عوامل جهنمی شدنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: گناه.
پرسش: مهمترین عوامل دوزخی شدن انسان‌ها در چیست؟
پاسخ: قرآن مجید عوامل زیادی را برای دوزخی شدن انسان مثل گناه و رذائل اخلاقی برشمرده هست که به مهمترین آنها در ذیل اشاره می‌شود.


گناه

[ویرایش]

معصیت و گناه یکی از مهم‌ترین اسباب ورود به جهنم است. همه عوامل دخول جهنم تحت واژه گناه قرار می‌گیرد لیکن قرآن تنها به این عنوان بسنده نکرده بلکه اسباب دیگری را نیز تذکر داده است: "روزی که گناه‌ کاران و مجرمان را با حال تشنگی به سوی دوزخ می‌رانیم".
"بی‌گمان گنه کاران در عذاب دوزخ ماندگارند. عذاب آنان کاسته نمی‌شود و آنها در آنجا نومیدند".

کفر و نفاق

[ویرایش]

شاخص‌ترین گروه دوزخیان کافران و منافقان هستند، زیرا قرآن آیات زیادی را به کافران و منافقان اختصاص داده هست مانند: خداوند همه منافقان و کافران را در دوزخ جمع می‌کند.خداوند به مردان و زنان منافق و دوچهره و کافران، آتش جهنم را وعید داده است ودر آن جاودانه‌اند.

منحرف کردن مردم از راه خدا

[ویرایش]

«پس برخی از آنان به وی ایمان آوردند و برخی روی برتافتند و برای آنان دوزخ پر شراره کافی است.»
این آیه هشداری است به آنان که مردم را از ارزش‌های والای الهی و اسلامی مانع می‌شوند و از رسیدن به سعادت جلوگیری می‌نمایند.

قتل عمد

[ویرایش]

«هر کس عمداً مؤمنی را بکشد، کیفرش دوزخ است که در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم می‌گیرد و لعنتش می‌کند و جزایی بزرگ برایش آماده ساخته است.»

پیروی از شیطان

[ویرایش]

«خدا شیطان را گفت: از آن منزلت بیرون شو که تو رانده درگاه مایی هر که از فرزندان آدم تو را پیروی کند جهنم را از تو و آنان به یقین پر می‌کنم. »

مخالفت با خدا و رسول خدا

[ویرایش]

«آیا ندانسته‌اند هر کس با خدا و رسولش به دشمنی و مخالفت برخیزد آتش دوزخ پاداش همیشگی اوست و این در حقیقت خواری بزرگ است. »

شرک و بت پرستی

[ویرایش]

«و با خدای یگانه معبودی دیگر قرار مده و گرنه حسرت زده و مطرود در دوزخ افکنده خواهی شد. »

ظلم و ستم

[ویرایش]

«کسانی که کفر ورزیدند و ستم کردند، خدا بر آن نیست که آنان را بیامرزد و به راهی هدایت کند، مگر راه جهنم که همواره در آن جاودانند. »

تکذیب آیات الهی

[ویرایش]

«به راستی آنان که آیات ما را دروغ شمردند و از پذیرفتن آنها تکبّر ورزیدند، درهای آسمان بر ایشان گشوده نمی‌شود و وارد بهشت نمی‌شوند، مگر آن که طناب بسیار ضخیم در سوراخ سوزن در آید و بدین سان بزه‌کاران را کیفر می‌دهیم.»

غفلت زدگی

[ویرایش]

«و در حقیقت بسیاری از جنّ و آدمیان را برای دوزخ واگذاریم زیرا دل‌هایی دارند که با آن حقایق را دریافت نمی‌کنند و چشمانی دارند که با آنها نمی‌بینند و گوش‌هایی دارند که با آنها نمی‌شنوند. آنان همانند چهارپایان بلکه گمراه‌ترند، آنها همان غافل ماندگانند».

تخلّف از جهاد

[ویرایش]

«بازماندگان از جهاد از مخالفت با رسول خدا خوشحال شدند، و کراهت داشتند که با اموال و جان‌های خود در راه خدا جهاد کنند و گفتند در این گرما به سوی میدان حرکت نکنید. بگو: اگر درست دریابند آتش جهنم سوزان‌تر است.»

پنهان سازی حق و دین فروشی

[ویرایش]

«کسانی که کتمان می‌کنند آنچه را خدا از کتاب نازل کرده و آن را به بهای کمی می‌فروشند آنها جز آتش چیزی نمی‌خورند و هدایا و اموالی که از این رهگذر به دست می‌آورند در حقیقت آتش سوزان است و خداوند روز قیامت با آنها سخن نمی‌گوید.»

تکیه بر ستمگران

[ویرایش]

بر ستمکاران میل و تکیه نکنید که آتش دوزخ به شما نیز ‌رسد و در برابر خدا برای شما سرپرستان و دوستانی نخواهد بود و سرانجام یاری نخواهید شد.

ترک نماز

[ویرایش]

«چه چیز شما را در آتش در آورد گویند از نمازگزاران نبودیم و بی‌نوایان را غذا نمی‌دادیم... »

تصرف در مال یتیم

[ویرایش]

«به راستی آنان که اموال و دارایی یتیمان را به ستم می‌خورند جز این نیست که آتشی در شکم خود فرو می‌برند، و به زودی در آتشی فروزان در آیند.

رباخواری

[ویرایش]

کسانی که ربا می‌خورند از گور بر نمی‌خیزند مگر مانند برخاستن کسی که شیطان بر اثر تماس آشفته سرش کرده و او خرد خود را از دست داده است.

کم فروشی

[ویرایش]

"ویل للمطفّفین"وای بر کم فروشان.

عیب جویی

[ویرایش]

وای بر هر بدگوی عیب جویی که مالی گردآورده و آن را بر شمارد، در آتش خرد کننده فرو افکنده خواهد شد.
[۱۸] معاد در قرآن، آیه الله جوادی آملی، مرکز نشر اسراء، ج۵، ص۳۷۵-۴۲۰.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مریم/سوره۱۹، آیه۸۶.    
۲. زخرف/سوره۴۳، آیه۷۴-۷۵.    
۳. نساء/سوره۴، آیه۱۴۰.    
۴. آل عمران/سوره۳، آیه۱۲.    
۵. نساء/سوره۴، آیه۵۵.    
۶. نساء/سوره۴، آیه۹۳.    
۷. اعراف/سوره۷، آیه۱۸.    
۸. توبه/سوره۹، آیه۶۳.    
۹. اسراء/سوره۱۷، آیه۳۹.    
۱۰. نساء/سوره۴، آیه۱۶۸.    
۱۱. اعراف/سوره۷، آیه ۴۰-۴۱.    
۱۲. اعراف/سوره۷، آیه۱۷۹.    
۱۳. توبه/سوره۹، آیه۸۱.    
۱۴. بقره/سوره۲، آیه۱۷۴.    
۱۵. مدثر/سوره۷۴، آیه۴۰.    
۱۶. بقره/سوره۲، آیه۲۷۵.    
۱۷. مطففین/سوره۸۳، آیه۱.    
۱۸. معاد در قرآن، آیه الله جوادی آملی، مرکز نشر اسراء، ج۵، ص۳۷۵-۴۲۰.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «عوامل جهنمی شدن»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۴/۲۰.    رده‌های این صفحه : جهنم | کلام | معاد شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار