زمینه‌سازی انقلاب اسلامی ایران برای ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: انقلاب اسلامی‌، ایران، ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه).

پرسش: آیا انقلاب اسلامی ایران می‌تواند از مقدمات ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) شمرده شود؟

پاسخ: بنا به فرموده بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه)، انقلاب اسلامی‌ ایران، مقدمه و شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام، به پرچم‌داری حضرت حجت (ارواحنا له فداه) است. هم‌چنین براساس روایات، امامان معصوم (علیهم‌السلام) پیش‌بینی کرده‌اند در کشور ایران پیش از ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، نظامی الهی و مدافع ائمه (علیهم‌السلام) بر پا می‌شود که مورد نظر امام زمان است و زمینه‌ساز قیام حضرت خواهد بود.انقلاب ایران از مقدمات ظهور

[ویرایش]

‌انقلاب اسلامی ایران نهضتی مبارک و انفجار نوری بود که در شبستان دیجور گمراهی‌ها و سرگردانی‌ها رخ داد و رعدی بود که بر تارک طاغوتیان فرود آمد و از آن تولد دوباره یک ملت پدیدار گشت و چقدر زیباست که بیان شود این انقلاب ظهور صغرا و زمینه‌ساز ظهور کبرای حضرت صاحب الزمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است و به فرموده‌ آن سلاله پیامبر، رهبر و ناخدای این انقلاب که فرمود: «انقلاب ما نقطه شروع انقلاب بزرگ جهانی اسلام، به پرچم‌داری حضرت حجت ارواحنا فداه است که خداوند بر همه مسلمانان و جهانیان منت نهد و ظهور فرجش را در عصر حاضر قرار دهد».

ریشه‌های روایی

[ویرایش]

و این‌که این انقلاب از جمله مقدمات ظهور و زمینه‌ساز حکومت جهانی حضرت ولی عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است، ریشه در روایات دارد که اجمالاً به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود.

← وعده خدا


پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمودند: «خداوند متعال در شب معراج به من فرمودند: یا محمد از جمله عطاهایی که به تو مرحمت فرموده‌ایم آن است که یازده مهدی از نسل تو می‌باشند و آخر آن‌ها کسی است که عیسی بن مریم پشت سر او نماز می‌خواند و به وسیله او زمین پر از عدل و داد می‌گردد. عرض کردم این چه وقت ظاهر می‌شود، پروردگار متعال علایمی را فرمود؛ از جمله: «و خروج رجلٍ من ولد الحسین ابن علی؛ مردی از اولاد حسین پیش از ظهور حضرت مهدی قیام و انقلاب خواهد نمود».
[۳] شیخ صدوق، محمد بن علی، کمال‌الدین و تمام‌النعمة، ج۱، ص۲۸۳، با تحقیق علی‌اکبر غفاری، چاپ اسلامی.


قابل توجه است که در این روایت خبر دهنده خالق هستی و مخاطب و شنونده پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم). معلوم است وقتی که خداوند متعال خبر از انقلاب کسی بدهد او فرد عادی نیست و انقلاب او هم باید انقلاب عظیمی بوده باشد و در تاریخ حداقل تاکنون مانند این انقلاب به وقوع نپیوسته است و از قرائن دیگری که ذیلاً اشاره می‌شود، احتمال این‌که مصداق این حدیث انقلاب اسلامی ایران باشد، بالا می‌رود.

← اتحاد با روح‌الله


امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرمایند: در یکی از روزها عمر، ابابکر، زبیر، ابن‌عوام و عبدالرحمن بن عوف در منزل رسول اکرم جمع بودند. رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) در جمع آنان نشست؛ در‌حالی‌که نعلین حضرت پاره شده بود. آن را به علی (علیه‌السلام) داد تا اصلاحش نماید، در این حالت حضرت فرمود گروهی از ما در طرف راست عرش خدا بر منبرهایی از نور قرار دارند که صورت‌هایشان نورانی و لباس‌هایشان نیز نورانی است و نور صورتشان چشم بینندگان را خیره می‌کند. ابوبکر، زبیر و عبدالرحمن سؤال کردند آن‌ها چه کسانی هستند، ‌پیامبر سکوت کرد، آن‌گاه ‌علی (علیه‌السلام) پرسید، پیامبر فرمودند: آن‌ها کسانی هستند که به واسطه روح الله دوست هم می‌گردند و متحد می‌شوند بدون آن‌که اغراض مادی یا خویشاوندی داشته باشند و آنان شیعیان تو هستند یا علی و تو امام آن‌ها می‌باشی».

پس از پیروزی انقلاب اسلامی آیت‌الله صدوقی در ملاقاتی خدمت امام عرض کرده بودند. آقا این روح‌الله که در حدیث «تحابوا بروح الله» آمده، شما هستید؟ زیرا امروز تمام اقشار مردم به واسطه رهبری و دوستی شما متحد شدند، ‌ امام با لبخندی گذشت.
[۵] دشتی، محمد، آینده‌سازان، ص۷۰.


← قیام مردم مشرق


پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمودند: مردم از مشرق قیام می‌کنند و زمینه را برای انقلاب جهانی مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) فراهم می‌سازند.

امام کاظم (علیه‌السلام) فرمودند: «مرد صالحی از قم ظهور کند و مردم را به سوی خدا دعوت نماید، مردم اطراف او جمع شوند، قلب او همانند پاره آهن است که باد حوادث او را نلغزاند و به خداوند اعتماد نموده و از هیچ دشمنی ترس به دل راه ندهد، و با هر دشمنی رو‌به‌رو شود، دشمن او خوار و ذلیل گردد».

امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: خداوند سبحان قم و اهلش را برای رساندن پیام اسلام قائم مقام حضرت ولی عصر می‌گرداند و دانش از این شهر به شرق و غرب عالم منتشر می‌شود و آن‌گاه قائم ظهور می‌کند.
[۷] قزوینی، ابن‌ماجه، سنن ابن‌ماجه، ج۲، ص۱۳۶۸، ح۴۰۸۸.
[۸] مقدسی شافعی، یوسف بن یحیی، عقدالدرر، ص۱۲۵.
[۹] شهیدی، اسدالله، زمینه‌سازان ظهور، ص۱۹۶، قم، چاپ پرهیزکار.


امام باقر (علیه‌السلام) فرمودند: می‌بینم گروهی از مشرق‌زمین قیام می‌کنند و طالب حق می‌باشند؛ اما آنان را اجابت نمی‌کنند، مجدداً بر خواسته‌هایشان پافشاری می‌کنند؛ اما مخالفان نمی‌پذیرند. وقتی چنین وضعی را مشاهده می‌کنند، شمشیرها را به دوش کشیده و در مقابل دشمن می‌ایستند. این‌جاست که پاسخ مثبت می‌گیرند؛ اما این‌بار نمی‌پذیرند تا این‌که همگی با هم قیام می‌کنند و آن‌چه به دست می‌آورند (انقلاب) جز به دست توانای صاحب شما (حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)) به کس دیگری نمی‌سپارند. کشته‌های آنان شهید محسوب می‌شود، اگر من آن زمان را درک می‌کردم، خویشتن را برای صاحب این امر نگه می‌داشتم.

این روایت معجزه‌آسا، به احتمال زیاد فرازهای از انقلاب اسلامی را بیان می‌کند و مژده اتصال این انقلاب را به انقلاب جهانی حضرت ولی عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌دهد.

نتیجه بحث

[ویرایش]

با بررسی مجموع این روایات به این نتیجه می‌رسیم که معصومین پیش‌بینی کرده‌اند در کشور ایران پیش از ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نظامی الهی و مدافع ائمه معصومین (علیهم‌السلام) بر پا می‌شود که مورد نظر امام زمان است و زمینه‌ساز قیام حضرت خواهد بود.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. زمینه‌سازان ظهور انقلاب جهانی حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، سیداسدالله‌ هاشمی شهیدی.
۲. آینده و آینده‌سازان، محمد دشتی، مؤسسه تحقیقاتی امیرالمؤمنین.
۳. عصر ظهور، علی کورانی.
۴. چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، نجم‌الدین طبسی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه)، سیدروح‌الله، صحیفه نور، ج۲۱، ص۱۰۸.    
۲. شیخ صدوق، محمد بن علی، کمال‌الدین و تمام‌النعمة، ج۱، ص۲۵۱، با تحقیق علی‌اکبر غفاری، چاپ اسلامی.    
۳. شیخ صدوق، محمد بن علی، کمال‌الدین و تمام‌النعمة، ج۱، ص۲۸۳، با تحقیق علی‌اکبر غفاری، چاپ اسلامی.
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶۸، ص۱۳۹، چاپ اسلامیه.    
۵. دشتی، محمد، آینده‌سازان، ص۷۰.
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶۰، ص۲۱۶، چاپ اسلامیه.    
۷. قزوینی، ابن‌ماجه، سنن ابن‌ماجه، ج۲، ص۱۳۶۸، ح۴۰۸۸.
۸. مقدسی شافعی، یوسف بن یحیی، عقدالدرر، ص۱۲۵.
۹. شهیدی، اسدالله، زمینه‌سازان ظهور، ص۱۹۶، قم، چاپ پرهیزکار.
۱۰. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶۰، ص۲۱۳، چاپ اسلامیه.    
۱۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۴۳، چاپ اسلامیه.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «زمینه‌سازی انقلاب اسلامی ایران برای ظهور»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۲۴.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار