آزادی روابط جنسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آزادی روابط جنسی، شهید مطهری.

پرسش: آزادی روابط جنسی چه اشکالی دارد، راه‌حل پیشنهادی چیست؟ دیدگاه شهید مطهری را در این زمینه بیان کنید؟

پاسخ:غریزه جنسی[ویرایش]

از بین غرایز درونی انسان، غریزه‌ جنسی نمودی خاص داشته و از آغاز بلوغ خودنمایی می‌کند و ‌اندک‌اندک حاکم بر همه‌ی خواسته‌های جوان شده و روح و جان او را تسخیر می‌کند و بر ‌اندیشه و اعمال او سایه می‌اندازد.
دختر و پسر جوان در خود کمبودی احساس می‌کنند و فکر می‌کنند که با گرمای وجود و محبت دیگری جبران و با مهر و عوطفت او به آرامش بدل می‌شود.
بدون تردید باید برای ارضای این غریزه‌ طبیعی، اما نیرومند، چاره ‌اندیشید و راه درستی انتخاب نمود.

شهوت‌رانی در جامعه غرب[ویرایش]

جامعه غرب که نظریه‌ی فروید و راسل و افرادی چون آن‌ها را در آزادی بی‌قید‌و‌شرط شهوت‌رانی پذیرفته است، شاهد پی‌آمدهای منفی آن بوده و آمار فاجعه‌های شهوانی در رسانه‌ها و نوع روابط ناهنجار دختران و پسران و مرد و زن و … شواهد، گویای این مطلب است. اگر بر فرض از وجود فرزندان نامشروع بی‌سرپرست، نوزادان پیداشده در زباله‌دان‌ها، توالت‌ها، کورتاژها و قتل‌ها و ضایعه‌های دیگر اخلاقی و انسانیِ آزادیِ جنسی چشم‌پوشی کنیم و همه را فراموش‌شده بگیریم، با این فاجعه بزرگ ـ که نابودی شخصیت انسانی زن و تبدیل او به توپی شهوانی که هر لحظه مورد حمله چشم‌ها و لمس‌ها و قوه‌ شهوانی مردانِ شهوت‌ران است ـ چه کنیم؟. [۱]
و با بازیچه شدن زندگی پر از آمال و اهداف انسان که باید به سوی کمال و تعالی رشد کند، چه می‌توان کرد؟
در چنین جامعه‌ پرالتهابی از درودیوار آن، از کوچه و خیابان و مدارس و اداره‌ آن، جز شهوت و خودنمایی و نازونیاز دیده نمی‌شود و همه‌ امور در عین رنگارنگ بودنشان، تنها یک رنگ داشته و آن هم، رنگ لذت‌جویی است.حال اگر لذت بیش‌تر در ظلم و تعدی بر حقوق دیگران و جنایت باشد، فرقی نمی‌کند. هدف، حفظ منافع شخصی و لذت فردی است.برای افرادِ چنین جامعه‌ای، سرنوشت اخلاقی جامعه و حقوق دیگران و آینده نسل بشری، اهمیتی ندارد.
دنیای غرب، انسان آزاد و شرافتمند را اسیر و ذلیل لذت‌جویی‌های زودگذر نموده است.اگر بتوان ادعا نمود که حداقل در کام‌یابی‌های جنسی و ارضای کامل شهوات انسانی و به قول فروید برای حل عقده‌های روانی و ایجاد عشق و محبت موفق بوده‌اند، باز خوب است؛ اما در همین یکی نیز با مشکل رو‌به‌رو می‌باشند.

← دیدگاه شهید مطهری
متفکر شهید در این باره می‌گوید: «در مورد غریزه‌ی جنسی و برخی غرایز دیگر برداشتن قیود، عشق به مفهوم واقعی را می‌میراند و طبیعت را هرزه و بی‌بندوبار می‌کند. در این مورد هرچه عرضه بیش‌تر شود، هوس و میل به تنوع افزایش می‌یابد.

← دیدگاه راسل
اینکه راسل می‌گوید: «اگر پخش عکس‌های منافی عفت مجاز شود، پس از مدتی مردم خسته خواهند شد و نگاه نخواهند کرد.» شاید درباره‌ی یک عکس بالخصوص و یک نوع بی‌عفتی بالخصوص صادق باشد، ولی مطلقاً در مورد همه‌ بی‌عفتی‌ها صادق نیست؛ یعنی از یک نوعِ خاصِ بی‌عفتی، خستگی پیدا می‌شود. نه بدین معنی که تمایل به عفاف جانشین آن شود؛ بلکه بدین معنا که آتش و عطش روحی زبانه می‌کشد و نوعی دیگر را تقاضا می‌کند و این تقاضاها هرگز تمام‌شدنی نیست.
خود راسل در کتاب زناشویی و اخلاق اعتراف می‌کند که عطش روحی در مسائل جنسی غیر از حرارت جسمی است، آن‌چه با ارضا تسکین می‌یابد، حرارت جسمی است، نه عطش روحی». [۲]

← دیدگاه ویل دورانت
ویل دورانت در کتاب لذات فلسفه، پیرامون پی‌آمدهای آزادی‌های جنسی می‌گوید: «در زیر عوامل سطحی، طلاق، نفرت از بچه‌داری و میل و تنوع‌طلبی نهان است، میل به تنوع گرچه از همان آغاز در بشر بوده است، ولی امروزه به سبب اصالت فرد در زندگی نو و تعدد و محرکات جنسی در شهرها و تجاری شدن لذت جنسی دو برابر گشته است». [۳] و در جای دیگر کتاب خود می‌گوید: «فساد پس از ازدواج بیش‌تر محصول عادات پیش از ازدواج است». [۴]

راه‌حلی برای کنترل شهوت[ویرایش]

حال باید دید راه‌حل درست برای کنترل غرایز و جلوگیری از ایجاد روابط نامشروع و در‌عین‌حال ارضای صحیح غریزه جنسی چیست؟

← دیدگاه استاد مطهری
استاد شهید مطهری (رحمة‌الله‌علیه) در بیان راه‌حل می‌گوید: «به عقیده‌ی ما برای آرامش غریزه‌ دو چیز لازم است: یکی ارضای غریزه در حد حاجت طبیعی و دیگر، جلوگیری از تهییج و تحریک آن». [۵]

← ارضای غریزه از راه درست
اما پیرامون نکته‌ نخست:
«اسلام برای ارضای صحیح مسائل جنسی ازدواج دائم و در صورت مهیا نبودن شرایط آن ازدواج مدت‌دار و موقت را (با توجه به ضوابط و شرایط شرعی [۶] و رعایت جوانب اخلاقی) توصیه نموده است.
اسلام اصرار فراوانی دارد که محیط خانوادگی، آمادگی کامل برای کام‌یابی زن و شوهر از یکدیگر داشته باشد، زن یا مردی که از این نظر کوتاهی کند، مورد نکوهش صریح اسلام قرار گرفته است. اسلام اصرار فراوانی به خرج داده است که محیط اجتماع بزرگ، محیط کار و عمل و فعالیت بوده و از هر نوع کام‌یابی جنسی در آن محیط خودداری شود.
فلسفه‌ تحریم نظربازی و تمتعات جنسی از غیر همسر قانونی و هم‌چنین فلسفه‌ تحریم حرمت خودآرایی و تبرج زن برای بیگانه همین است». [۷]
«اگر بتوانیم تصور کنیم که اتحاد روح زن و شوهر و عواطف صمیمانه‌ای که احیاناً تا آخرین روزهای پیری ـ که غریزه جنسی فعالیتی ندارد، باقی است ـ برای زندگی ارزش بیش‌تر و بالاتری دارد، و نیز اگر بتوانیم تصور کنیم که لذت یک مرد از مصاحبت همسر مشروع و وفادارش با لذتی که از مصاحبت یک زن می‌برد تفاوت دارد، کوچک‌ترین تردیدی در این جهت نخواهیم کرد که به سبب بهره‌مند شدن از مسرت و آرامش بیش‌تر لازم است عواطف جنسی افراد را محدود به همسر قانونی کرده و محیط و کانون خانواده به این کار، و اجتماع بزرگ را به کار و فعالیت اختصاص دهیم. مطلب مهم‌تر جنبه‌های اجتماعی ازدواج است. ازدواج و تشکیل کانون خانوادگی، ایجاد کانونی برای پذیرش نسل آینده است و سعادت نسل‌های آینده به وضع اجتماع خانوادگی بستگی کامل دارد». [۸]
پس چون انسان زنده است و باید زندگی کند و زندگی انسانی که سرشار از غرایز و عواطف و نیازهاست، بدون شریک و همسفر امکان ندارد، همسر قانونی و دائمی انسان بهترین همراه و همدل و پشتیبان لحظه‌های تنهایی و برطرف‌کننده‌ خستگی‌های روحی است.
اگر جوانی موفق به ازدواج نشده و پاسخ‌گویی به مسائل غریزی از این راه (ازدواج دائم و یا موقت) برایش ممکن نباشد، باید عفت ورزیده و با ایمان و اعتقاد از عفاف و طهارت روح و جسم خویش محافظت کند.

← پرهیز از محرکات
در این‌جا نقش نکته‌ دومی که شهید مطهری (رحمة‌الله‌علیه) فرموده، بیش‌تر روشن می‌گردد:
جوان باید خود را از انواع محرکات و مهیجات دور نگه دارد. نگاه کردن به صحنه‌های تحریک‌کننده ـ اعم از فیلم و عکس و غیره، خواندن داستان‌های مهیج و برخوردهای آزاد و بی‌حدومرز دختر و پسر ـ همه در لغزش و غوطه‌ور شدن در آلودگی مؤثر است.
لذا دختر و پسر جوان و مجرد باید سعی کند تا حد امکان افکار و ‌اندیشه و خود را از این صحنه‌ها دور نگه دارد و از برخوردهای و مختلط با جنس مخالف ـ به‌ویژه در محیط‌هایی که اصول اسلامی رعایت نمی‌شود ـ پرهیز نموده تا زمینه‌ گناه فراهم نشده و امکان به وجود آمدن روابط نامشروع پیدا نشود.

معرفی منبع[ویرایش]

اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب، شهید مطهری (رحمة‌الله‌علیه)، انتشارات صدرا.

پانویس[ویرایش]
 
۱. امین‌زاده، محمدرضا، اسلام و ارضای غریزه‌ جنسی، ص۷، قم، انتشارات در راه حق، چاپ اول، ۱۳۷۷ ش.
۲. مطهری، مرتضی، مسئله‌ حجاب، ص۱۱۳ و ۱۱۴، قم، انتشارات صدرا، چاپ چهل و دوم، ۱۳۷۴ ش.    
۳. ویل دورانت، لذات فلسفه، ص۹۷، چاپ نشر دانش‌جویی.
۴. ویل دورانت، لذات فلسفه، ص۹۴، چاپ نشر دانش‌جویی.
۵. مطهری، مرتضی، مسئله‌ حجاب، ص۱۲۰، قم، انتشارات صدرا، چاپ چهل و دوم، ۱۳۷۴ ش.    
۶. توضیح المسائل مراجع عظام، کتاب نکاح.
۷. مطهری، مرتضی، اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب، ص۴۵، قم، انتشارات صدرا، بی‌تا.    
۸. مطهری، مرتضی، اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب، ص۴۶ ۴۷، قم، انتشارات صدرا، بی‌تا.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «آزادی روابط جنسی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۲/۱۹.    جعبه‌ابزار