شاگرد امام صادقذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شاگردان امام صادق.
پرسش: آیا واقعاً امام صادق چهار هزار شاگرد پرورش داد؟ این تعداد با توجه به محدودیت‌های حکومتی و شهری مدینه، قابل پذیرش است؟
پاسخ:


شاگردان امام صادق

[ویرایش]

آنچه در نقل‌ها آمده، آن است که چهار هزار نفر از ایشان نقل قول کرده‌اند، نه آن‌که مانند شاگردانی به‌صورت مرتب خدمت ایشان می‌رسیدند.

بیان چند نکته

[ویرایش]

با این وجود، باید به نکات ذیل توجه کرد:

← ایجاد فضای اجتماعی مناسب


زمان امامت امام صادق علیه‌السلام دوران طلایی شیعه می‌باشد. به جهت درگیری‌هایی که بین دو جریان اموی و عباسی وجود داشت، فضای اجتماعی کمی بازتر شده و موقعیتی به وجود آمد که امام توانست در آن، شاگردان بسیاری را تربیت کند و روح تازه‌ای در کالبد شیعه بدمد.

← نقل روایت چهار هزار نفر از امام


برخی مورخان و محدثان بیان داشته‌اند که چهار هزار نفر از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ روایت نقل کرده‌اند:‌ «محدثان اسامی راویان ثقه‌ای را که با وجود اختلاف نظرات و اعتقاداتشان، از امام صادق علیه‌السلام نقل می‌کردند، چهار هزار نفر دانسته‌اند».
[۱] ابن شهر آشوب مازندرانی، مناقب آل أبی‌طالب (ع)، ج ۴، ص ۲۴۷، انتشارات علامه، قم، چاپ اول، ۱۳۷۹ق.
[۲] طبرسی، فضل بن حسن، اعلام الوری بأعلام الهدی، النص، ص ۲۸۴، دارالکتب الاسلامیة، تهران، چاپ سوم، ۱۳۹۰ق.

همان‌گونه که از این نقل به دست می‌آید، تعداد کسانی که از ایشان نقل قول کرده‌اند، چهار هزار نفر بوده‌اند و این لزوماً بدان معنا نیست که تمام این افراد، شاگرد حضرتشان (به معنای واقعی کلمه) بوده باشند بلکه ممکن است بسیاری از آنان تنها مدت بسیار کوتاهی امام را دیده و از ایشان خبر نقل کرده‌اند.

← معنای ناقل و منقول‌عنه


در علم حدیث، ناقل (نقل کننده) و منقول‌عنه (کسی که خبر از او نقل می‌شود) را شاگرد و استاد نیز می‌گویند؛ لذا این احتمال وجود دارد که آنچه به‌عنوان وجود چهار هزار شاگرد برای امام صادق ـ علیه‌السلام ـ عنوان می‌شود، از این اصطلاح نشأت گرفته باشد. بنابراین داشتن چهار هزار شاگرد برای امام صادق ـ علیه‌السلام ـ براساس این اصطلاح خاص است؛ ولی دلیلی در وجود این تعداد شاگرد (به معنای رایج شاگرد بودن) وجود ندارد.

← مقام والای امام صادق


طبیعی است که شاگردان آن حضرت را هر تعداد بدانیم، تأثیری در شخصیت، مقام و ارزشمندی آن امام همام برای ما ندارد و ما در هر صورت ایشان را در بالاترین درجه و مقام می‌دانیم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن شهر آشوب مازندرانی، مناقب آل أبی‌طالب (ع)، ج ۴، ص ۲۴۷، انتشارات علامه، قم، چاپ اول، ۱۳۷۹ق.
۲. طبرسی، فضل بن حسن، اعلام الوری بأعلام الهدی، النص، ص ۲۸۴، دارالکتب الاسلامیة، تهران، چاپ سوم، ۱۳۹۰ق.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اصحاب امام صادق | رجال
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار