حضور شیطان هنگام نمازذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نماز خواندن، وسوسه شیطان، ارتباط معنوی، تقویت اراده.

پرسش: دختری هستم هفده ساله که مانند تمام بندگان عاشق و مخلص خداوند علاقه‌مند به نماز خواندن و ارتباط معنوی با خداوند هستم، اما هر وقت آماده نماز خواندن می‌شوم، چیزی از درون مانع من می‌شود و مرا به نماز نخواندن دعوت می‌کند، چه کار کنم که این مشکل برطرف شود و من موفق شوم نماز بخوانم؟

پاسخ: انسان در هر مرحله‌ای از ایمان و در هر سن و سالی که باشد، گاه گرفتار وسوسه‌های شیطان می‌شود و تا حدودی رابطه‌اش با خدا کمرنگ و ضعیف می‌گردد. احساس می‌کند که نیروی محرک شدیدی در درون جانش آشکار شده، او را به گناه دعوت می‌کند. آن نیرو غیر از وسوسه‌های شیطان و شیطان‌صفتان چیز دیگری نیست و باید در چنین موقعیت‌هایی با اراده و تصمیم قاطع به خدا پناه برد. حضور در نماز جماعت نیز می‌تواند وسیله خوبی برای ایجاد انگیزه و علاقه‌مند شدن به نماز باشد. هم‌چنین تقویت اراده، یاد خدا و مطالعه درباره فلسفه نماز می‌تواند راه‌گشا باشد.


وسوسه شیطان[ویرایش]

در بخشی از نامه شما آمده است که وقتی تصمیم می‌گیرم نماز بخوانم و با خداوند رازونیاز کنم، چیزی مانع من می‌شود و مرا از نماز خواندن باز می‌دارد ... .
آن چیزی که تو را از نماز باز می‌دارد، شیطان است. شیطان همیشه در کمین انسان است و می‌خواهد انسان را از یاد خدا غافل کند؛ اما در مواقعی که انسان رابطه‌اش با خدا نزدیک‌تر می‌شود و می‌خواهد به عبادت بپردازد، شیطان بیش‌تر فعالیت می‌کند و در دل افراد وسوسه ایجاد می‌کند تا به هر نحوی شده آن‌ها را منحرف کند.

← بیان یک روایت
در روایات آمده است: زمانی که انسان می‌خواهد نماز بخواند، شیاطین دور او را می‌گیرند تا نگذارند نماز برگزار شود. وعده می‌دهند که هنوز زود است و برای نماز وقت زیادی مانده، فعلاً خسته‌ای قدری استراحت کن، الآن گرسنه‌ای قدری غذا بخور، بعداً نماز را خواهی خواند، بعد از این‌که مشغول نماز شد، او را وسوسه می‌کنند و توجه او را از عبادت و نماز منصرف می‌کنند. [۱]

← حدیثی از رسول خدا
رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) در این باره می‌فرماید: وقتی بنده‌ای می‌خواهد نماز بخواند، شیطان می‌آید و می‌گوید به یاد فلان چیز باش، فکر فلان کار را بکن. این‌قدر وسوسه می‌کند تا انسان را از نماز و یاد خدا منحرف کند. [۲]

تقویت اراده و یاد خدا[ویرایش]

افرادی که تجربه کافی ندارند و از اراده و ایمان قوی برخوردار نیستند، تحت تأثیر شیطان قرار می‌گیرند و رابطه خود را با خدا قطع می‌کنند؛ اما افراد مؤمن و کسانی که اراده قوی دارند، به هیچ وجه فریب شیطان را نمی‌خورند و لحظه‌ای حاضر نمی‌شوند که از یاد خدا غافل شوند. در این میان افرادی هم وجود دارند که نه آن‌چنان اراده قوی دارند تا در برابر وسوسه‌های شیطان مقاومت کنند و نه آن‌چنان بی‌خیال هستند تا اصلاً دغدغه‌ای نداشته باشند؛ بلکه حداقل نگران هستند که چرا نمی‌توانند از آثار معنوی نماز بهره‌مند شوند، این افراد اگر قدری همت کنند و با اراده و قاطعیت در راه خدا گام بردارند، خداوند آن‌ها را یاری می‌کند و بر وسوسه‌های شیطانی پیروز می‌گرداند؛ زیرا خداوند خود فرموده است: « وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا». [۳]

تقویت ایمان و معنویت[ویرایش]

خواهر گرامی! شما جزو همین افراد هستید؛ یعنی تا حدودی شیطان بر شما غلبه کرده، اما ریشه‌های ایمان و معنویت هنوز در شما زنده است، سعی کنید این ریشه‌ها را تقویت کنید و در دوران جوانی که بحرانی‌ترین دوره ‌زندگی است و شیطان می‌تواند انسان‌ها را به شیوه‌های گوناگون فریب دهد، در مقابل این توطئه‌ها مقاومت کنید.
خواهرم! پیروز شدن و به دست آوردن مقام در نبرد با شیطان به این سادگی نیست، باید با هوای نفس و شیطان مبارزه کرد و نقشه‌های شیطان را که در تلاش است انسان را از نماز و یاد خدا غافل کند، نقش بر آب نمود. پس سعی کنید که رابطه خود را با خدا نزدیک‌تر کنید و آن‌چنان در برابر وسوسه‌های شیطان مقاومت کنید که از شما ناامید شود.

مطالعه درباره فلسفه نماز[ویرایش]

وسوسه‌های شیطان بر همگان به صورت مساوی اثرگذار واقع نمی‌شود و بلکه بیش‌تر در افرادی می‌تواند نفوذ کند که سطح ‌آگاهی و بینششان پایین است. افرادی که فلسفه و حکمت نماز را نمی‌دانند و این سؤال برایشان مطرح است که نماز چه نقشی و چه فواید و اثرات مثبتی در زندگی انسان می‌تواند داشته باشد، زودتر تحت تأثیر شیطان واقع می‌شوند، اگر شما هم فکر می‌کنید که این سؤال برایتان حل نشده و فلسفه و حکمت نماز را به خوبی درک نکرده‌اید، سعی کنید در مورد فلسفه نماز بیش‌تر مطالعه کنید. [۴] [۵]

پناه بردن به خدا از شر شیطان[ویرایش]

علاوه بر آن‌چه بیان شد، نکته دیگری که می‌تواند برای شما مفید باشد این است که باید همیشه و به ویژه در مواقع نماز و عبادت از شر شیطان به خداوند بزرگ پناه برید.

← حدیثی از امام صادق
در روایتی آمده است که امام صادق (علیه‌السلام) در هنگام نماز این جمله را می‌گفت: «اعُوذُ بالله السمیع العلیم من الشّیطان الرجیم». [۶]

شما نیز در هنگام نماز از شر شیطان به خداوند پناه ببرید. البته توجه داشته باشید که فقط گفتن جمله فوق بر زبان منظور نیست؛ بلکه افزون بر گفتن جمله مذکور، ‌باید دل انسان نیز متوجه خدا باشد و خود را از هواوهوس، تعصب و غرور، کبر و خودبینی، خودخواهی و خودمحوری جدا نماید.

← سخن خداوند متعال
خداوند در قرآن مجید می‌فرماید: «هرگاه وسوسه‌های شیطان متوجه تو شد، به خدا پناه ببر و خود را به او بسپار، و از لطفش مدد بخواه؛ زیرا او هم سخن تو را می‌شنود و از اسرار درونت آگاه است و هم از وسوسه‌های شیطان باخبر است». [۷]

حضور در نماز جماعت[ویرایش]

خلاصه آن‌که انسان در هر مرحله‌ای از ایمان و در هر سن و سالی که باشد، گاه گرفتار وسوسه‌های شیطان می‌شود و تا حدودی رابطه‌اش با خدا کمرنگ و ضعیف می‌گردد. احساس می‌کند که نیروی محرک شدیدی در درون جانش آشکار شده و او را به گناه دعوت می‌کند. آن نیرو غیر از وسوسه‌های شیطان و شیطان‌صفتان چیز دیگری نیست و باید در چنین موقعیت‌هایی با اراده و تصمیم قاطع به خدا پناه برد.
حضور در نماز جماعت نیز می‌تواند وسیله خوبی برای ایجاد انگیزه و علاقه‌مند شدن به نماز باشد؛ زیرا وقتی شما در فضای معنوی نماز جماعت قرار می‌گیرید و صفوف منظم و روحانی نمازگزاران را مشاهده می‌کنید و می‌بینید که از پیرزن هشتاد ساله گرفته تا نوجوانان و کودکان با یک دنیا صفا و اخلاص در کنار یکدیگر ایستاده و با معبودشان در رازونیاز هستند، شور و شوقی در شما ایجاد می‌شود که هیچ عاملی نمی‌تواند مانع حضور شما در نماز گردد.

حضور در نماز جماعت و مشاهده صدها انسان عاشق، فلسفه عینی نماز و عبادت است. در این صورت برای شما یقین حاصل می‌شود که همه انسان‌ها از هر قشر و طبقه و در سنین مختلف به عبادت و نماز و برقراری ارتباط معنوی با خدا نیازمند هستند و چه‌بسا قلب‌های پاک و نیت‌های خالصانه انسان‌های مؤمن از وسوسه‌های شیطان و نفوذ آن بر فضای معنوی نماز جلوگیری نماید و باعث تقویت قلب شما نیز گردد.
امیدوارم که این نکات برای شما مفید و راه‌گشا واقع شود و بتوانید از این پس رابطه صمیمی خود را با خداوند مهربان تجدید نموده و استحکام بخشید.

معرفی منابع[ویرایش]

۱. صالحی حاجی‌آبادی، نعمت الله، شیطان در کمینگاه، انتشارات میثم تمار، چاپ دوم، ۱۳۸۰ ش.
۲. آقا ملکی تبریزی، میرزا جواد، المراقبات، ترجمه علی‌رضا خسروی، انتشارات مؤمنین، چاپ پنجم، بی‌تا.
۳. عزیزی، عباس، سیمای نماز در آثار علامه حسن‌زاده‌ آملی، انتشارات صلاة، ۱۳۸۱ ش.
۴. جمعی از نویسندگان، نماز راهی به سوی کام‌یابی، ستاد اقامه نماز، چاپ اول، ۱۳۷۶ ش.

پانویس[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، محمد بن حسن، وسایل الشیعه، ج۵، ص۳۴۵، بیروت.    
۲. تویسرکانی، محمد نبی، لئالی الاخبار، ج۴، ص۲۸، مکتبه العلامه، ۱۳۷۲ ش.
۳. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۶۹.    
۴. واعظی‌نژاد، حسین، طهارت روح، عبادت و نماز در آثار شهید مطهری، ستاد اقامه نماز، چاپ یازدهم، ۱۳۸۱ ش.
۵. قرائتی، محسن، پرتوی از اسرار نماز، ص۱۵-۷۵، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ اول، ۱۳۶۹ ش.
۶. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۱، ص۴۰۱، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۵ ش.    
۷. اعراف/سوره۷، آیه۲۰۰-۲۰۱.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «حضور شیطان هنگام نماز»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۵/۱۲.    رده‌های این صفحه : مقالات ‌اندیشه قم
جعبه‌ابزار