جنگ بدرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: جنگ بدر، فرشتگان، پیروزی، مسلمانان، معجزه.
پرسش: این فرشتگان بودند که پیروزی را در جنگ بدر به ارمغان آوردند، پس چرا مسلمانان حاضر در جنگ بدر مورد ستایش قرار می‌گیرند؟
پاسخ:


نقش فرشتگان در جنگ بدر[ویرایش]

جنگ بدر اولین تجربۀ جنگی مسلمانان بود که در تاریخ اسلام رخ داد. با توجه به این‌که اسلام نوپا و از حساسیت فوق العاده‌ای برخوردار بود، و در مقابلش عده‌ای بت‌پرست و مشرک وجود داشتند که جز به انهدام اسلام راضی نمی‌شدند، حمایت مستقیم مسلمانان از جانب خدا و فرشتگان امری ضروری به نظر می‌رسید؛ به دلیل آن‌که:

← اولاً
بیش از یک سال از استقرار اولین حکومت اسلامی نگذشته بود که جنگ بدر آغاز شد؛ از‌این‌رو شکست در آن جنگ ـ اگر نگوییم که به اضمحلال حکومت می‌انجامید ـ دست‌کم می‌توانست در سرنوشت حکومت اسلامی و مسلمانان آثار منفی فراوانی داشته باشد.

← ثانیاً
چه‌بسا پیروزی مشرکان در این جنگ موجبات جرأت و جسارت آنان و دیگر دشمنان اسلام را در از بین بردن حکومت اسلامی، فراهم می‌نمود.

← ثالثاً
بی‌گمان امدادهای غیبی و معجزه برای افرادی که دل بیماری ندارند، سبب ازدیاد ایمان خواهد شد، از آن‌جا که مسلمانان سابقه و تجربه زیادی در دین نداشتند، در این هنگام یک نیروی خارجی و امدادی می‌توانست از یک‌سو آنان را در این راه تقویت نماید و از سوی دیگر، موجب تضعیف دشمنان آنان گردد، که کمک فرشتگان را به مسلمانان می‌توان در همین راستا ارزیابی نمود.

← رابعاً
یاری فرشتگان همیشه و در همه حال نیست؛ بلکه تنها زمانی به دست می‌آید که تقوا و ثبات قدم وجود داشته باشد و از همین موضوع می‌توان نتیجه گرفت که نزول فرشتگان از اهمیت فداکاری مسلمانان نمی‌کاهد.

←← سخن خداوند متعال
خداوند می‌فرماید: «بلی‌ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا وَ یَأْتُوکُمْ مِنْ فَوْرِهِمْ هذا یُمْدِدْکُمْ رَبُّکُمْ بِخَمْسَةِ آلافٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ مُسَوِّمینَ»؛ «آری، (امروز هم) اگر استقامت و تقوا پیشه کنید، و دشمن به همین زودی به سراغ شما بیاید، خداوند شما را به پنج‌هزار نفر از فرشتگان، که نشانه‌هایی با خود دارند، مدد خواهد داد»! [۱]

پانویس[ویرایش]
 
۱. آل‌عمران (۳)، آیه ۱۲۵.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تاریخ اسلام | جنگ های پیامبر | جنگ بدر
جعبه‌ابزار