انتخاب همسرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: انتخاب همسر، ازدواج، کمال، مفاسد.

پرسش: در حال حاضر با این همه مفاسد چگونه انسان می‌تواند همسری انتخاب کند که او را به کمال نزدیک کند؟

پاسخ:


نکته مقدماتی

[ویرایش]

جامعه اسلامی ما یکی از بهترین جوامع از جهت فرهنگ، آداب و رسوم، تمدن و از نظر دین و رعایت مسائل دینی است. وجود برخی مفاسد را نمی‌توان در جامعه انکار کرد که البته باید نهایت سعی و اهتمام در حذف آن به کار گرفته شود؛ اما ایدآل‌نگری نباید باعث ایجاد نگاهی منفی به مسائل شود که وجود برخی مسائل که همه جامعه تعمیم دهیم. در عین پذیرش وجود برخی مسائل که باعث ایجاد فاصله با آن جامعه آرمانی می‌شود، باید توجه داشت ملت ایران از بهترین ملت‌ها و جوانان آن از پاک‌ترین جوانان دنیا به حساب می‌آید.

راه انتخاب همسر

[ویرایش]

با توجه به مقدمه فوق در دست‌رسی به فرد مورد نظر توجه به نکات زیر تسهیل‌کننده می‌باشد.

← مشورت

[۱] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۱۷۹، پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۲ ش، اقتباس.

یکی از راه‌های انتخاب همسر ایدآل مشورت است؛ یعنی انسان با مشاوری آگاه و متدین و دلسوز و رازدار مشورت کند؛ از جمله این مشاوران پدران و مادران متدین هستند که می‌توانند تجربه خود را در اختیار فرزندان خود بگذارند. ضمن این‌که توجه داشته باشند که از تحمیل نظرات خود بر آن‌ها پرهیز کنند.

← واسطه و معرف

[۲] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۱۸۱-۱۸۲، پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۲ ش.

معرف و واسطه کسی است که دختر و پسر را می‌شناسد و آنان را برای ازدواج به یک‌دیگر معرفی می‌کند و گاهی نیز در ادامه کار آنان را یاری می‌نماید. گاهی معرف خود چیزی نمی‌گوید؛ اما پدر و مادر و یا جوان نزد او می‌روند و از او می‌خواهند که فرد مناسبی را برای ازدواج به او معرفی کند یا در امر انتخاب همسر راه‌نمایی و کمکشان کند. البته نباید به هر کسی اعتماد کرد و حرف او را به عنوان معرف پذیرفت. معرف باید خیرخواه، متدین، آگاه، منطقی و آگاه به مسائل و مباحث ازدواج باشد. گاهی به خاطر این‌که معرف تنها به یک عامل مثلاً زیبایی توجه دارد، در کار خود موفق نیست؛ چراکه او باید همتایی زوج را در سن، زیبایی، جسم، دیدگاه‌های سیاسی، اجتماعی، وضعیت روحی، تحصیل، اخلاق، فرهنگ، دین و ... در نظر داشته باشد.

← تحقیق

[۳] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۱۸۵-۱۸۶، پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۲ ش.

گاهی در برخی سازمان‌ها برای گزینش یک فرد حدود ۶ ماه تحقیق و پرس‌و‌جو می‌کنند. پس شایسته است انسان برای انتخاب همسر و شریک زندگی خود دقت به خرج می‌دهد؛ چراکه همسر نقش زیادی در سعادت و فلاکت دنیوی و اخروی شریک خود دارد (تحقیق از محل درس، محل کار، دوستان، همسایه‌ها و ... و بررسی گذشته و سوابق او...).

نکته قابل توجه در این زمینه این است که نباید بدون دلیل و شناخت کافی کسی را به عنوان همسر پذیرفت و همین‌طور نباید بدون دلیل و شناخت کافی کسی را رد کرد (برای پذیرفتن و یا رد کردن دلیل نیاز داریم).

← پرهیز از اید‌آل‌نگری


گاهی افراد دنبال یک فرد بی‌عیب می‌گردند، باید واقع‌بین بود. هر کسی خطایی دارد؛ همان‌گونه که خود ما کامل نیستیم؛ پس نه بی‌گدار به آب بزنیم و تحقیق نکرده کسی را انتخاب کنیم و نه بیش از حد وسواس به خرج دهیم و دنبال فرد بی‌عیب باشیم. هماهنگی صددرصد امکان ندارد؛ اما ناهماهنگی نیز باید به پایین‌ترین حد ممکن برسد که آن هم با تفاهم و گذشت و محبت و صبر جبران می‌شود.

← ایمان بهترین ملاک همسرگزینی


اگرچه فساد زیاد است، اما همیشه افراد مؤمن در جامعه وجود دارند؛ افرادی که دوست دارند پاک بمانند و زندگی مشترک خود را با مؤمنین ادامه دهند تا در امر دینداری و کمال کمک آن‌ها باشند و از آن‌ها کمک بگیرند. اینان باید سعی کنند در انتخاب، افراد مؤمن جامعه را گزینش کنند؛ چراکه قرآن می‌فرماید: زنان پلید لایق مردان پلیدند و مردان پلید نیز برای زنان پلیدند و زنان پاک و طیب و با عفت برای مردان پاک و طیب هستند و مردان پاک، شایسته زنان پاک‌تر.

← هدایت برای انتخاب صحیح


برای این‌که افراد متدین در ازدواج به هم‌دیگر برسند، مؤمنین وظیفه دارند که آن‌ها را به هم معرفی کنند و با این کار در حفظ ایمان افراد متدین و استمرار آن تلاش کنند؛ از جمله نکات مهمی که والدین و حتی خود دختر و پسر باید توجه داشته باشند، این است که آن‌ها می‌توانند از افرد آگاه و متدین بخواهند که اگر فرد مناسبی بود، به آن‌ها معرفی کنند.

← معاشرت با خوبان


گاهی خانواده‌ها از معاشرت و رفت‌و‌آمد کوتاهی می‌کنند و اگر افراد متدین هم‌دیگر را از قبل شناسایی کنند و با هم رفت‌و‌آمد داشته باشند، بیش‌تر با صفات و روحیات هم‌دیگر آشنا می‌شوند و پسران و دختران در این خانواده‌ها راحت‌تر فرد متناسب با خود را گزینش می‌کنند.
[۵] جلالی، محمدحسین، آداب معاشرت در اسلام، ترجمه جواد بیات، نشر سازمان تبلیغات.

نوریان، مر نوریان را طالبند
ناریان مر ناریان را جاذبند

← دعا


حضرت رضا (علیه‌السلام) می‌فرماید: «هر گاه خواستی ازدواج کنی، از خداوند طلب خیر کن و بعد اقدام کن. دو رکعت نماز بخوان و دست‌ها را به درگاه خدا بردار و بگو: خداوندا! من در ‌اندیشه ازدواج‌ هستم، همسری برایم فراهم کن که از نظر ‌اندام، اخلاق، پاک‌دامنی، نگهداری مال و آبروی شوهر، زیبایی و فرزند‌آوری سرآمد زنان باشد».
البته زنان نیز می‌توانند برای همسر دلخواه و متدین خود از درگاه حق‌تعالی طلب همسری با ایمان و ... کنند
[۶] مشکینی، میرزا علی، ازدواج در اسلام، قم، ص۶۷، انتشارات الهادی، چاپ سیزدهم، ۱۳۸۰ ش، با کمی تغییر.
(در همه حال طلب خیر کنیم).

منابع

[ویرایش]

۱. جوانان و انتخاب همسر، علی‌اکبر مظاهری، انتشارات پارسایان، (کتاب بسیار مفیدی در این زمینه است.)
۲. انتخاب همسر، ابراهیم امینی، سازمان تبلیغات.
۳. ازدواج آسان و شیوه همسرداری، محمد محمدی اشتهاردی، انتشارات نبوی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۱۷۹، پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۲ ش، اقتباس.
۲. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۱۸۱-۱۸۲، پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۲ ش.
۳. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۱۸۵-۱۸۶، پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۲ ش.
۴. نور/سوره۲۴، آیه۲۶.    
۵. جلالی، محمدحسین، آداب معاشرت در اسلام، ترجمه جواد بیات، نشر سازمان تبلیغات.
۶. مشکینی، میرزا علی، ازدواج در اسلام، قم، ص۶۷، انتشارات الهادی، چاپ سیزدهم، ۱۳۸۰ ش، با کمی تغییر.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «انتخاب همسر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۶/۲۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار