برپایی قیامت با شهادت امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شهادت امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، رجعت، حجت الهی، قیامت، شهید، امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، حکومت امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: در روایتی از یکی از معصومان (علیهم‌السلام) چنین آمده است: از ما کسی نیست که کشته یا زخمی نشود؛ پس طبق این روایت، امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) حتماً شهید می‌شوند.
و در جایی دیگر فرموده‌اند: اگر در زمین فقط دو نفر باقی بمانند، حتماً یکی از آن‌ها امام خواهد بود؛ چون زمین هیچ‌گاه از امام خالی نمی‌ماند؛ با‌این‌حال آیا می‌توانیم بگوییم که هر وقت امام زمان شهید شدند، قیامت به پا می‌شود؟

پاسخ: بقای دنیا به وجود امام بستگی دارد؛ به گونه‌ای که با رحلت یا شهادت آخرین حجت الهی، عمر دنیا به پایان می‌رسد و قیامت بر پا خواهد شد. پس از شهادت حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، حکومت امام حسین (علیه‌السلام) ادامه می‌یابد و آخرین رجعت‌کننده، امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است. بنابراین با شهادت و رحلت امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) رشته حجج الهی قطع نشده و زمین بدون وجود حجت باقی نمی‌ماند تا بگوییم به مجرد رحلت آن بزرگوار، قیامت بر پا می‌گردد.
پس می‌توان گفت که بین رحلت حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) و برپایی رستاخیز، فاصله وجود دارد؛ اگرچه مدت آن معلوم نیست و در روایات به آن تصریح نشده است؛ زیرا بعد از حضرت، ائمه اطهار یا برخی از آن بزرگواران در زمان رجعت، حکومت خواهند کرد.زمان رجعت

[ویرایش]

لازم است پیش از پرداختن به اصل پاسخ، به یک نکته به عنوان مقدمه اشاره کنیم و آن این است که از روایات زیادی چنین استفاده می‌شود:

← رجعت پس از ظهور مهدی


پس از ظهور مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) یک مسئله مهم به نام رجعت مطرح است «که در آستانه قیامت و رستاخیز است که عده‌ای بر‌می‌گردند، به اصطلاح، قیامت صغری رخ می‌دهد».
[۱] طاهری، حبیب‌الله، سیمای آفتاب، ص‌۳۳۹.


← رجعت پس از حکومت مهدی


«طبق برخی روایات، رجعت پس از حکومت حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) و پس از حکومت یازده مهدی دیگر، آغاز می‌گردد.
امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: همانا بعد از قائم، یازده مهدی از فرزندان حسین (علیه‌السلام) از ما اهل بیت‌اند». (به نقل از: )

← نخستین رجعت‌کننده


«برخی روایات می‌گویند: رجعت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بعد از رجعت امامان (علیهم‌السلام) است و نخستین کسی که به دنیا باز می‌گردد، امام حسین (علیه‌السلام) است؛ چنانچه امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «نخستین کسی که به دنیا باز می‌گردد، حسین بن علی (علیه‌السلام) است. او آن‌قدر فرمان‌روایی کند که (در اثر پیری) ابروانش روی چشمانش فرو افتد».

← حکومت امام حسین


و نیز در برخی روایات آمده است: «امام حسین (علیه‌السلام) (حضرت) مهدی را غسل می‌دهد و بعد از او در دنیا تا گاهی که خدا بخواهد حکومت می‌کند».

← آخرین رجعت‌کننده


و در حدیثی از رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) آمده است که فرمود: در شب معراج خداوند به من فرمود: «يَا مُحَمَّدُ عَلِيٌّ آخِرُ مَنْ أَقْبِضُ رُوحَهُ مِنَ الْأَئِمَّةِ»؛ علی آخرین فرد از ائمه است که روحش قبض می‌گردد».

روایت مورد پرسش

[ویرایش]

و اینک با توجه به این مقدمه و روایاتی که در سؤال به آن‌ها اشاره شده است که امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «اگر تنها دو نفر در زمین باشند، باید یکی از آن دو امام باشد. (و فرمود:) به درستی که آخر کسی که بمیرد، امام است تا کسی نماند که بر خدای عزوجل حجت گیرد که او را بی‌حجت گذاشته است»، دو نکته استفاده می‌شود.

← شرط بقای دنیا


بقای دنیا بستگی به وجود امام دارد؛ به گونه‌ای که با رحلت یا شهادت آخرین حجت الهی، عمر دنیا به پایان می‌رسد و قیامت بر پا خواهد شد؛ چه آن‌که: «لَوْلا الْحُجَّةُ لَسَاخَتِ الارْضُ بِاَهْلِهَا ».

← خالی نبودن زمین از حجت الهی


بعد از شهادت حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) حکومت امام حسین (علیه‌السلام) ادامه می‌یابد و براساس برخی روایات ـ که به بعضی از آن‌ها در مقدمه اشاره شد ـ آخرین امامی که بعد از رجعت رحلت می‌کند، امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است. بنابراین با شهادت و رحلت امام مهدی (علیه‌السلام) رشته حجج الهی ـ و لو در یک شرایط دیگر و در زمان رجعت ـ قطع نشده و زمین بدون وجود حجت باقی نمی‌ماند تا بگوییم به مجرد رحلت آن بزرگوار قیامت برپا می‌گردد.

نتیجه بحث

[ویرایش]

پس نتیجه تأمل و دقت در مجموع روایات وارده در این باب این می‌شود:
می‌توان گفت که بین رحلت حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) و برپایی رستاخیز فاصله وجود دارد؛ اگرچه مدت آن معلوم نیست و در روایات به آن تصریح نشده است؛ زیرا بعد از حضرت، ائمه اطهار یا برخی از آن بزرگواران در زمان رجعت، حکومت خواهند کرد.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. اصول کافی، ج۲، ترجمه و شرح آیت‌الله محمد باقر کمره‌ای.
۲. سیمای آفتاب، حبیب الله طاهری.
۳. عصر ظهور، علی کورانی.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. طاهری، حبیب‌الله، سیمای آفتاب، ص‌۳۳۹.
۲. کورانی، علی، عصر ظهور، ص۳۳۳.    
۳. شیخ طوسی، محمد بن حسن، الغیبة، ص۴۷۸.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۴۶.    
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۱۱۵.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۳، ص۶۸.    
۷. مازندرانی، محمدصالح، شرح اصول کافی، ج۵، ص۱۲۶.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «برپایی قیامت با شهادت امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار