آثار لقمه حرام بر روح و جانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: لقمه حرام، روح، جسم.

پرسش: لقمه و غذای حرام چه تأثیری بر روح و جان انسان می‌گذارد؟

پاسخ: اثرات لقمه حرام بر روح و جان، دو گونه است: یکی اثراتی که به کل گناهان تعلق دارد که همان مخالفت با دستورات خداوند و تجاوز به حریم محرمات الهی است. دوم اثراتی که مخصوص لقمه حرام است و آن ضایع کردن حق‌الناس است.
اثرات عمومی لقمه حرام عبارت‌اند از: ۱. از بین رفتن لذت عبادت و ایمان؛ ۲. زنگار زدن و تاریک شدن قلب؛ ۳. از بین رفتن حیا و کمرنگ شدن قبح گناهان؛ ۴. سلب توفیق در انجام مستحبات.
اثرات مخصوص لقمه حرام عبارت‌اند از: ۱. عدم قبولی نماز تا چهل روز؛ ۲. مستجاب نشدن دعا؛ ۳. قساوت قلب و پذیرفته نشدن حق؛ ۴. دوری از خدا؛ ۵. متزلزل شدن عبادات.


گناه مانع تکامل روح[ویرایش]

خداوند، روح انسان را خلق کرد و جسم را مرکبی برای او قرار داد تا خود را به تکامل و مقصد برساند، این مرکب (جسم و بدن) وابسته به عالم ماده است؛ ولی راکب (روح) به دنبال اهدافی والا و برتر است که هر چه موانع جسمانی بر سر راهش بیش‌تر باشد، در رسیدن به هدف عاجزتر است و گناهان و معاصی از برترین موانع تکامل به شمار می‌روند؛ چنانچه در فرازی از دعای کمیل آمده: «وَ قَعَدَتْ بِی اَغْلاَلِی؛ «گناهان و معاصی، مرا زمین‌گیر کرده‌اند».

ویژگی‌های لقمه حرام[ویرایش]

در بین معاصی و گناهان، مال و لقمه حرام از ویژگی‌های خاصی برخوردار است؛ از جمله:

← ضایع کردن حق‌الله و حق‌الناس
برخلاف بعضی گناهان که انجام آن‌ها سبب ضایع شدن «حق الله» می‌شود، در ارتکاب لقمه حرام، علاوه بر «حق الله»، مسئله «حق‌الناس» هم وجود دارد.

← جزء بدن شدن
لقمه حرام جزئی از بدن و وجود انسان می‌شود و گوشت، پوست و استخوان از آن رشدونمو می‌کند.

←← حدیثی از حضرت علی
حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: «الحرام سحت؛ [۱] مال حرام خبیث و ناپاک است».
و لذا کسانی که از خوردن مال حرام ابا و پروایی ندارند، سراسر وجودشان را خباثت و ناپاکی‌ها فرا می‌گیرد.

اثرات لقمه حرام[ویرایش]

اثرات لقمه حرام بر روح و جان، دو گونه است: یکی اثراتی که به کل گناهان تعلق دارد که همان مخالفت با دستورات خداوند و تجاوز به حریم محرمات الهی است. دوم اثراتی که مخصوص لقمه حرام است و آن ضایع کردن حق‌الناس است. در روایات اثرات و مضراتی برای مال و لقمه حرام ذکر شده که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

← اثرات عمومی لقمه حرام
اثرات عمومی لقمه حرام عبارت‌اند از:

←← از بین رفتن لذت عبادت و ایمان
رسول گرامی اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرماید: «حرام علی قلوبکم ان تعرف حلاوة الایمان حتی تزهد فی الدنیا؛ [۲] ممکن نیست که قلوب شما شیرینی و حلاوت ایمان و عبودیت را درک کند، مگر اینکه از گناهان بپرهیزید و زهد و تقوا پیشه کنید».

←← زنگار زدن و تاریک شدن قلب
از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده: «ان القلوب لترین کما یرین السیف؛ [۳] همانا قلوب انسان‌ها زنگار می‌گیرد، همان‌طور که شمشیر چنین می‌شود و گناهان عامل مهمی در پیدایش این آفت، در قلوب انسان‌هاست».

←← از بین رفتن حیا و کمرنگ شدن قبح گناهان
در فرازی از دعای کمیل می‌خوانیم: «اللهم اغفر لی الذنوب التی تهتک العصم؛ خداوند بر من ببخشای گناهانی را که پرده‌های حجب و حیا را می‌درند».

←← سلب توفیق در انجام مستحبات
امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: «ان الرجل یذنب الذنب فیحرم صلاة اللیل؛ [۴] گاهی اوقات، گناهی انجام می‌دهد که باعث محروم شدن از اقامه نماز شب می‌شود».

← اثرات مخصوص لقمه حرام
اثرات مخصوص لقمه حرام عبارت‌اند از:

←← قبول نشدن نماز تا چهل روز
در حدیثی از پیامبر (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) نقل شده: «من اکل لقمة حرام لم تقبل له صلوة اربعین لیلة؛ [۵] کسی که لقمه حرامی می‌خورد تا چهل روز نماز او در درگاه حق‌تعالی پذیرفته نمی‌شود».

←← مستجاب نشدن دعا
در حدیث قدسی خداوند می‌فرماید:
«فمنک الدعاء و علی الاجابة فلا تحجب عنی دعوة اِلاّ دعوة آکل الحرام؛ [۶] از شما دعا کردن و از من اجابت آن، پس هیچ کس از اجابت من محروم نمی‌شود، مگر شخص حرام‌خوار».

←← قساوت قلب و پذیرفته نشدن حق
در جریان واقعه عاشورا امام حسین (علیه‌السلام) خطاب به لشکر یزید چنین فرمود: «فقد ملئت بطونکم من الحرام و طبع علی قلوبکم؛ [۷] شکم‌هایتان از حرام پر شده و قلب‌هایتان از پذیرش حق گریزان شده است».

←← دوری از خدا
امیر بیان علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: «من ادخل بطنه النار فابعده الله؛ [۸] کسی که در درون آتش (مال حرام) بریزد، خداوند او را از خود دور می‌کند».

←← متزلزل شدن عبادات
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرماید: «العبادة مع اکل الحرام کالبناء علی ارمل؛ [۹] عبادت کردن با حرام خواری، همچون بنا کردن بر روی خاک سست است، و روشن است که چنین بنایی با‌اندکی لرزش، واژگون می‌شود».

نکته پایانی[ویرایش]

در پایان ذکر این نکته ضروری است که اثرات ذکر شده برای خورنده و مال حرام، ممکن است به گناهان دیگری چون دزدی و غیبت و ... هم بینجامد. درهرحال خوردن مال حرام از گناهان کبیره‌ای است که هم به حق‌الله تصرف و تجاوز شده و هم به حق‌الناس و چون به حق دیگر ظلم و تعدی شده تا صاحبان مال، رضایتشان جلب نشود هرگز خداوند این چنین انسان‌هایی را نمی‌بخشد، اگرچه به ظاهر توبه و استغفار کنند.

معرفی منابع[ویرایش]

۱. گناهان کبیره شهید دستغیب.
۲. جهل حدیث امام خمینی.
۳. معراج السعادة ملا احمد نراقی.

پانویس[ویرایش]
 
۱. آمدی، عبدالواحد، غررالحکم، ص۲۶، ح۲۹۹، مکتب الاعلام الاسلامی.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۷۳، ص۴۹، مؤسسة الوفا.    
۳. عروسی حویزی، عبد علی جمعه، نورالثقلین، ج۵، ص۵۱۳، ذیل آیه ۱۴ مطففین، اسماعیلیان.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۷۰، ص۳۳۰، دار الحیاء التراث العربی.    
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶۳، ص۳۱۴، دار الحیاء التراث العربی.    
۶. حلی، ابن‌فهد، عدة الداعی، ص۱۲۸، مؤسسه معارف اسلامی، چ۱، ۱۴۲۰ ه.    
۷. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۴۵، ص۸.    
۸. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۴۰، ص۳۴۰، مؤسسة الوفا.    
۹. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۰۰، ص۱۶.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «آثار لقمه حرام بر روح و جان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۱۹.    جعبه‌ابزار