تحریفذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تحریف، قرآن مجید، تحریف لفظی، تحریف معنوی.

پرسش: تحریف در قرآن چیست؟ اقسام آن را بیان کنید.

پاسخ:


معنای تحریف

[ویرایش]

تحریف، به معنای تغییر حروف و کلمات یا تغییر معانی قرآن است.

اقسام تحریف

[ویرایش]

تحریف بر دو قسم است: تحریف معنوی، تحریف لفظی.

← تحریف معنوی


تحریف معنوی به معنای تفسیر به رأی قرآن است.

← تحریف لفظی


یعنی تغییر دادن الفاظ، به صورت کاستن یا افزودن کلمات قرآن.

←← اقسام تحریف لفظی


تحریف لفظی بر دو قسم است: ۱. افزودن بر آیات؛ ۲. کاستن از آیات.

تحریف لفظی قرآن

[ویرایش]

هیچ یک از مسلمانان قائل به تحریف لفظی به معنای افزودن بر آیات و کلمات قرآن نیستند. شیعه و سنی آن را انکار می‌کنند. آنچه مورد بحث واقع شده، تحریف به معنای کاستن از آیات است.

عدم تحریف قرآن

[ویرایش]

در مورد عدم تحریف قرآن، دلایل فراوانی وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

← دلیل عقلی


بشر به تنهایی و با استفاده از عقل و علم خود قادر نیست به کمال نهایی - که غایت آفرینش است ـ برسد، پس لازم است از باب حکمت و یا لطف الهی، راهی تضمین شده وجود داشته باشد، تا فلسفه آفرینش تحقق یابد و نقض غرض نشود. از طرفی، با امکان تحریف قرآن - که تنها سند آسمانی تأمین سعادت و کمال بشر است - دیگر راه تضمین‌شده‌ای باقی نخواهد ماند، پس حکمت و لطف الهی اقتضا دارد که قرآن به طور سالم و دست نخورده در دسترس انسان ها قرار بگیرد، تا انسان‌ها بتوانند برای پیمودن راه سعادت دنیا و آخرت خود، از آن بهره گیرند.

← دلیل قرآنی


«اِنّا نَحْنُ نَزَّلنَا الذکْرَ وَ اِنّا لَهُ لَحَـفظون؛ ما قرآن را فرو فرستادیم و خود، از آن نگه داری و محافظت می کنیم. با توجه به این آیه می‌گوییم:
۱. خداوند حفظ قرآن را بر عهده گرفته و آن را تضمین کرده است.
۲. آنچه را خداوند محافظت کند، محال است مورد دستبرد و تحریف (کم یا زیاد شدن) قرار گیرد.
نتیجه: پس مُحال است قرآن مورد تحریف قرار گیرد.

← دلیل روایی


از پیامبر نقل کرده اند. در این حدیث آمده است: قرآن و اهل بیت (علیهم السلام)دو گوهر گران‌سنگ‌اند و مادام که امت اسلام به آن دو چنگ زنند، هرگز گمراه نخواهند شد. این دو، از هم جدا نمی‌گردند، تا آن که در حوض (قیامت) بر من وارد شوند.
این حدیث، با صراحت اعلام می‌کند که قرآن برای همیشه و تا روز قیامت محفوظ است؛ زیرا اگر تحریف شده باشد، چنگ زدن به آن نه‌تنها انسان را هدایت نمی‌کند، بلکه باعث گمراهی او نیز می‌شود.

← شواهد تاریخی


در طول تاریخ، شواهدی وجود دارد که قرآن سالم مانده و تحریف نشده است. بعضی از این شواهد عبارت‌اند از: علاقه زیاد عرب به قرآن به دلیل فصاحت و بلاغت و آهنگ معجزه‌آسای آن، انس فراوان مسلمانان با قرآن و حفظ و تلاوت آن در زمان پیامبر (صلی الله علیه وآله) و بعد از ایشان، تقدس قرآن نزد مسلمانان و حساس بودن آنان به هرگونه تغییر در آن، دستورها و توصیه‌های ویژه پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) در مورد تلاوت و نوشتن و حفظ و جمع‌آوری قرآن، تهیه کردن نسخه‌های متعدد از قرآن و فرستادن به کشورهای اسلامی و... شواهدی بر سالم ماندن قرآن و خدشه‌دار نشدن از سوی دشمنان است. مگر ممکن است قرآن تحریف شده باشد، ولی امامان معصوم (علیهم السلام) و علمای اسلام - که حافظ و مبیّن قرآن بوده‌اند - ساکت نشسته و چیزی نگفته باشند ؟ حتی یک مورد هم ثابت نشده است که امامان معصوم (علیهم السلام) مثلا گفته باشند این مورد از قرآن تحریف شده است. بنابراین با وجود دلایلی که ذکر شد و دلیل‌های دیگر، قرآن هرگز دست‌خوش تحریف نشده است.

منابع

[ویرایش]

ترجمه کتاب: صیانه القرآن من التحریف، آیت الله معرفت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حجر/سوره۱۵، آیه۹.    


منبع

[ویرایش]

سایت شهر سؤال، برگرفته از مقاله «تحریف»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱۱/۰۹.    


رده‌های این صفحه : تحریف | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار