حضور انس و جن هنگام ظهور امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، جن و انس، شیاطین، ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، حکومت امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: آیا با ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) تمام انس و جن به روی زمین می‌مانند یا رخت بر‌می‌بندند؟

پاسخ: براساس روایات، در عصر ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) اقشار مختلفی وجود خواهند داشت که هم شامل جوامع انسانی و غیر انسانی از قبیل جن و شیاطین می‌شود و نیز به‌خوبی روشن می‌شود که همه این اقشار در حوادث و اتفاقات آن زمان نقش دارند.لازمه تحقق یک انقلاب

[ویرایش]

لازمه وقوع و تحقق یک انقلاب و قیام که منجر به تحول و دگرگونی در یک جامعه می‌گردد، حضور و شرکت اقشار مختلف مردم است و هر چه دامنه شعارها وسیع‌تر و فراگیرتر باشد، مشارکت مردم در آن بیشتر خواهد بود.

حضور جوامع بشری هنگام ظهور

[ویرایش]

ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) که یک قیام و انقلاب گسترده جهانی و بی‌نظیر و با شعارهای فراگیر و جهان‌شمول به انگیزه تحقق عدالت جهانی و حاکمیت تمام ارزش‌های انسانی و دینی در تمام عالم صورت می‌گیرد، باید به طریق اولی در میان اقشار مختلف و گسترده مردم و در سطح بین‌المللی و جهانی باشد؛ به طوری که تمام جوامع انسانی و بشری در آن عصر از فیض وجود حضرت و از برکات حکومتش بهره‌مند گردند و اصولاً ما معتقدیم که حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) با ظهور و تشکیل حکومت جهانی خود (جهان را پر از عدالت و قسط می‌فرماید بعد از آنکه جهان از ظلم و بی‌عدالتی پر شده باشد). و بدیهی است که لازمه قطعی حکومت جهانی به انگیزه تحقق کامل عدالت و قسط، وجود یک جامعه و اجتماع جهانی است و اساساً بدون حضور و وجود اجتماعات انسانی، پیاده کردن عدل و قسط و اجرای احکام دینی معنا ندارد.
بنابراین در زمان ظهور موعود ادیان و منجی عالم حضرت بقیة‌الله الاعظم (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) نه‌تنها اقشار مختلف و جامعه جهانی وجود دارد، بلکه براساس آیات و روایات متعدده دوران حکومت حضرت، دوران شکوفایی دین و آسایش کامل جامعه اسلامی و دین‌داران و مؤمنین خواهد بود.

← استناد به آیات


چنانچه خداوند در قرآن کریم سوره مبارکه نور آیه ۵۵ می‌فرماید:
• «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الارْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَی لَهُمْ وَلَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ اَمْنًا یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئًا وَمَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذَلِکَ فَاُولَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ»؛ «خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و نیکوکار شده‌اند وعده فرموده است که حتماً آن‌ها را در زمین خلافت دهد (و به جای امم و امت‌های قبلی حکومت و اقتدار بخشد) چنان‌که امت‌های صالح پیغمبران سلف جانشین پیشینیان خود شدند و (علاوه بر خلافت،) دین پسندیده آنان را (که اسلام واقعی است بر همه ادیان) تمکین و تسلط عطا کند و به همه مؤمنان پس از خوف ایمنی کامل دهد».

• و نیز در آیه دیگر می‌فرماید:
«وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ اَنَّ الارْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ»؛ «و ما بعد از تورات در زبور داود نوشتیم که البته بندگان نیکوکار من ملک زمین را وارث و متصرف خواهند شد».

← بیان یک روایت


از امام صادق و امام باقر (علیهما‌السلام) روایت شده است که فرمودند: «هُمْ اَصْحابُ الْمَهْدِیِّ (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) فِی آخِرِ الزَّمانِ».
این آیه شریفه اشاره به یاران امام زمان دارد و مراد از بندگان صالح خداوند، اصحاب حضرت بقیة الله (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) هستند.

حضور جن و شیاطین هنگام ظهور

[ویرایش]

مستفاد از بعضی احادیث و روایات نیز این است؛ همان‌گونه که در زمان ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) انسان‌ها وجود دارند و جوامع بشری وجود خواهند داشت، طوایف جن نیز وجود خواهند داشت.

← حدیثی از امیرالمؤمنین


از امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) روایت شده که فرمود پیامبر به من فرمود: ما بین بصره و منطقه به نام (ابله) که چهار فرسخ از بصره فاصله دارد و در منطقه (ابله) از امت من هفتاد هزار کشته می‌شود که در آن روز شهدای آنان به منزله شهدای بدر است. راوی این حدیث از امیرالمؤمنین سؤال می‌کند که پدر و مادرم فدایت شود یا امیرالمؤمنین چه کسانی این هفتاد هزار نفر را شهید می‌کند؟ حضرت در جواب فرمود: آنها را برادران و اخوان جن می‌کشند.
این حدیث طولانی و مفصل است و در آن توضیحات مفیدی داده شده است که می‌توانید به کتاب معجم احادیث الامام المهدی، ج۲، ص۱۳۲ مراجعه فرمایید.

← حدیثی از پیامبر


و نیز از نبی مکرم اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) روایت شده است که هنگام ظهور دجال، قبایل از جن با او بیعت می‌کنند: «فتبایعه قبایل الجن و یخرجون له کنوز الارض».

← حدیثی از امام علی


و همین‌طور از امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) روایت شده که وقتی دجال ظهور می‌کند: «یَقُولُ بِاَعْلَی صَوْتِهِ یَسْمَعُ مَا بَیْنَ الْخَافِقَیْنِ مِنَ الْجِنِّ وَالْاِنْسِ وَالشَّیَاطِینِ یَقُولُ اِلَیَّ اَوْلِیَائِی ...»؛ با صدای بلند می‌گوید؛ به طوری که در مشرق و مغرب، جن و انسان و شیاطین صدایش را می‌شنوند ... .

← حدیثی از رسول اکرم


و نیز در حدیث طولانی از رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نقل شده که بعد از نزول حضرت عیسی (علیه‌السلام) و هجوم یأجوج و مأجوج به بیت‌المقدس گروه از جن به مقابله و جنگ با یأجوج و مأجوج می‌پردازند: «... فیدعوا عیسی علیهم فیرسل الله تعالی علیهم عفاریت الجن فیقتلونهم عن آخرهم فیفرح المسلمون ...»؛ حضرت عیسی (علیه‌السلام) دعا می‌کند و خداوند متعال افرادی از جن را می‌فرستد؛ پس همه سپاه یأجوج و مأجوج را می‌کشند و مسلمان‌ها خوشحال می‌گردند.

نتیجه بحث

[ویرایش]

از مجموع روایات و مطالبی که بیان شد، به‌خوبی معلوم می‌شود که در عصر ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) اقشار مختلفی وجود خواهند داشت که هم شامل جوامع انسانی و غیر انسانی از قبیل جن و شیاطین می‌گردد و نیز به‌خوبی روشن می‌گردد که همه این اقشار در حوادث و اتفاقات آن زمان نقش دارند.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. عصر ظهور، شیخ علی کورانی.
۲. سیمای آفتاب، حبیب‌الله طاهری.
۳. چشم‌انداز به حکومت جهانی امام مهدی (علیه‌السلام)، نجم‌الدین طبسی.
۴. دادگستر جهان، آیت‌الله امینی.
۵. خورشید مغرب، نوشته آقای محمدرضا حکیمی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۲، ص۱۹۵.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۳، ص۲۶۸.    
۳. نور/سوره۲۴، آیه۵۵.    
۴. انبیا/سوره۲۱، آیه۱۰۵.    
۵. صافی، شیخ لطف‌الله، منتخب‌الاثر، ج۲، ص۳۰.    
۶. صافی، شیخ لطف‌الله، منتخب‌الاثر، ج۲، ص۳۰.    
۷. کورانی، شیخ علی، معجم احادیث الامام المهدی، ج۲، ص۹۴.    
۸. کورانی، شیخ علی، معجم احادیث الامام المهدی، ج۳، ص۱۳۲.    
۹. کورانی، شیخ علی، معجم احادیث الامام المهدی، ج۲، ص۱۵۹.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «حضور انس و جن هنگام ظهور امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۲۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار