مجازات گناهکاران پیش از ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حدود الهی، گناهان، قضاوت، مجازات، ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف).

پرسش: اگر امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) به علم خود قضاوت می‌کند، آیا افراد را به علت گناهان انجام داده شده پیش از ظهور مجازات می‌کند و حد جاری می‌کند؟ مثلاً کسی یک بار زنا کرده باشد و کسی هم نفهمیده باشد یا دزدی کرده باشد (منظور پس از تشکیل دولت حق است)؟

پاسخ: شخصی که گناه مرتکب شود، در صورتی که توفیق توبه را دریابد، هرگز حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) او را محاکمه نمی‌کند و در صورتی که توبه نکند و معاند و سرکش باقی مانده و به گناه خویش ادامه دهد، عادلانه به سزای عملش خواهد رسید؛ اما اگر فقط قبل از ظهور مرتکب چنین گناهی شده و توبه هم نکند، عقاب آن به قیامت واگذار می‌شود.ویژگی حکومت جهانی مهدی

[ویرایش]

بی‌تردید حکومت جهانی حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) حکومتی خواهد بود که هیچ ظلم و گناهی را تحمل نخواهد کرد و حدود الهی به طور کامل جاری خواهد شد و هر حقی به ذی‌حقش خواهد رسید.

← حدیثی از امام رضا


امام رضا (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«خداوند زمین را به دست قائم (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) از هر ستمی پاک گرداند و از هر ظلمی پاکیزه سازد ... و آن‌گاه که خروج کند، میزان عدل را در میان مردم نهد و بدین‌گونه هیچ‌کس نتواند به دیگری ستم کند».
[۱] حکیمی، محمد، عصر زندگی، ص۴۲‌، بوستان کتاب، چ۵.
(به نقل از: )

← حدیثی از امام علی


امام علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: «حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) زمین را از عدل و داد و نور و برهان پر می‌کند، عرض و طول شهرها برایش خاضع می‌شود؛ به طوری که هیچ نابکاری نماند، جز این‌که اصلاح شود».

← حدیثی از امام صادق


امام صادق (علیه‌السّلام) فرموده‌اند: «مهدی (علیه‌السّلام) عدالت را همچنان که سرما و گرما وارد خانه‌ها می‌شود، وارد خانه مردم می‌کند و دادگری او همه جا را می‌گیرد».

رعایت حقوق الهی

[ویرایش]

در حقوق الهی چنانچه کسی حق الهی را رعایت نکند، مثلاً زنا مرتکب شود، باید حد بر او جاری شود، و اجرای حد در صورتی است که زناکار قبل از اثبات جرم توبه نکرده باشد و در فرض توبه کردن، حد از او ساقط می‌شود».

اجرای حدود الهی

[ویرایش]

با در نظر گرفتن شرایط و موقعیت عصر ظهور و نفوذ عدالت به باطن انسان‌ها و کامل شدن عقل مردم زمان ظهور، می‌توان گفت بسیاری از کسانی که از روی نادانی و ... مرتکب چنین لغزش‌هایی شده‌اند، پس از دیدن این شرایط توبه می‌کنند، توبه آنها پذیرفته شده و توفیق خدمت در جامعه امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) را درمی‌یابند و چنانچه شخصی توبه نکند و در عصر ظهور هم همچنان مرتکب چنین گناهانی شود ـ بی‌تردید با عنایت به واجب بودن اجرای حدود الهی ـ این حدود برایشان جاری می‌شوند.
و آنان که حق مردم را غصب کرده‌اند در پرتو رشد فکری و عقلی خود به سراغ مظلومان می‌روند و حق آنان را پس می‌دهند و اگر کسانی پیدا شوند که همچنان حقوق را ضایع کنند و حق مردم را پس ندهند، ‌به یقین در دادگاه عدل حضرت محاکمه می‌شوند و حقوق از آنها بازستانده می‌شود.

← حدیثی از حضرت علی


امام علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «برده‌ای نمی‌ماند، مگر این‌که امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) او را می‌خرد و آزاد می‌کند و بدهکاری نمی‌ماند، جز این‌که بدهی او پرداخت می‌شود. مظلمه و حقی بر گردن کسی نمی‌ماند، جز این‌که به صاحب حق بازگردانده می‌شود. کسی کشته نمی‌شود، مگر این‌که دیه آن را می‌پردازد و زمین را پر از عدل و داد می‌کند؛ پس از آن‌که پر از بیداد و ستم شده بود».

نتیجه بحث

[ویرایش]

شخصی که گناه مرتکب شود، در صورتی که توفیق توبه را دریابد، هرگز حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) او را محاکمه نمی‌کند و در صورتی که توبه نکند و معاند و سرکش باقی مانده و به گناه خویش ادامه دهد، عادلانه به سزای عملش خواهد رسید؛ اما اگر فقط قبل از ظهور مرتکب چنین گناهی شده و توبه هم نکند، عقاب آن به قیامت واگذار می‌شود.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. خورشید مغرب، و عصر زندگی، محمد حکیمی
۲. چشم‌اندازی به حکومت حضرت مهدی، نجم‌الدین طبسی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حکیمی، محمد، عصر زندگی، ص۴۲‌، بوستان کتاب، چ۵.
۲. شیخ صدوق، محمد بن علی، اکمال‌الدین، ج۱، ص۳۷۲.    
۳. حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج۵، ص۱۴۵.    
۴. امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه)، سیدروح‌الله، تحریر الوسیله، ج۲، ص۴۹۴.    
۵. امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه)، سیدروح‌الله، تحریر الوسیله، ج۲، ص۴۹۳.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۲۴-۲۲۵.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «مجازات گناهکاران پیش از ظهور»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۱۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار