پاداش و عذاب در برزخذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: پاداش، عذاب، عالم برزخ.

پرسش: چطور در عالم برزخ با اینکه هنوز حکمی صادر نشده، انسان را عذاب یا پاداش می‌دهند؟

پاسخ: پاداش و عذاب در عالم برزخ بدون جهت نیست؛ بلکه ابتدا از عقاید و اعمال انسان سؤال می‌شود و به نوعی از وی اقرار گرفته می‌شود و سپس براساس پرونده اعمالش، در راحتی و آسایش، و یا در عذاب و رنج خواهد بود؛ البته آسایش و عذاب، متناسب عالم برزخ است و با جزای اعمال در آخرت فرق می‌کند؛ چون حساب‌رسی کامل در آخرت و بعد از قیامت صورت می‌پذیرد. در آنجا هر عمل ریز و درشتی به حساب می‌آید و هر ظلمی که نسبت به دیگران صورت گرفته، به حساب می‌آید و طبق محاکمه پروردگار، هر کسی یا اهل بهشت می‌شود یا اهل جهنم، و پاداش و عذاب کامل اعمال در آخرت صورت می‌گیرد.


پاسخ‌گویی به اعمال در برزخ

[ویرایش]

عالم برزخ نقطه آغاز عالمی است که پس از دنیا مقرر شده است. گرچه محل توقف دائمی نیست، اما نقطه شروع پاسخ‌گویی نسبت به اعمال و رفتار است و هر کسی متناسب با ایمان و اعتقاد درونی و پاسخ‌گویی به سؤالات نکیر و منکر می‌تواند فضای موقت امن و آرام و یا محیطی پر اضطراب را برای خود فراهم آورد که در حقیقت هر جایگاهی برای خوذ فراهم آورد، محصولات کشت او در دنیا بوده است.

← دیدگاه علامه طباطبایی


مرحوم علامه طباطبایی (رحمة‌الله‌علیه) در این باره می‌فرماید: حال انسان در زندگی برزخی همچون حال کسی است که برای رسیدگی اعمالی که از او سر زده، به یک سازمان قضایی احضار شده و مورد بازجویی و بازپرسی قرار گرفته است و پرونده‌اش تکمیل شده و در انتظار محاکمه در بازداشت به سر می‌برد.

پرسش در قبر

[ویرایش]

امام زین العابدین (علیه‌السلام) در هر جمعه که در مسجد پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) در مدینه، مردم را موعظه می‌فرمود، ضمن بیاناتشان، مواردی را که انسان در قبر مورد سؤال قرار می‌گیرد، برشمرده که از خداپرستی و از پیامبر و مکتب و کتاب و از رهبری و ولایت و از عمر انسان و از مال سؤال می‌شود.
سپس امام می‌فرماید: خودتان را برای پاسخ‌گویی شب اول قبر آماده نمایید.
[۲] مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶، ص۲۲۳.


چگونگی پاداش و عذاب در عالم برزخ

[ویرایش]

با توجه به این مطالب روشن می‌شود که پاداش و عذاب در عالم برزخ بدون جهت نیست؛ بلکه ابتدا از عقاید و اعمال انسان سؤال می‌شود و به نوعی از وی اقرار گرفته می‌شود و سپس براساس پرونده اعمالش، در راحتی و آسایش، و یا در عذاب و رنج خواهد بود.
البته آسایش و عذاب، متناسب عالم برزخ است و با جزای اعمال در آخرت فرق می‌کند؛ چون حساب‌رسی کامل در آخرت و بعد از قیامت صورت می‌پذیرد. در آنجا هر عمل ریز و درشتی به حساب می‌آید و هر ظلمی که نسبت به دیگران صورت گرفته، به حساب می‌آید و طبق محاکمه پروردگار، هر کسی یا [[|اهل بهشت]] می‌شود یا اهل جهنم، و پاداش و عذاب کامل اعمال در آخرت صورت می‌گیرد.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. قرائتی، محسن، معاد، دفتر انتشارات اسلامی.
۲. استاد مکارم، ناصر، معاد و جهان پس از مرگ، انتشارات هدف.
۳. حسینی طهرانی، سیدمحمدحسین، معادشناسی.
۴. شهید مطهری، مرتضی، معاد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طباطبایی، سیدمحمدحسین، شیعه در اسلام، ص۱۳۹.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶، ص۲۲۳.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «پاداش و عذاب در برزخ»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۵/۲۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار