سوالات پل صراطذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:پل صراط، معاد، قیامت، مواقف قیامت.
پرسش:در پل صراط، هفت ایستگاه وجود دارد که در هر ایستگاه سؤالاتی مطرح می‌شود، لطفاً در مورد آن سؤالات، در هر ایستگاه توضیح دهید.
پاسخ:این سؤال، برگرفته از روایتی است که ابن عباس از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) نقل می‌کند.


متن روایت

[ویرایش]

«وقتی قیامت بر پا می‌شود خداوند به مالک دستور می‌دهد جهنم هفت‌گانه را روشن و شعله‌ور نماید و به رضوان دستور می‌دهد که بهشت هشت‌گانه را زینت کند؛ می‌فرماید ای میکاییل، صراط را بر روی جهنم پهن کن؛ به جبرئیل می‌فرماید ترازوی سنجش اعمال بندگان را زیر عرش نصب کن و صدا می‌زند ای محمد(صلی الله علیه وآله)، امت خود را برای حسابرسی نزدیک بیاور، در این هنگام خداوند دستور می‌دهد که بر روی صراط، هفت پل قرار دهند که طول هر پل، ۱۷ هزار فرسخ است و بر هر پلی هفتاد هزار ملک ایستاده‌اند که از زنان و مردان این امت سؤال می‌کنند.

پرسش‌های ایستگاه‌های هفت‌گانه

[ویرایش]


← ایستگاه اول


از «ولایت و دوستی علی بن ابی طالب(علیه السلام) و دوستی آل پیامبر(صلی الله علیه وآله)» می‌پرسند، اگر حق اهل بیت و امام علی(علیهم السلام) را در دنیا به جا آورده باشد و با خود توشه‌ای در این امر به همراه داشته باشد، از روی پل مانند برق جهنده عبور می‌کند و رد می‌شود و کسی که اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه وآله) را دوست نداشت و مراعات آنها را در دنیا نکرده باشد با سر، سقوط می‌کند و وارد جهنم می‌شود، اگر چه کارهای نیکش به اندازه عمل هفتاد صدیق باشد.

← ایستگاه دوم


از «نماز» می‌پرسند؛ یعنی آیا به نماز، اعتقاد داشتی و خواندی؟ چگونه خواندی همراه با اخلاص بود یا برای ریا و خودنمایی؟

← ایستگاه سوم


از «زکات» می‌پرسند؛ یعنی آیا زکات مال خود را پرداخت نمودی و به نیازمندان دادی یا نه؟

← ایستگاه چهارم


از «روزه» می‌پرسند؛ آیا روزه گرفتی؛ چگونه گرفتی؛ فقط تشنگی و گرسنگی کشیدی؛ یا تمام اعضا و جوارحت روزه داشت و به نتیجه روزه‌داری که تقوا بود دست پیدا کردی یا نه؟

← ایستگاه پنجم


از «حج» می پرسند؛ آیا با استطاعت و قدرت مالی و بدنی که خداوند به تو عنایت فرمود به زیارت خانه خدا رفتی یا نه؟

← ایستگاه ششم


از «جهاد» می‌پرسند؛ آیا هنگامی که دین خدا در خطر بود به فرمان ولی خدا گوش کردی؛ به دفاع از دین خدا پرداختی، یا همانند خوارج و اهل صفین و نهروان، نافرمانی کردی و موجب شدی کرسی عدالت به دست نا اهلان بیفتد؟

← ایستگاه هفتم


از «عدل» پرسش می‌شود؛ یعنی آیا با همه مردم حتی خودت به انصاف و مقتضای عقل و برابری برخورد کردی یا ظلم نمودی؟اگر چیزی به همراه داشت و به سؤالات، جواب داد، از پل هفتم نیز مانند برق جهنده عبور می‌کند و اگر چیزی برای جواب دادن نداشت، عذاب و شکنجه می شود.
[۳] هاشمى خویى، میرزا حبیب الله، حسن زاده آملىٍ، حسن، کمره اى، محمد باقر، منهاج البراعة فی شرح نهج البلاغة، محقق، مصحح، میانجى، ابراهیم، ج ۶، ص ۱۶،‌ مکتبة الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۰ ق.


روایات دیگر

[ویرایش]

روایات دیگری نیز به همین مضمون وارد شده است که می‌توانند مؤید این روایت باشند؛ از جمله روایتی که انس بن مالک از رسول خدا(صلی الله علیه وآله)، نقل می‌کند که آن حضرت فرمودند: «زمانی که روز قیامت می‌شود خداوند همه‌ی بندگانش را از اولین تا آخرین در مکانی بلند جمع می‌کند و صراط را بر لب جهنم نصب می‌کند، هیچ کس از آن عبور نمی‌کند مگر این که برائت و امان نامه‌ای از حضرت علی(علیه السلام) داشته باشد».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. «یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلیَ الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُون»؛ ای افرادی که ایمان آورده‌ اید! روزه بر شما نوشته شده، همان‌گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد تا پرهیزکار شوید؛ بقره، آیه۱۸۳.    
۲. مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار، محقق، مصحح، جمعی از محققان‌، ج ۷، ص ۳۳۱ و ۳۳۲، دار إحیاء التراث العربی‌، بیروت‌، چاپ دوم‌، ۱۴۰۳ ق.    
۳. هاشمى خویى، میرزا حبیب الله، حسن زاده آملىٍ، حسن، کمره اى، محمد باقر، منهاج البراعة فی شرح نهج البلاغة، محقق، مصحح، میانجى، ابراهیم، ج ۶، ص ۱۶،‌ مکتبة الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۰ ق.
۴. ابن شهر آشوب مازندرانی، محمد بن علی‌، مناقب آل أبی طالب(ع)، ج ۲، ص ۳، علامه، قم، چاپ اول، ۱۳۷۹ ق.    
۵. مجلسی، محمد باقر،بحار الأنوار، ج ‌۷، ص ۳۳۲.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : صراط | قیامت | کلام | معاد شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار