بی‌میلی جنسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بی‌میلی جنسی، غرایز جنسی، ناتوانی جنسی.

پرسش: اگر شخصی با همسر خود از لحاظ مقاربت جنسی مشکل داشته باشد، یعنی طرف مقابل نسبت به او سرد و بی‌تفاوت باشد، مثلاً مرد نسبت به زن خود بی‌اهمیت باشد، آن زن چه‌گونه باید خودش را مهار کند؟

پاسخ:اهمیت مسائل جنسی[ویرایش]

مسائل جنسی در زناشویی نقش مهمی را بازی می‌کند و داشتن روابط جنسی مطلوب از ضروریات هر خانواده می‌باشد؛ زیرا غرایز جنسی موتورِ بقای آدمی است که اگر به بی‌راهه برود، موجب سقوط انسان خواهد شد. باید دانست که سر کلافِ سردرگمِ برخی مشکلات زن و شوهرها به روابط جنسی آن‌ها مرتبط است و به همان ‌اندازه سردی روابط جنسی‌شان به روابط تلخ و گله‌آمیز روز ربط دارد.

ارزیابی عمل‌کرد جنسی[ویرایش]

برای تشخیص صحیح علت این مشکل، لازم است بررسی دقیقی از مشخصات شوهر شما و روابط متقابل شما و شوهرتان به عمل آید. این مشخصات شامل: اطلاعات اجتماعی از قبیل وضعیت تأهّل (مدت تأهّل)، وضعیت تحصیلی شوهر، تاریخچه شغلی، وضعیت شغلی کنونی، تاریخچه روانی و عوامل شخصیتی و ارتباطی، بررسی از عمل‌کرد جنسی فعلی، بررسی عوامل پزشکی مربوطه (شامل اختلاف عصب، بیماری عروقی، نقص هورمونی و به‌طور‌کلی تاریخچه طبی عمومی) و غیره؛ بنابراین در چنین مواردی به مشاوره جنسی نیاز است.

ناتوانی جنسی مردان[ویرایش]

ناتوانی جنسی مردان به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. در نوع اول مردِ دچار ناتوانی، هیچ‌گونه تجربه جنسی موفق و نعوظ کافی برای مقاربت جنسی را با همسر خود تجربه نکرده است. در نوع ثانویه مردِ مبتلا، ازدواج کرده و تجربیات موفقی در روابط جنسی با همسر داشته است؛ اما اکنون ناتوان از مقاربت سالم است.‌

علل ناتوانی جنسی[ویرایش]

علت ناتوانی جنسی ممکن است، عضوی یا روانی و یا ترکیبی از هر دو باشد. در اکثر موارد ـ چه در مردها و چه در زن‌ها ـ سردی جنسی مربوط به عوامل روحی ـ روانی می‌باشد. افکار دوران طفولیت، ترس و اضطراب، کشمکش‌های روحی، افسردگی و علل روحی دیگر ممکن است سبب ناتوانی جنسی در مرد شوند. گرفتاری شغلی نیز گاه موجب ناتوانی جنسی می‌شود.
برخی عوامل از قبیل وجدان اخلاقی سخت‌گیر، احساس گناه، احساس بی‌کفایتی یا احساس نامطلوب بودن به عنوان شریک جنسی، خستگی شدید، کارهای زیاد فکری و جسمانی، سن، عدم نظافت و تمیزی همسر و... می‌توانند موجب ناتوانی جنسی شوند.
بین زوج‌های جوان، ناهماهنگی زناشویی و مشکلاتی که در روابط متقابل رخ می‌دهد، شایع‌ترین دلیل بر قطع فعالیت جنسی گزارش شده است. عواملی مثل عدم وفاداری و احساس گناه همراه آن می‌تواند به کاهش تمایل منجر شود، فقدان محبت و صمیمیت و احترام در روابط زناشویی، می‌تواند حداقل در همان رابطه موجب اختلال کنشی جنسی شود.
انتظارات غیر منطقی در مورد ایجاد اوج لذت جنسی، یکی دیگر از عوامل ارتباطی است که ممکن است در توانایی جنسی تأثیر داشته باشد. میزان تفاهم یا عدم تفاهم در موضوعاتی از قبیل ارتباط جنسی، ارتباط با دوستان و بستگان، تأمین مالی خانواده و غیره از عوامل ارتباطی هستند که بر کاهش میل جنسی تأثیر می‌گذارند. خلاصه بسیاری از عوامل ممکن است دست به دست هم بدهند و یک مرد را دچار ناتوانی جنسی سازند. [۱]

هماهنگی و رضایت زناشویی[ویرایش]

ازدواج ارتباط پیچیده‌ای است که برای اخذ نتیجه مطلوب از آن باید هماهنگی و تطابق در تمام شئون آن حکم‌فرما باشد. نشاط و خوشحالی در ازدواج خودبه‌خود به وجود نخواهد آمد. گنجینه‌ای نیست که بخشیده شود؛ بلکه هدفی است که باید به آن نائل شد. بنابراین هر چیز که به هنر زناشویی کمک می‌کند، شایسته دقت و تعمق می‌باشد.
در هماهنگی طرفین، عوامل زیادی دخالت دارد؛ مثل شخصیت، وضع روحی، سازگاری نسبت به یک‌دیگر، وضع اجتماعی و اقتصادی و بالاخره روابط فامیلی و غیره.
باید دانست همان‌طوری که روابط جنسی نامطلوب باعث نارضایتی‌های مهمی در زناشویی می‌شود، به همان ترتیب سایر ناهماهنگی‌ها ممکن است توازن جنسی را به هم بزند. زن و شوهری که در روابط شخصی خود با هم سازگار بوده و خوشحال و مسرورند، ممکن است از بعضی ناهماهنگی‌ها که در زندگی زناشویی آن‌ها به‌وجود می‌آید، چشم بپوشند؛ ولی همین موضوع ممکن است در افرادی که ناسازگاری و کشمکش‌های دیگر در زندگی زناشویی‌شان موجود است، منجر به عواقب وخیمی گردد. [۲]

جایگاه عشق در زندگی زناشویی[ویرایش]

هدف افراد از ازدواج، امنیت، عشق و دوستی، ارضای میل جنسی و ایجاد خانه و خانواده است. بدون وجود عشق عمیق هیچ‌گونه روابط زناشویی مطلوبی بین زن و شوهر به وجود نخواهد آمد. بدون عشق، خوشحالی و سرور بی‌معنی خواهد بود. دوستی بر پایه عشق استوار می‌گردد. گاهی اوقات ممکن است افرادی را دوست بداریم، تنها به این دلیل که آن‌ها احتیاجات و امیال ما را ارضا می‌کنند. عشق کامل متضمن علاقه کامل به راحتی و آسایش طرف مقابل می‌باشد. دو عاشق حقیقی میل دارند که احتیاجات جسمی و روحی هم‌دیگر را درک کنند و با هم‌دلی و هم‌دردی در کمک و یاری یک‌دیگر بکوشند و با هم به رشد و تکامل دست یابند. مواظب یک‌دیگر باشند و جسم و روح خود را متحد سازند. زن و شوهر باید به‌طور‌کلی علاوه بر یک‌دیگر، خیلی از چیزهای یک‌دیگر را هم دوست بدارند، در خیلی از تجربیات باید شریک و سهیم یک‌دیگر باشند. باید به افکار و عقاید هم احترام بگذارند و خلاصه در مسیر زندگی موافق و سازگار گام بردارند. [۳]

برخورد زنانه با رابطه جنسی[ویرایش]

به تفاوت‌های جنسیتی زن و مرد توجه کنید. واقعیت این است که جنس‌های مخالف جذب یک‌دیگر می‌شوند. وقتی با همسرتان هستید، تا حد امکان زنانه ظاهر شوید. سعی کنید نرم، ملایم، آرام، ظریف و پذیرنده باشید. هر‌چه بیش‌تر رفتار زنانه داشته باشید، میل جنسی بیش‌تری ایجاد می‌کنید و برای شوهرتان جذاب‌تر به نظر می‌رسید. به‌جای این‌که شفاهی و با کلام، میل جنسی‌تان را به شوهرتان انتقال دهید، با رفتارتان این کار را بکنید. بگذارید لحن صدا و حالت بدنتان آن را نشان دهد. نیازی به طرح علنی موضوع نیست. ببینید میان شما و همسرتان چه سیاستی مؤثر واقع می‌شود. تفاوت‌های جنسیتی شدید، هم‌بستری را جذاب‌تر می‌کند؛ لذا به‌جای آن‌که دنبال یگانگی و همانندی بروید، به ویژگی‌های منحصر به فرد یک‌دیگر توجه کنید. تنها با زنانه ظاهر شدن شماست که مردانه بودن شوهرتان خودی نشان می‌دهد. [۴]

قوانین طلایی سعادت در زناشویی[ویرایش]

با همسر خود همان‌طور رفتار کنید که میل دارید او با شما رفتار کند. از احساسات یک‌دیگر مطلع بوده و به احتیاجات دیگری توجه داشته باشید. ببخشید همان‌طور که میل دارید، بخشیده شوید. از اهانت، بی‌احترامی، تحقیر و بی‌وفایی بپرهیزید؛ همان‌طوری‌ که میل دارید همسر شما پرهیز کند. مراتب فوق اساس روابط انسانی به شمار می‌رود و اگر شما آن‌ها را به‌عنوان قوانین اساسی، پایه روابط زناشویی خود قرار دهید، امید موفقیت برای شما خیلی زیاد خواهد بود. [۵]

معرفی منابع[ویرایش]

۱. پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی، ترجمه: دکتر طراز الله اخوان.
۲. بی‌میلی جنسی و تغذیه جنسی.
۳. زن و اسپرده، مهدی قراچه داغی.
۴. بهشت خانواده، سیدجواد مصطفوی.

پانویس[ویرایش]
 
۱. اسلامی‌نسب بجنوردی، علی، بهداشت و درمان‌های جنسی انسان انتشارات خورشید، ج۱، فصل‌های ۱۹، ۲۸ و ۳۵، ۱۳۷۷ ش.
۲. هانا استون و ابراهام استون، پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی، ص۲۴۸-۲۴۵، ترجمه: دکتر طراز الله اخوان، تهران، ارغوان، چ ۵، ۱۳۷۹ ش.
۳. هانا استون و ابراهام استون، پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی، ص۲۳۸-۲۳۷، ترجمه: دکتر طراز الله اخوان، تهران، ارغوان، چ ۵، ۱۳۷۹ ش.
۴. لورادویل، زن و اسپرده، ص۱۷۹، ترجمه مهدی قراچه داغی، تهران، نشر پیکان، ۱۳۸۰ ش.
۵. هانا استون و ابراهام استون، پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی، ص۳۴۲، ترجمه: دکتر طراز الله اخوان، تهران، ارغوان، چ ۵، ۱۳۷۹ ش.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «بی‌میلی جنسی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۲۳.    جعبه‌ابزار