هم‌زمان نبودن ظهور امام زمان با قیامتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، رجعت، قیامت.

پرسش: آیا زمانی که حضرت قائم (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بخواهند ظهور کنند، ممکن است با قیامت هم‌زمان باشد یا نه؟

پاسخ: سه زمانِ «عصر ظهور، عصر رجعت، و نفح صور و برپایی قیامت» در طول هم قرار دارند. اگر نگوییم که مقدمه یکدیگرند و عصر رجعت، چه قائل شویم که از زمان ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) آغاز می‌شود و چه بگوییم که عصر رجعت، بعد از دوران حکومت امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) خواهد بود، فاصله و برزخ میان عصر نورانی ظهور و حکومت امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و برپایی قیامت خواهد بود؛ بنابراین زمان ظهور که عصر شکوفایی دین و آسایش دین‌داران است، با قیامت و نفح صور که همه مردگان زنده خواهند شد و برای حساب در دادگاه عدل الهی حاضر خواهند شد، هم‌زمان نخواهد بود.مقدمه بحث

[ویرایش]

پیش از آنکه به تفصیل سؤال مورد نظر بپردازیم، بحث کوتاه و فشرده پیرامون سه نکته اساسی ضروری به نظر می‌رسد: الف. عصر ظهور؛ ب. عصر رجعت؛ ج. نفح صور و برپایی قیامت.

از امام باقر (علیه‌السلام) روایت شده که فرمود: «سه روز از روزهای خداست: روز قیام حضرت قائم، روز رجعت و بازگشت به زندگی دنیا، و روز قیامت و زنده شدن مردگان.

عصر ظهور و قیام امام زمان

[ویرایش]

با آنکه قرآن کریم معجزه جاوید پیامبر ما در همه زمان‌هاست، اما می‌توان گفت که پیش‌گویی‌های پیامبر از سرنوشت بشر و تحولات گوناگون اسلام در مسیر تاریخ و خبر از مجد و عظمت و پیروزی دوباره اسلام در جهان، از معجزه‌های دیگر آن پیامبر عظیم‌الشان است. عصر ظهور حضرت مهدی، عصر ظهور دوباره اسلام است.
آیات و روایاتی که نویدبخش ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است، مأموریت الهی حضرت را مأموریتی سترگ، با ابعاد گوناگون و اهداف بسیار والا توصیف می‌کنند. این واقعه بزرگ، زندگی را در کره زمین دگرگون کرده، فصل نوینی را بر روی بشریت می‌گشاید.

عصر رجعت

[ویرایش]

رجعت به معنای بازگشت است و منظور از آن این است که گروهی از کسانی که از دنیا رفته‌اند؛ دوباره به دنیا برمی‌گردند. این رخداد، مقدمه‌ای است برای راه‌یابی انسان به جهان آخرت.

← روایات درباره رجعت


اینک به چند نمونه از روایات مربوط به رجعت اشاره می‌کنیم:
امام زین‌العابدین (علیه‌السلام) در تفسیر آیه «آن خدایی که (ابلاغ) قرآن را بر تو واجب کرد، البته تو را به وعده‌گاه بازگرداند»، فرمود: پیامبر شما به سوی شما باز می‌گردد.

ابوبصیر گفت: امام باقر (علیه‌السلام) به من فرمود: آیا اهل عراق منکر رجعت‌اند؟ گفتم: آری. فرمود: مگر قرآن نمی‌خوانند؟!

• در روایت دیگری از امام صادق (علیه‌السلام) درباره این آیه سؤال کردند که می‌فرماید: «روزی که از هر امتی، گروهی را از خاک برانگیزیم». حضرت فرمود: مردم درباره آن چه می‌گویند؟ راوی می‌گوید عرض کردم می‌گویند: آیه راجع به قیامت است. فرمود: آیا خداوند در قیامت از هر امتی دسته‌ای را زنده می‌کند و بقیه را به حال خود رها می‌سازد؟! این آیه قطعاً در مورد رجعت است و آیه مربوط به قیامت این است: «جملگی آن‌ها را محشور گردانیم، بی‌آن‌که کسی را فرو گذاریم و...».

زراره می‌گوید: از امام صادق درباره مسائل مهمی چون رجعت سؤال کرد، حضرت فرمود: «زمان آن‌چه می‌پرسید، هنوز فرا نرسیده؛ سپس این آیه را تلاوت فرمود: «بلکه آن‌ها تکذیب کردند آنچه را که احاطه علمی به آن نداشتند و تأویل آن برایشان نیامده».

• برخی روایات می‌گویند: رجعت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) بعد از رجعت امامان (علیهم‌السلام) است و نخستین کسی که به دنیا باز می‌گردد، امام حسین (علیه‌السلام) است؛ چنان‌که امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «نخستین کسی که به دنیا باز می‌گردد، حسین بن علی (علیه‌السلام) است. او آن‌قدر فرمانروایی کند که (در اثر پیری) ابروانش روی چشمانش فرو افتد».

• در روایتی دیگر از حضرت نقل شده که فرمود: «رجعت همگانی نیست؛ بلکه مربوط به افراد خاص است؛ زیرا بازگشت نمی‌کنند به دنیا، مگر مؤمنان محض یا مشرکان محض».


نفح صور و برپایی قیامت

[ویرایش]

از عمیق‌ترین حرکت‌هایی که جهان ما در زمان، مکان و اشیائش با آن روبه‌روست، حرکت جهان ماده به سوی عالم غیب یا برعکس آن است که قرآن و اسلام از آن پرده برمی‌دارد و بر اهمیت و هماهنگی آن تأکید می‌ورزد و این حرکت را بازگشت انسان به سوی خدا و رویارویی با قدرت او یا رفتن به سوی ملإ اعلی و آخرت می‌نامند و نسبت به ما، آن را فرا رسیدن قیامت و رستاخیز می‌خواند؛ زیرا با کشف عالم آخرت، بین جهان ما و جهان گسترده غیب که از دیده ما پنهان است، وحدت و یک‌پارچگی به وجود می‌آید و این مجموعه برای ما تبدیل به عالم واحد می‌شود.
نقطه اوج این حرکت نسبت به انسان مرگ است. مرگ از دیدگاه اسلام ورود به زندگی گسترده‌تر است، نه فنا و نیستی، آن‌چنان‌که برخی تصور کرده‌اند و اوج آن نسبت به جهان هستی، قیامت است و اتحاد دو جهان ماده و غیب.

در قرآن و سنت آمده است که رستاخیز و قیامت دارای مقدمات و نشانه‌هایی پی‌در‌پی است که در زمین و آسمان و جامعه بشری پدید می‌آید و حکومت حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) آخرین و بزرگ‌ترین مرحله حرکت جهان مادی قبل از برپایی رستاخیز الهی است.

نتیجه بحث

[ویرایش]

توجه و دقت در سه نکته یادشده نشان می‌دهد که این سه زمان در طول هم قرار دارند. اگر نگوییم که مقدمه یکدیگرند و عصر رجعت، چه قائل شویم که از زمان ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) آغاز می‌شود، چنانچه برخی روایات بر آن دلالت دارد و مرحوم شیخ مفید در کتاب شریف (ارشاد) فرموده است و تا بعد از ظهور و پایان حکومت امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و بعد از آن ادامه می‌یابد و چه بگوییم که عصر رجعت، بعد از دوران حکومت امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) خواهد بود، چنانچه برخی روایات دیگر بر آن دلالت دارند، فاصله و برزخ میان عصر نورانی ظهور و حکومت امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و برپایی قیامت خواهد بود؛ بنابراین زمان ظهور که عصر شکوفایی دین و آسایش دین‌داران است، با قیامت و نفح صور که همه مردگان زنده خواهند شد و برای حساب در دادگاه عدل الهی حاضر خواهند شد، هم‌زمان نخواهد بود.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. عصر ظهور، جناب شیخ علی کورانی.
۲. بحارالانوار، ج۵۳، محمدباقر مجلسی.
۳. ارشاد، محمد بن نعمان شیخ مفید.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. قصص/سوره۲۸، آیه۸۵.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۵۶.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۴۰.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۵۱.    
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۴۰.    
۶. یونس/سوره۱۰، آیه۳۹.    
۷. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۵۱.    
۸. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۴۶.    
۹. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۳۹.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «هم‌زمان نبودن ظهور امام زمان با قیامت»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۲۴.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار