکید پیشوایان بزرگ دین است. از جمله اوقات دعا، و طلب حاجت به سوی حضرت حق، پیش از انجام اعمال زناشویی، در شب زفاف است که در ادامه به بخشی از آن اشاره می‌شود.


دعا و نمازهای واراده شب زفاف

[ویرایش]

در مورد دعا و نماز در این شب، روایات متعددی از ائمه اطهار به ما رسیده است، که در این‌جا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

← روایتی از امام باقر


امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرماید:« هنگامی که عروس را نزد تو آوردند، خودت وضو بساز و به او نیز بگو وضو بگیرد، دو رکعت نماز بخوان، به او نیز بگو دو رکعت نماز بخواند، سپس خدا را حمد و ثنا کن، و صلوات بر حضرت محمد و اهل بیت او بفرست، آن‌گاه این دعا را بخوان و به حاضران بگو «آمین» گویند: خدایا؛ دوستی و محبت و خشنودی او را روزیِ من گردان، و مرا به او خوشنود ساز، و بین ما به پیوندی صمیمانه و نیک، جمع کن، چراکه تو حلال را دوست داری و حرام را ناپسند می‌شماری».
آن حضرت در جای دیگر می‌فرماید: «هنگامی که قصد نزدیک شدن به همسرت را داری بگو: خدایا فرزندی نصیبم کن و او را خدا ترس و پیراسته قرار ده، او را سالم از هر نقص و عیبی بیافرین، و عاقبتش را ختم به خیر گردان».

← روایتی از امام صادق


عبدالرحمن بن کثیر می‌گوید:در حضور حضرت امام صادق (علیه‌السلام) بودیم، سخن از شریک شدن شیطان در امور پیش آمد، حضرت آن را بزرگ شمرد به حدی که مرا وحشت فرا گرفت، عرض کردم: جانم به فدایت، راه رهایی از آن چیست؟ حضرت فرمود: «وقتی که قصد هم‌بستر شدن با همسرت را داشتی بگو، بنام خدای بخشنده مهربان، که خدایی جز او نیست، او که خالق آسمان‌ها و زمین است، خدایا اگر مرا امشب فرزندی و جانشینی نصیب می‌فرمایی برای شیطان در او شراکت و بهره‌ای قرار مده، خدایا او را با ایمان ، با اخلاص و پاکیزه از شیطان و پلیدی‌های وی قرار ده، که حمد و سپاسِ تو بس عظیم است».
هم‌چنین امام صادق (علیه‌السلام) در مورد مردی که هنگام هم‌بستر شدن با همسرش از شریک شدن شیطان در این کار می‌هراسد می‌فرماید: «چنین شخصی باید «بسم الله» بگوید و از شیطان به خدا پناه ببرد».

سفارشات پیامبر به امام علی

[ویرایش]

در آداب شب زفاف و به طور کلی هرگاه که عمل زناشویی انجام می‌گیرد، به غیر از نماز و دعا که در بالا گفته شد، روایات و سفارشات بسیاری از پیامبر و ائمه اطهار در معتبرترین کتاب‌های حدیث آمده است که رعایت آن‌ها هم به نفع زن و شوهر و هم فرزندان آن‌هاست، در اینجا به سفارشاتی که رسول گرامی اسلام به حضرت علی کرده‌اند، به طور خلاصه اشاره می‌کنیم.

← اول


در وصیت‌های پیامبر به حضرت علی (علیه‌السلام) آمده است: «هنگامی که عروس به خانه تو وارد شد، کفش‌های او را در آور، تا بنشیند و پاهای او را بشوی و از آن آب، از درِ خانه تا انتهای آن بپاش، چنین کاری موجب رفع و دفع انواع فقر شده و باعث نزول برکت‌های بسیار خواهد شد، و تا هفت روز، عروس را از خوردن شیر و سرکه و گشنیز و سیب ترش منع کن؛ زیرا رحم زن بر اثر خوردن این چهار غذا، سرد شده برای باروری آماده نمی‌شود».

← دوم


ایشان هم‌چنین در سفارشات خود می‌فرماید: «در آغاز و وسط و آخر ماه (قمری) آمیزش نکن، در بعد از ظهر آمیزش نکن، هنگام آمیزش سخن نگو، هنگام آمیزش به فکر زن دیگری نباش، در حال ایستاده آمیزش نکن، شب عید فطر و عید قربان آمیزش نکن، بدون وضو آمیزش نکن، آمیزش در شب دوشنبه و آغاز شب سه‌شنبه و شب پنج‌شنبه و هنگام ظهر پنج‌شنبه و شب جمعه و عصر جمعه، خوب است». آن‌گاه پیامبر به علی (علیه‌السلام) فرمود: این وصایای مرا حفظ کن و به آن‌ها عمل کن؛ چنان‌که من آن‌ها را از جبرئیل دریافت و رعایت کرده‌ام».
[۵] انصاریان، حسن، کتاب نظام خانواده در اسلام، ص۲۰۶، نشر ام ابیها.

پیامبر گرامی اسلام می‌فرماید: «در اسلام بنایی دوست داشتنی‌تر از ازدواج نزد خداوند برپا نشده است».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۱۴، ص۸۱، نشر اسلامیه.    
۲. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۱۴، ص۸۲.    
۳. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۱۴، ص۹۷.    
۴. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص۹۷.    
۵. انصاریان، حسن، کتاب نظام خانواده در اسلام، ص۲۰۶، نشر ام ابیها.
۶. محدث نوری، میرزا حسین، مستدرک وسائل، ج۱۴، ص۱۵۳، نشر مؤسسه آل البیت.    


منبع

[ویرایش]

سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «شب زفاف»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۳.    

ا

جعبه ابزار
جعبه‌ابزار