نقش حضرت عیسی در قیام حضرت مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت عیسی (علیه‌السلام)، قیام حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: نقش حضرت عیسی (علیه‌السلام) در قیام حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) چیست؟

پاسخ: با استفاده از روایات، حضرت عیسی (علیه‌السلام) در پیروزی انقلاب امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به عنوان یک مبارز و جنگ‌آور قهرمان که در برابر طاغوت زمان و پیروانش که همان دجال و پیروان او هستند، نقش اساسی دارد و با توجه به تفسیر آیه ۴۶ سوره آل‌عمران، که مراد از کهولت زمان، فرود آمدن حضرت عیسی از آسمان است و مطابق با روایات گوناگون، در عصر ظهور مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به میان مردم باز می‌گردد و دجال را می‌کشد و در تشکیل حکومت جهانی امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نیز نقش اساسی و عمده خواهد داشت و به عبارت دیگر، شاید بتوان گفت که نقش یک وزیر را در تشکیل حکومت حضرت خواهد داشت.پیوستن حضرت عیسی به امام زمان

[ویرایش]

قیام و انقلاب امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) همان‌گونه که از وجود یک رهبری بی‌نظیر که خود حضرت است، برخوردار است، به افراد برجسته و فوق‌العاده دیگر که حضرت را در پیروزی قیامش و در تحکیم حکومت جهانی و جهانی شدن آن یاری می‌رساند نیز نیاز دارد. بر‌اساس آیات و روایات متعددی حضرت عیسی (علیه‌السلام) یکی از این افراد ویژه و فوق‌العاده است که هم در پیروزی قیام امام (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نقش یک مبارز و جنگ‌آور قهرمان را دارد و در کشتن طاغوت زمان و پیروان او یعنی دجال و پیروانش. و هم در تحکیم و گسترش نظام و حکومت مهدوی نقش عمده دارد.
و به عبارت دیگر، حضرت عیسی نه به عنوان یک فرد، بلکه به عنوان پیشوا و رهبر اهل کتاب که یک مجموعه جهانی است و به عنوان یک ملت به حضرت می‌پیوندد و به حضرت اقتدا خواهد کرد.

← حدیثی از امام باقر


«عن الباقر (علیه‌السلام) فی قول تعالی: «وَاِنْ مِنْ اَهْلِ الْکِتَابِ اِلَّا لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَیَوْمَ الْقِیَامَةِ یَکُونُ عَلَیْهِمْ شَهِیدًا». قال (علیه‌السلام) اِنَّ عِیسَی (علیه‌السلام) یَنْزِلُ قَبْلَ یَوْمِ الْقِیَامَةِ اِلَی الدُّنْیَا فَلاَ یَبْقَی اَهْلُ مِلَّةِ یَهُودِیٍّ وَ لاَ غَیْرِهِ اِلاَّ آمَنَ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ، وَ یُصَلِّی خَلْفَ الْمَهْدِیِّ (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ؛ امام باقر (علیه‌السلام) در تفسیر آیه مورد نظر می‌فرماید که حضرت عیسی قبل از قیامت در دنیا فرود می‌آید، پس نمی‌ماند اهل ملت یهود و غیر یهود، مگر این‌که به حضرت ایمان بیاورند و آن‌گاه حضرت عیسی (علیه‌السلام) پشت سر امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نماز می‌خواند».
از این حدیث به خوبی استفاده می‌شود که حضرت عیسی با مجموعه بزرگی از اهل کتاب که به حضرت ایمان می‌آورند، به حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ملحق می‌شود و به امامت امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نماز می‌خوانند.

گسترش حکومت مهدوی

[ویرایش]

و از روایات متعدد دیگری استفاده می‌شود که بعد از پیوستن حضرت عیسی به امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) حکومت مهدوی گسترش یافته و عالم‌گیر می‌گردد.

← حدیثی از رسول خدا


از رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نقل شده که فرمود:
«لَوْ لَمْ یَبْقَ منَ الدُّنیا اِلّا یومٌ واحدٌ لَاطالَ اللَّهُ ذلکَ الْیومَ حَتّی‌ یَخرُجَ فیهِ وَلَدیَ المهدیُّ فَینْزِلُ روحُ اللَّهِ عیسیَ بُن مریمَ (علیه‌السلام) فیُصَلِّی خَلْفَه وَ تَشْرِقُ الارضُ بِنُورِ رَبِّها وَ یَبْلُغُ سُلْطانُهُ المَشْرِقَ وَ المَغْرِبَ براساس این حدیث، رسول خدا می‌فرماید: اگر از دنیا باقی نمانده باشد مگر یک روز خدا آن روز را آن‌قدر طولانی می‌کند «که کنایه از قطعیت ظهور و آمدن امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است) تا فرزندم مهدی در آن خروج کند، پس حضرت عیسی روح الله فرود میاید و پشت سر امام زمان نماز می‌خواند و به آن حضرت و به امامت آن بزرگوار اقتدا می‌کند و آن‌گاه زمین به نور هدایت پروردگارش روشن می‌گردد و سلطنت و دامنه حکومت امام زمان شرق و غرب عالم را فرا می‌گیرد».

روشن است که گسترش حکومت و فراگیر شدن آن براساس این حدیث بعد از پیوستن حضرت عیسی به امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) محقق می‌شود.

نتیجه بحث

[ویرایش]

با توجه به مطالبی که بیان شد و با استفاده از روایات، همان‌گونه که حضرت عیسی (علیه‌السلام) در پیروزی انقلاب امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به عنوان یک مبارز و جنگ‌آور قهرمان که در برابر طاغوت زمان و پیروانش که همان دجال و پیروان او هستند، نقش اساسی دارد، چنانچه در کتب تفاسیر در تفسیر آیه شریفه «وَیُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَکَهْلًا» به آن اشاره شده که مراد از کهولت زمان، فرود آمدن حضرت عیسی از آسمان است که مطابق روایات متعددی در عصر ظهور مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به میان مردم باز می‌گردد و دجال را می‌کشد،
در تشکیل حکومت جهانی امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نیز نقش اساسی و عمده خواهد داشت و به عبارت دیگر، شاید بتوان گفت که نقش یک وزیر را در تشکیل حکومت آن حضرت خواهد داشت.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. صافی گلپایگانی، لطف‌الله، منتخب الاثر، ج۲، ص۱۰.    
۲. صافی گلپایگانی، لطف‌الله، منتخب الاثر، ج۲، ص۳۵۴.    
۳. آل‌عمران/سوره۳، آیه۴۶.    
۴. صافی گلپایگانی، لطف‌الله، منتخب الاثر، ج۲، ص۳۵۸.    
۵. قندوزی، سلیمان بن ابراهیم، ینابیع الموده، ج۳، ص۲۳۷.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۷۱.    
۷. آل‌عمران/سوره۳، آیه۴۶.    
۸. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان، ج۲، ص۷۴۹.    
۹. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲، ص۵۴۹ - ۵۵۰.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «نقش حضرت عیسی در قیام حضرت مهدی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۱۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار