دفع چشم زخمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: چشم زدن، چشم زخم.

پرسش: می‌خواستم بدانم اگر کسی جادو شده یا چشم خورده باشد برای خنثی کردن آن چه کار باید کرد؟

پاسخ: سحر و جادو و چشم زخم اموری هستند که واقعیت دارند؛ اما غیر عادی‌اند. درباره چشم زخم نیز بعضی علما معتقدند که بعضی از چشم‌ها نوعی اشعه از خود بیرون می‌دهند که این اشعه یک اثر سویی را وارد اشیا می‌کند.
برای دفع چشم زخم چند راهکار بیان می‌شود: ۱. خواندن «ما شاءَ الله لا قوَّةَ الّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم»؛ ۲. خواندن آیه ۵۱ سوره قلم؛ ۳. خواندن حمد و توحید و قل اعوذ؛ ۴. خواندن معوذتین؛ ۵. خواندن دعایی از پیامبر برای حسنین (علیهماالسلام).


مقدمه

[ویرایش]

اصطلاح بدچشمی، چشم زخم و چشم خوردن نیز اصطلاحی است که امروزه در بین مردم ما زیاد شنیده می‌شود و به آن معتقد هستند و برای دفع آن تلاش می‌کنند.

سحر و چشم زخم در آیات

[ویرایش]

در آیات نیز به سحر و چشم زخم اشاره شده؛ به عنوان مثال آیه ۱۰۲ سوره مبارکه بقره که اشاره به نوعی از سحر است که دارای اثر باشد. یا آیه ۱۱۶ سوره مبارکه اعراف اشاره به نوع دیگری از سحر دارد که اصطلاحاً به آن شعبده‌ می‌گوییم یا آیه ۵۱ سوره مبارکه قلم که اشاره به چشم زخم دارد.

سحر و چشم زخم در روایات

[ویرایش]

در روایات نیز به این دو مقوله اشاره شده که یکی از جامع‌ترین و کامل‌ترین آنها روایتی است که امام صادق (علیه‌السلام) در جواب به سؤال زندیق مصری که از حقیقت سحر سؤال کرده بود فرمودند که در این روایت به انواع سحر نیز از زبان امام اشاره شده.
تمام این‌ها نشانگر این امر است که سحر و جادو و چشم زخم اموری هستند که واقعیت دارند؛ اما غیر عادی‌اند. درباره چشم زخم نیز بعضی علما معتقدند که بعضی از چشم‌ها نوعی اشعه از خود بیرون می‌دهند که این اشعه یک اثر سویی را وارد اشیا می‌کند.

یادآوری دو نکته مهم

[ویرایش]

پس از ذکر این مقدمه کوتاه و آشنایی با جایگاه سحر و چشم زخم، توجه شما را به دو نکته مهم جلب می‌کنیم که:

← نسبت ندادن مشکلات به چشم زخم


نمی‌توانیم هر چیزی را بلافاصله به جادو و چشم زخم نسبت دهیم یا با هر مشکلی که در زندگی مواجه شدیم، آن را معلول جادو و چشم زخم بدانیم؛ بلکه ابتدا باید علل و عوامل عادی آن را بررسی کنیم؛ چراکه بسیاری از مشکلات ما ریشه در عوامل طبیعی دارد و موارد بسیار‌ اندکی شامل جادو و چشم‌ زخم می‌شود.

← مختار بودن انسان


اعتقاد به این مسئله که من جادو شده‌ام یا چشم خورده‌ام یا کسی بخت مرا بسته، خود از موانع پیشرفت انسان در زندگی است؛ زیرا با این پندار و پیشینه ذهنی، شخص به گونه‌ای در زندگی عمل می‌کند که تمام اعمالش تابع این عقیده‌اش است و این باعث می‌شود که انسان به بهانه جادو شدن یا چشم خوردن دست از سعی و تلاش زندگی بردارد و تمام مشکلات خود را معلول این دو مقوله بداند. در صورتی که خداوند متعال انسان را مختار آفریده و امر به تلاش و کوشش کرده است.

راه‌های علاج چشم زخم

[ویرایش]

همان‌طور که خداوند برای بعضی داروهای مُضر تأثیراتی را در بدن قرار داده و در بعضی داروها اثراتی را قرار داده که تأثیرات داروهای مضر را از بین می‌برد، برای بعضی اعمال نیز تأثیراتی را در بدن‌ها و عقول مردم قرار داده است که همان سحر باشد و بر زبان انبیا و اوصیا، آیات و ادعیه و اسما و اعمالی جاری ساخته که ضرر آن چشم زخم را دفع می‌کند. پس بهترین راه برای علاج این مقوله توجه به معارف و دستورات اهل بیت (علیهم‌السلام) است.

← دستورات اهل بیت برای علاج چشم زخم


اکنون انجام چند دستور را سفارش می‌کنیم:

← خواندن ما شاءَ الله لا قوَّةَ ...


امام جعفر صادق (علیه‌السلام) فرمودند: سه مرتبه بگویید: «ما شاءَ الله لا قوَّةَ الّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم».

← خواندن آیه ۵۱ سوره قلم


خواندن آیه ۵۱ سوره قلم («وَاِنْ یَکَادُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِاَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَیَقُولُونَ اِنَّهُ لَمَجْنُونٌ»).

← خواندن حمد و توحید و قل اعوذ


دست‌ها را مقابل صورت بگیرد و سوره حمد و توحید و قل اعوذ را بخواند و دست به صورت بکشد.

← خواندن معوذتین


خواندن معوذتین (خواندن سوره‌های ناس و فلق).

← خواندن دعای پیامبر برای حسنین


دعایی که پیامبر (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) برای امام حسن (علیه‌السلام) و امام حسین (علیه‌السلام) خواندند و به اصحاب نیز توصیه فرمودند: «اللَّهُمَّ یا ذَا السُّلْطَانِ الْعَظِیمِ، وَالْمَنِّ الْقَدِیمِ، وَالْوَجْهِ الْکَرِیمِ، ذَالْکَلِمَاتِ التَّامَّاتِ وَالدَّعَوَاتِ الْمُسَتَجَابَاتِ عَافِ فِلاناً مِنْ اَنْفُسِ الْجِنِّ وَاَعْیُنِ الاِنْسِ».

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. علامه محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، ج۹۲.
۲. عبدالحسین بن الدین، اصول اجتماعی اسلام، ناصرخسرو، ۱۳۴۲ش.
۳. شهید‌هاشمی‌نژاد، رهبران راستین، صبا، ۱۳۶۱ش.
۴. شیخ عباس قمی، مفاتیح‌الجنان، باب سوم.
۵. ابن‌ندیم، الفهرست، مقاله هشتم، فن دوم.
۶. بلکم همیلتون، جامعه‌شناسی دین، ص۴۹ تا ص۶۲، ترجمه: محسن ثلاثی، مؤسسه تبیان، ۱۳۷۷ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بقره/سوره۲، آیه۱۰۲.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱، ص۳۷۸.    
۳. اعراف/سوره۷، آیه۱۱۶.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱، ص۳۷۸.    
۵. قلم/سوره۶۸، آیه۵۱.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶۰، ص۲۱.    
۷. مرتضی مطهری، آشنایی با قرآن، ج۸، ص۳۳۴، صدرا.    
۸. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۹۲، ص۱۳۲.    
۹. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۹۲، ص۱۳۲.    
۱۰. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۹۲، ص۱۲۹.    
۱۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶۰، ص۱۴.    
۱۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۹۲، ص۱۳۳.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «دفع چشم زخم»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۶/۲۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار