ترویج فرهنگ مهدویتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مهدویت، فراهم کردن شرایط ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: برای ترویج فرهنگ مهدویت و زمینه‌سازی ظهور حضرت چه کارهای فرهنگی‌ای باید انجام داد؟

پاسخ:شناساندن امام زمان به مردم

[ویرایش]

اساسی‌ترین کار فرهنگی در ترویج‌ اندیشه مهدویت که در مقدمه‌سازی ظهور حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بسیار تأثیر دارد، شناختن و شناساندن حضرت از جنبه‌های مختلف به مردم است. در این باره پیشنهادهای متنوعی مطرح است که برخی از آن‌ها ذکر می‌شود.

← نوشتن کتاب و انتشار آن


کتاب‌نویسی درباره حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و انتشار آن در حد گسترده به گونه‌ای که مردم به‌آسانی و ارزان بتوانند این کتاب‌ها را تهیه کنند. بنابراین افراد متمکن خیرخواه می‌توانند از طریق خریدن این‌گونه کتاب‌ها و با اهدای آن‌ها به مردم ـ به خصوص اقشار کم‌در‌آمد ـ آنان را در شناختن هر چه بیشتر امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) کمک کنند تا مطالعه درباره حضرت به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

← پاسخ صحیح به شبهات


شبهاتی که از جنبه‌های مختلف درباره حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) وجود دارد شناسایی، و از راه‌های مختلف مانند رسانه‌ها به آن‌ها پاسخ صحیح داده شود.

← نوشتن مقاله یا شعر


دانش‌آموزان و دانشجویان تشویق شوند که موضوعات مختلفی را درباره امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) انتخاب کنند و درباره آن انشا، مقاله یا پایان‌نامه بنویسند یا شعر بگویند.

← برگزاری جشن‌های نیمه شعبان


جشن‌های نیمه شعبان به گونه‌ای گسترده، پر محتوا و با برنامه‌هایی متنوع برگزار شود؛ مثلاً در مساجد، شب نیمه شعبان احیا گرفته شود. در روایتی بیان شده است هر کس در شب نیمه شعبان، شب‌ زنده‌داری کند، در آن وقتی که همه دل‌ها مرده است، دل او زنده است.
[۱] فصل‌نامه انتظار، ص۵۷-۶۹، سال دوم، ش۵، پاییز ۱۳۸۱، چ۲.

همان‌گونه که در عاشورا دیگ‌های غذا بار می‌گذارند، در نیمه شعبان نیز افراد خیّر به مردم غذا بدهند.
نیروهای مسلح عقیدتی و سیاسی، سردوشی‌ها را در نیمه شعبان اعطا کند.
در نیمه شعبان به فقرا و مستمندان کمک شود. امام رضا (علیه‌السلام) عید غدیر برای دوستانش انگشتر می‌فرستادند، حضرت امام خمینی(رحمة‌الله‌علیه) در نوفل لوشاتو که بودند، روز تولد حضرت مسیح (علیه‌السلام) به همسایه‌های مسیحی هدیه فرستادند.
[۲] فصل‌نامه انتظار، ص۵۷-۶۹، سال دوم، ش۵، پاییز ۱۳۸۱، چ۲.


← ساختن فیلم یا سریال


درباره امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) فیلم‌های مختلفی ساخته شود. فیلم سینمایی یا سریال تلویزیونی.

← ایجاد کانون‌های فرهنگی


کانون‌ها و مؤسسات فرهنگی‌ای که عهده‌دار نشر فرهنگ مهدویت است، ایجاد یا تقویت شود؛ مانند: بنیاد مهدویت، رشته تخصصی مهدویت در حوزه علمیه قم و مؤسسه انتظار نور و....

← معرفی اماکن منسوب به امام زمان


مهدیه‌ها سروسامان بیابند و اماکنی که منسوب به امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است (مانند مسجد مقدس جمکران) بیشتر به مردم معرفی شوند تا ارتباط آنان از طریق حضور در این اماکن با حضرت بیشتر شود.

← تقویت گفتمان موعودگرایی


تقویت گفت‌وگوی موعودگرایی بین سران ادیان در داخل و خارج کشور تا از این طریق بتوان مصداق حقیقی منجی و موعود را به مردم جهان معرفی کرد.
[۳] فصل‌نامه انتظار، ص۳۳-۵۱، سال اول، ش۱، پاییز ۱۳۸۰.معرفی منابع

[ویرایش]

۱. فرهنگ انتظار، ابراهیم شفیعی سروستانی.
۲. فصل‌نامه انتظار.
۳. ماه‌نامه موعود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. فصل‌نامه انتظار، ص۵۷-۶۹، سال دوم، ش۵، پاییز ۱۳۸۱، چ۲.
۲. فصل‌نامه انتظار، ص۵۷-۶۹، سال دوم، ش۵، پاییز ۱۳۸۱، چ۲.
۳. فصل‌نامه انتظار، ص۳۳-۵۱، سال اول، ش۱، پاییز ۱۳۸۰.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ترویج فرهنگ مهدویت»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۲۳.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار