ازدواج موقت برای جلوگیری از خودارضاییذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج موقت ، خودارضایی .
پرسش: من مدتیست که استمنا را کنار گذاشته‌ام و برای این‌که دوباره به این کار بازنگردم میخواهم صیغه و یا ازدواج موقت کنم ولی نمی‌دانم چه جوری کسی را پیدا کنم که تن به ازدواج موقت دهد ؟
پاسخ: عدم آشنایی با احکام ازدواج موقت و فراهم نبودن شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه امروز عوارضی را برای ازدواج موقت به دنبال دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

فهرست مندرجات
۱ - ترک خودارضایی
۲ - ازدواج موقت
       ۲.۱ - پیامدها و عوارض نامطلوب فرهنگی – اجتماعی
              ۲.۱.۱ - ایجاد سوء ظن
              ۲.۱.۲ - نابسامانی اجتماعی
              ۲.۱.۳ - مخالفت خانواده‌ها
              ۲.۱.۴ - فرار از مسئولیت پذیری
              ۲.۱.۵ - تنوع طلبی
              ۲.۱.۶ - ازدواج موقت همزمان زنان
              ۲.۱.۷ - اخاذی
       ۲.۲ - عوارض ازدواج موقت (صیغه) از نظر پزشکی
۳ - راهکارهای مدیریت شهوت
       ۳.۱ - پرهیز از فکر و ترسیم صحنه‌های محرک در ذهن و خیال
       ۳.۲ - دوری از نگاه‌های حرام و مناظر تحریک‌آمیز
       ۳.۳ - تنظیم خواب
       ۳.۴ - قطع ارتباط با دوستان منحرف
       ۳.۵ - دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم
       ۳.۶ - استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
       ۳.۷ - اجتناب شدید از موسیقی
       ۳.۸ - اعتدال در خوردن
       ۳.۹ - تلاوت قرآن
       ۳.۱۰ - پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
۴ - توصیه‌های کاربردی
۵ - منابع برای مطالعه بیش‌تر
۶ - پانویس
۷ - منبع

ترک خودارضایی[ویرایش]

دوست گرامی ابتدا به خاطر کار بزرگی که انجام داده‌اید ( ترک خود‌ارضایی ) به شما تبریک می‌گوییم. ما هم مانند شما، بسیار خوشحال شدیم. ترک خودارضایی توسط شما نشان از اراده قوی شما دارد و حقیقتا شما باید خداوند متعال را شاکر باشید. از آن‌جا که به این کار عادت کرده بودید و اکنون توانسته‌اید آن را ترک کنید، باید بدانید که کار بسیار بزرگی انجام داده‌اید چرا که همه افراد توانایی چنین کاری را ندارند. ولی شما با اراده‌ای قوی و تلاش و پشتکاری بالا توانسته‌اید این عادت را رها کنید. امیدواریم با اتکای به عزم راسخی که در شما سراغ داریم، و توکل به خداوند قادر این روند هم‌چنان ادامه داشته باشد و بتوانید برای همیشه از شر این عادت زشت رهایی یابید. در این صورت قطعاً روز به روز شاهد اثرات مثبت و نتایج شیرین کار خود خواهید بود. پس در این تصمیم‌تان جدی باشید و با استمداد از خدا این راه را ادامه دهید که حتماً موفق خواهید شد.

ازدواج موقت[ویرایش]

اما در رابطه با ازدواج موقت ، در ادامه آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا شما با آن بیش‌تر آشنا شوید:
ازدواج موقّت از نیازهای ضروری جامعه اسلامی است، که اگر در غیاب نکاح دائم تجویز نشود، افراد برای ارضای روحی و جنسی خویش به روابط آزاد و نامشروع روی می‌آورند و بدیهی است که این روابط آزاد از هیچ انضباط و نظم و تعهدی برخوردار نیست. عدم وضع و تبیین قوانین کارآمد و در نتیجه عدم اطلاع کافی از مسئولیت‌ها و احکام ازدواج موقت به طوری که برخی فکر می‌کنند با صرف خواندن یک صیغه کار تمام است، باعث شده فرهنگ اجتماعی امروز جامعه ما هنوز پذیرای آن نباشد.
از آن‌جا که مسلماً ازدواج موقّت از نظر هزینه و نیازهای دیگر، همانند ازدواج دائم نیست و طبیعتاً برای اکثر جوانان قابل دسترسی خواهد بود، اگر بدون اتخاذ تدابیر و قانونمندی‌های لازم صورت پذیرد، بی‌شک عوارض نامطلوب بهداشتی و روحی برای فرد و جامعه در بر خواهد داشت. عدم آشنایی با احکام ازدواج موقت و فراهم نبودن شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه امروز عوارضی را برای ازدواج موقت به دنبال دارد که ما در ادامه به آن اشاره می‌نماییم.

← پیامدها و عوارض نامطلوب فرهنگی – اجتماعی

←← ایجاد سوء ظن
متاسفانه وضعیت فرهنگی کنونی جامعه به گونه‌ای است که غالبا مردم به کسانی که مرتکب فحشا می‌گردند با دید اغماض نگاه می‌کنند، ولی کسی را که ازدواج موقت کرده فرد بی‌بند وباری تلقی می‌کنند. درنتیجه متاسفانه، این مساله عاملی خواهد بود برای ایجاد سوءظن نسبت به کسانی که این شیوه را انتخاب کرده‌اند و این باعث دشواری‌هایی در ازدواج دائمی آینده خواهد شد.

←← نابسامانی اجتماعی
بروز برخی نابسامانی‌های اجتماعی ( مثلا بلاتکلیفی اولادی که از این طریق به دنیا می‌آیند).

←← مخالفت خانواده‌ها
عدم پذیرش این نوع ازدواج از سوی خانواده‌ها

←← فرار از مسئولیت پذیری
ممکن است جوانان با عدم اطلاع مناسب از فلسفه چنین ازدواجی و با توجه به شرایط اقتصادی کنونی جامعه بخواهند از این راهکار برای گریز از زیر بار مسئولیت زندگی دائمی بهره جویند و در تشکیل خانواده( از طریق ازدواج دائم) که رکن اصلی جامعه است سست شوند، که این اتفاق برای کسانی که غرق ازدواج موقت شده‌اند، فراوان رخ داده است و این تهدید کانون مهم خانواده است.

←← تنوع طلبی
ممکن است مردانی که زندگانی خود را بر پایه هوی و هوس زود گذر بنا نهادند بخواهند با متعه‌ای که با دادن مهر بسیار اندک انجام می‌دهند، پایشان را از گلیم خود خارج نمایند و زندگی دائمی خود را به جهنمی سوزان و درگیری‌ها و نزاع‌ها تبدیل کنند.

←← ازدواج موقت همزمان زنان
مواردی زیادی نیز دیده شده که زنانی که به اصطلاح صیغه می‌شوند دارای شوهر بوده و یا این‌که ممکن است در میان دو ازدواج موقت، از نگه داشتن عده خودداری کرده باشند و این یعنی درگیر یک گناه کبیره شدن.

←← اخاذی
گاه نیز برخی از این زنان سعی می کنند از طرقی خود را به این مردان بچسبانند و آن‌ها را مجبور به ازدواج دایم نموده و یا از آنان اخاذی نمایند، البته در مواردی که طرفین یکدیگر را می‌پسندند، ازدواج دائم، اتفاق درستی است که می‌افتد.

← عوارض ازدواج موقت (صیغه) از نظر پزشکی
۱-احتمال بالای انتقال ایدز و بیماری‌های تناسلی
۲-چرخه‌ی پنهان انتقال بیماری‌ها، از جمله مسایل نگران کننده هستند؛ زیرا عموما شناخت بسیار کمی بین طرفین متقاضی ازدواج موقت وجود دارد به طوری که پیشینه‌ی بهداشتی و پزشکی فرد برای طرف مقابل نامشخص است.
با توضیحاتی که در بالا ذکر شد، به نظر می‌رسد این راه ( ازدواج موقت) فعلاً به صلاح نباشد.
بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به آن‌چه که گفته شد بهترین کار مدیریت غریزه جنسی می‌باشد، تا زمانی که شرایط برای یک ازدواج آسمانی فراهم گردد. به این منظور راهکارهای مدیریت شهوت را به شما ارائه می‌دهیم.

راهکارهای مدیریت شهوت[ویرایش]

به نظر می‌رسد فردی که به هر حال امکان ازدواج دائم یا موقت برایش فراهم نباشد برای دوری از گناه و حفظ گوهر بی‌بدیل و پاک روح و شرافت خویش باید، این غریزه را با روشی صحیح کنترل نماید و برای کنترل و مدیریت غریزه جنسی راهکارهایی بیان شده است که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

← پرهیز از فکر و ترسیم صحنه‌های محرک در ذهن و خیال
امام صادق (ع) می‌فرماید:« عیسی به اصحاب خود گفت:... موسی به شما دستور داد که زنا نکنید و من به شما دستور می‌دهم که فکر زنا هم در سر نپرورانید تا چه رسد به این که زنا کنید، زیرا کسی که خیال زنا کند مانند کسی است که در خانه‌ای نقش و نگار شده، دود و آتش به پا کند. چنین کاری گرچه خانه را نمی‌سوزاند ولی زینت و صفای آن را مکدر کرده و فاسد می‌کند» [۱]
فکر و خیال بسیاری از مواقع فرد را به سمت گناه می‌کشاند. برای این کار توصیه می‌شود، همیشه موضوعات مورد علاقه‌ای برای فکر کردن آماده داشته باشید. موضوعاتی علمی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و.... هرگاه افکار و وسوسه‌های شیطانی به ذهن و خیالتان هجوم آوردند، از موضوعات جایگزین استفاده نمایید.

← دوری از نگاه‌های حرام و مناظر تحریک‌آمیز
قرآن کریم در دو آیه متوالی دستور به نگهداری چشم از نگاه حرام و هوس‌آلود داده است.
در آیه اول می‌فرماید:« قل للمؤمنین یغضّوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم...» [۲] به مردان مؤمن بگو دیدشان - را از نامحرمان - فرو نشانند و نهانگاه‌های خود را - از وقوع در حرام - نگه دارند.
و در آیه بعدی می‌فرماید:« و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن..» [۳] به زنان مؤمن بگو – چشم‌هایشان را فرو گیرند و نهانگاه‌های خویش را محافظت کنند.
جالب این است که در هر دو مورد خداوند متعال نخست به مراقبت از نگاه و سپس به حفظ عفت فرمان داده است. نگاه به نامحرم و مناظر تحریک کننده علاوه بر این که خودش گناه است، زمینه را برای بسیاری از گناهان دیگر فراهم می‌کند. پیامبر عزیزمان (ص) می‌فرماید:« نگاه حرام تیری است مسموم از تیرهای شیطان؛ هر کس آن را به جهت خوف الهی ترک کند، خداوند ایمانی به او می‌بخشد که حلاوت آن را در قلب خود احساس می‌کند» [۴]

← تنظیم خواب
تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دوره جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد.
بنابراین، یکی از روش‌های پیش‌گیری از انحرافات این است که برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آماده خواب هستید. لازمه این کار این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازه کافی کار کرده باشد. طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد.

← قطع ارتباط با دوستان منحرف
دوستان انسان در شخصیت او نقش جدی دارند. اگر دوستانی دارید که نسبت به انجام گناه بی‌تفاوتند و برایشان مهم نیست که غریزه جنسی‌شان را از چه راهی ارضا کنند حتما از این افراد فاصله بگیرید، تا از تاثیرات سوء این افراد در امان بمانید. البته چون به دوست و همدم نیاز دارید طبیعتا باید دوستان همسالی برای خودتان پیدا کنید که به همدیگر انگیزه بدهید و یکدیگر را یاری دهید.

← دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم
یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی ، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک، منجر به طغیان غریزه جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی ، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر ، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفاده نادرست از اینترنت و یا ماهواره در تحریک شهوت و غریزه جنسی جوان مؤثر است. اگر واقعاً می‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده فاصله بگیرید و خودتان را در معرض تحریک کننده‌های جنسی قرار ندهید. این کار اگر چه سخت است ولی با برنامه‌ریزی و تمرین می‌توانید این راهکار را عملی کنید.

← استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
حتماً برای اوقات بیکاری و فراغت‌تان برنامه‌ای داشته باشید. خیلی از گناهانی که انسان مرتکب می‌شود به علت بیکاری و نداشتن برنامه است. اگر برای تمام زمان‌های فراغت‌تان برنامه‌ریزی کنید، خیلی راحت‌تر می‌توانید با فشارهای غریزه جنسی کنار بیایید. شرکت در فعالیت‌های فرهنگی، هنری، سیاسی، ورزشی و... می‌تواند به شما کمک زیادی بکند.

← اجتناب شدید از موسیقی
برای کنترل غریزه جنسی باید از گوش دادن به آوازها و موسیقی‌های تحریک‌کننده و مبتذل و هم‌چنین گوش سپردن به سخنان تحریک‌آمیز جلوگیری کرد.

← اعتدال در خوردن
پرخوری و خوردن برخی غذاها، [۵] شهوت آدمی را تحریک می‌کند. در حدیثی پیامبر گرامی(ص) پس از آن که جوانان را به ازدواج ترغیب می‌کنند، می‌فرمایند:« هر کس قدرت بر ازدواج ندارد، روزه بگیرد زیرا روزه نیروی غریزه او را تضعیف می‌کند» [۶] اگر می‌توانید هفته‌ای یک یا دو روز، روزه بگیرید( البته به شرطی که برای‌تان ضرر نداشته باشد) و اگر نمی‌توانید میزان غذای‌تان را کم‌تر و فاصله بین وعده‌های غذایی‌تان را بیش‌تر نمایید.

← تلاوت قرآن
بی‌شک انس با قرآن ، تلاوت، تدبر و تفکر در مضامین آن و پند گرفتن از آیات نورانی آن بسیار کارگشا است.

← پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
همه آن‌چه بیان شد، به نحوی می‌تواند در پیش‌گیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن‌چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است، پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است.
در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین‌جا ناشی شده است. اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده ، باورها و اعتقادات جوان تقویت گردد، بدون شک بخشی از مشکلات وی به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‌شود.
اگر جوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال این‌که مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.‌ یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید.
نکته خیلی مهمی که در باب تقویت معنویت ، باید رعایت کنید، این است که به نمازهایتان اهمیت خاصی دهید، و در هیچ شرایطی آن را ترک نکنید، خصوصا نماز اول وقت ، چرا که نماز، ضامن کنترل انسان از گناه است و نیروی که می‌تواند، انسان را در برابر قوه شهوت و غضب حفظ کند نماز است، همان‌طور که خداوند متعال در قرآن به این نکته اشاره دارد که:« اَقمِ الصلوةِ اِنَّ الصّلوةَ تنهی عَن الفحشاءِ والمنکرِ» [۷]؛ نماز را به پا دار، که همانا نماز انسان را از پستی و پلیدی باز می‌دارد.
طبق بعضی از تفاسیر فحشاء اشاره به قوه شهوت است و منکر اشاره به قوه غضب دارد، بنابراین نماز این قدرت را دارد که انسان را در برابر شهوت مقاوم کند، به شرط این‌که با حضور قلب یاشد.

توصیه‌های کاربردی[ویرایش]

در آخر توجه شما را به چند توصیه کاربردی جلب می‌کنیم.
- از گفتگو با جنس مخالف مگر در مواقع ضروری و در حد ضرورت اجتناب کنید.
- از پوشیدن لباس‌های تنگ که موجب تحریک شهوت جنسی می‌شود خودداری کنید.
- هر شب، اعمال خود را محاسبه کنید. رفتارهای ارادی که باید انجام می‌دادید را در صورت انجام یادداشت کنید و رفتارهایی که باید ترک می‌کردید را نیز در صورت موفقیت یادداشت کنید.
- با کسانی همنشینی و معاشرت کنید که دارای اراده قوی و نظم در انجام مسئولیت‌ها و تکالیف خود هستند و از معاشرت با افراد سست اراده و ضعیف الایمان که اهل معصیت‌اند جدا خودداری کنید.
- روزه نقش عجیبی در کنترل شهوات و تقویت اراده دارد سعی کنید در صورت امکان هر هفته حداقل یک روز، روزه بگیرید.
- مواظب نگاه خود باشید و از تماشای مناظر شهوت برانگیز مثل فیلم‌های مبتذل و قرار گرفتن در محیط‌هایی که آلوده به گناه است اجتناب کنید. بسیاری از گناهان از یک نگاه ساده آغاز می‌شود.
- هرگاه در کنترل شهوات با شکست مواجه شدید اولا خود را جریمه کنید سپس بدون یأس و ناامیدی از درگاه خداوند توبه نمائید و آنگاه تصمیم بر جبران آن بگیرید.
- همواره با یک مشاوره اخلاقی در ارتباط باشید و در انجام مراحل فوق با او مشورت کنید.
- ورزش و کارهای فکری در کاهش امیال شهوانی بسیار مؤثرند. از این رو، ورزشکاران و یا آن‌ها که همیشه کارهای فکری می‌کنند، به امور جنسی چندان علاقه‌مند نیستند؛ زیرا این‌گونه سرگرمی‌ها ، تخیّلات و کارهای یکنواخت هم مقداری از نیروی شهوانی را زایل می‌کند و هم مانع از این می‌شود که تخیّلات شهوانی به انسان دست بدهد، بر همین اساس است که پزشکان متخصص در بیماری‌های تناسلی به اشخاص پر شهوت توصیه می‌کنند به ورزش، سیاحت، سوارکاری و خواندن کتاب‌های تاریخی بپردازند تا تخیلات شهوانی‌شان کاهش یابد.
-سعی کنید در طول روز با وضو باشید و از نورانیت آن استفاده کنید.
با توجه به مطالبی که ارائه شد. جای تردیدی نیست که ارضاء کردن غریزه جنسی از طریق حرام راه صحیح و مطلوبی از نظر اسلام نیست.

منابع برای مطالعه بیش‌تر[ویرایش]

مطالعه این کتاب‌ها نیز در این زمینه مفید است:
(۱) هفت روش پیش‌گری از انحراف جنسی؛ نوشته هادی حسینخانی – انتشارات موسسه آموزشی پژهشی امام خمینی.
(۲) جوان،هیجان وخویشنداری؛ نوشته گروه نویسندگان حدیث زندگی- موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث.
(۳) آرامش در پرتو نیایش نوشته علی احمد پناهی - انتشارات موسسه آموزشی پژهشی امام خمینی.

پانویس[ویرایش]
 
۱. وسائل‌الشیعه، ج۱۴، ص۲۴۰.    
۲. نور/سوره۲۴، آیه۳۰.    
۳. نور/سوره۲۴، آیه۳۱.    
۴. الاخلاق، سید عبدالله شبر، قم، انتشارات بصیرتی، ص۱۲۷.
۵. خوردنی‌های پرانرژی مثل خرما، فلفل، پیاز، سوسیس و کالباس و....
۶. مستدرک الوسائل، ج۲، ص۵۳۱.
۷. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۴۵.    


منبع[ویرایش]
سایت پرسمان دانشجویی.    


جعبه‌ابزار