نظافت مردانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نظافت، پاکیزگی، زنان، مردان، ایمان.

پرسش: اسلام برای آراستن و نظافت مردان چه توصیه‌هایی دارد؟

پاسخ: رعایت نظافت در همه جا و برای همه افراد ـ چه مرد و چه زن ـ لازم است. اسلام درباره نظافت و پوشیدن لباس زیبا فراوان سفارش کرده است؛ به‌گونه‌ای که پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نظافت را جزو ایمان شمرده است. مرد همان‌گونه که نمی‌پسندد همسرش خانم ژولیده‌ای باشد و از وی انتظار دارد که در منزل به سر و وضع خود برسد، تمیز و زیبا باشد، باید مطمئن باشد که همسرش نیز از او چنین انتظاری دارد. او نیز از شوهر ژولیده و بدقیافه بدش می‌آید. آنچه که از مجموع تعالیم و آموزه‌های دینی به دست می‌آید، این است که نظافت، تمیزی و آراستگی ظاهری برای مردان، مورد سفارش جدی اسلام و پیشوایان دین بوده است.


اهمیت رعایت نظافت

[ویرایش]

رعایت نظافت و پاکیزگی در همه جا و برای همه افراد ـ اعم از زن و مرد ـ لازم و ضروری است. انسان باید بدن و لباسش را همیشه تمیز نگه دارد. دست‌کم هفته‌ای یک مرتبه به حمام برود. هر روز صبح دست و صورتش را بشوید. دندان‌هایش را مسواک کند. موهایش را شانه بزند. موهای سر و صورتش را اصلاح کند. هر روز پاهایش را بشوید تا بوی بد ندهد. جوراب‌هایش همیشه تمیز باشد. لباس‌هایش شسته و پاکیزه باشد. به مقدار توانایی و در حدود استطاعت مالی‌اش لباس‌های خوب و زیبا بپوشد.


نظافت و ایمان

[ویرایش]

اسلام درباره نظافت و پوشیدن لباس زیبا فراوان سفارش کرده است؛ به‌گونه‌ای که پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در این‌باره می‌فرماید: نظافت جزو ایمان است.

سفارش به مسواک زدن

[ویرایش]

حضرتش درباره مسواک زدن دندان می‌فرماید: آن‌قدر جبرئیل درباره مسواک به من سفارش کرد که بر دندان‌هایم ترسیدم.

نظافت و زیبایی

[ویرایش]

"قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه‌السلام: إِنَّ اللَّهَ جَمِیلٌ یُحِبُّ الْجَمَالَ وَ یُحِبُّ أَنْ یَرَی أَثَرَ نِعَمِهِ عَلَی عَبْدِهِ"؛ امام علی ـ علیه‌السلام ـ در مورد نظافت و زیبایی فرمود: خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد و دوست دارد که آثار نعمت‌‌هایش را بر بندگانش ببیند.

اهمیت رعایت نظافت برای زنان و مردان

[ویرایش]

یکی از چیزهایی که در این مسئله اهمیت دارد، این است که پاکیزگی و زیبایی به زنان اختصاص ندارد؛ بلکه مردان هم باید به ظاهر و سر و وضع خویش برسند و تمیز و شیک باشند. عده‌ای از مردها اساساً مقیّد به نظافت و زیبایی نیستند. به اصلاح سر و صورت چندان توجه ندارند. با لباس‌های کثیف و موهای ژولیده در منزل و در حضور مردم ظاهر می‌شوند و ... .

نظافت مردان در خارج از منزل

[ویرایش]

البته شاید بیش‌تر مردها به زینت کردن و نظافت و شیک‌پوشی مقیّد باشند، ولی آن را برای خارج از منزل انجام می‌دهند. وقتی می‌خواهند به اداره، بازار، خیابان و یا مجلس مهمانی بروند، سر و صورتشان را اصلاح می‌کنند، موهای خود را شانه می‌زنند، بهترین لباس‌ها را می‌پوشند و از منزل خارج می‌شوند، اما وقتی به منزل باز می‌گردند، لباس‌های اتوکرده و زیبا را از تن درآورده، لباس‌های مندرس و کثیف را می‌پوشند. کم‌تر اتفاق می‌افتد که در منزل موهای‌شان را شانه بزنند و به آرایش و زیبایی مقیّد باشند. نظافت، آرایش و شیک‌پوشی را تنها برای خارج منزل و برای مردم بیگانه می‌گذارند؛ اما به فکر خانواده‌شان نیستند.

توجه متقابل زن و مرد بر رعایت آراستگی

[ویرایش]

توجه به این نکته ضروری است که همان‌گونه که مرد نمی‌پسندد همسرش خانم ژولیده‌ای باشد، بلکه انتظار دارد خانم در منزل به سر و وضع خود برسد و تمیز و زیبا باشد، باید مطمئن باشد که همسرش نیز از او چنین انتظاری را دارد. او نیز از شوهر ژولیده و بدقیافه بدش می‌آید و دوست دارد همیشه شوهرش را زیبا و مرتب ببیند.

← روایتی از امام صادق


در روایتی از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ نقل شده است: مرد باید قیافه و ظاهر آراسته داشته باشد که موجب تمایل بیشتر همسرش گردد.

← روایتی از امام علی


هم‌چنین راوی می‌گوید: "قَالَ مِنْ أَخْلَاقِ الْأَنْبِیَاءِ التَّنَظُّفُ وَ التَّطَیُّبُ وَ حَلْقُ الشَّعْرِ وَ کَثْرَةُ الطَّرُوقَةِ الْحَدِیثَ"؛ امام علی ـ علیه‌السلام ـ را دیدم که موهای خود را با حنا رنگین کرده بود. گفتم. خضاب کرده‌اید؟ فرمود: آری. مرتب و مهیا بودن باعث عفت زنان می‌شود. به‌واسطه نامرتبی و مهیا نبودن مردان است که زنان، عفت خویش را از دست می‌دهند. حضرت در ادامه همین روایت می‌فرماید: از اخلاق پیامبران نظافت، پاکی و تمیزی، اصلاح سر و صورت ... است.

← روایتی از امام باقر


نقل شده است، گروهی از مردم به حضور ا مام باقر ـ علیه‌السلام ـ رسیدند؛ درحالی‌که امام خضاب کرده بود. آنان از علت خضاب کردن آن حضرت، پرسیدند. امام (ع) فرمود: چون زنان از آراستگی شوهر خویش شادمان می‌شوند، من برای همسرانم خضاب کرده و خود را آراسته‌ام.

← حدیثی از امام باقر


راوی می‌گوید: من همراه یکی از دوستانم به منزل امام باقر ـ علیه‌السلام ـ رفته، بر او وارد شدیم. برخلاف تصور خویش، آن حضرت را در اتاقی مفروش، آراسته و زینت شده یافتیم و بر دوش وی پارچه‌ای به رنگ گل‌های سرخ مشاهده کردیم. محاسن را قدری کوتاه کرده و بر چشمان سرمه کشیده بود. ما مسائل خود را با آن حضرت در میان گذاشتیم و سؤال‌هایمان را پرسیدیم و از جا برخاستیم. هنگام خارج شدن از منزل، امام به من فرمود: همراه با دوستت، فردا هم نزد من بیایید. گفتم بسیار خوب، خواهیم آمد. چون فردا شد، با همان دوستم به خانه امام رفتیم؛ ولی این بار به اتاقی وارد شدیم که در آن، جز یک حصیر، هیچ امکاناتی نبود و امام پیراهنی خشن بر تن داشت.
در این هنگام امام به رفیق من رو کرد و فرمود: ای برادر بصری. اتاقی که دیشب مشاهده کردی و در آن‌جا نزد من آمدی، از همسرم بود که تازه با او ازدواج کرده‌ام و در واقع آن اتاق، اتاق او بود و لوازم آن نیز، لوازم و امکاناتی است که او آورده است. او خودش را برای من آراسته بود و من نیز می‌بایست عکس‌العمل مناسبی داشته باشم و خودم را برای او بیارایم و بی‌تفاوت نباشم. امیدوارم از آنچه دیشب مشاهده کردی، به قلبت گمان بد راه نداده باشی.
رفیق من در پاسخ امام گفت: به خدا قسم، بدگمان شده بودم، ولی اکنون خداوند آن بدگمانی را از قلبم زدود و حقیقت را دریافتم.
آنچه از این حدیث استفاده می‌شود، این است که امام ـ علیه‌السلام ـ از همسرش انتظار ندارد که چون او بر حصیر بنشیند و لباس خشن بر تن کند.

نتیجه بحث

[ویرایش]

نیز آنچه را که از مجموع مطالب ارائه شده به‌دست می‌آید، این است که نظافت، تمیزی و آراستگی ظاهری برای مردان، مورد سفارش جدی اسلام و پیشوایان دین بوده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۵۹، ص ۲۹۱، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.    
۲. کلینی، کافی، ج ۶، ص ۴۹۶، باب السواک، دارالکتب الاسلامیة، تهران، سال ۱۳۶۵ش.    
۳. حر عاملی، وسائل الشیعة، ج ۵، ص ۵، مؤسسه آل البیت علیهم‌السلام قم، ۱۴۰۹ ق.    
۴. ابن شعبه حرانی، حسن بن علی، تحف العقول عن آل‌الرسول صلی‌الله‌علیه‌و‌آله، محقق و مصحح:غفاری، علی‌اکبر، ص ۳۲۳، جامعه مدرسین، قم، چاپ دوم، ۱۴۰۴ق.    
۵. حر عاملی، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۲۴۶، مؤسسه آل البیت علیهم‌السلام قم، ۱۴۰۹ ق.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۴۶، ص ۲۹۳، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «نظافت مردان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۶/۷.    


رده‌های این صفحه : آراستگی | اخلاق اسلامی | فضائل اخلاقی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار