ازدواج در اسلامذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اهمیت ازدواج، اسلام، خانواده.
پرسش: آیا ازدواج دختری که از خانواده مذهبی و مقید به مسائل شرعی هستند با پسری که خود و خانواده‌اش لاابالی هستند، موفق خواهد بود؟
پاسخ: اسلام همان‌طور که در اصل ازدواج تاکیدات فراوانی دارد، در نحوه شکل‌گیری و استمرار آن نیز مطالب و معارف مهمی دارد که باید به آن توجه شود؛ از جمله: ایمان و پای‌بند بودن دختر و پسر به مسائل اخلاق اسلامی، صداقت و راست‌گویی، اصالت خانوادگی، کفو و هم‌شأن بودن دختر و پسر از نظر فرهنگی، مالی، خانوادگی، علمی، مذهبی و ... . بنابراین با توجه به وضعیت کنونی پسر موفق بودن چنین ازدواجی بسیار بعید به نظر می‌رسد.


اهمیت ازدواج[ویرایش]

ازدواج یکی از زیبایی‌های آفرینش و از سنن و رسوم قطعی همه ملل و اقوام بشری است. در اسلام نیز به ازدواج اهمیت فراوانی داده شده است و از جوانب مختلفی به آن نگاه شده است؛ به‌طوری‌که با هیچ‌چیز قابل عوض شدن نیست. رفتار و عمل امامان و اولیای دین که بالاترین درک را از اسلام دارند، این کلام را قویاً تأیید می‌کند.

← حدیثی از امام باقر
امام باقر علیه‌السلام از قول پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نقل می‌کند که فرمود: در اسلام هیچ بنایی نزد خداوند محبوب‌تر از ازدواج نیست. [۱]

← حدیثی از امام علی
در روایت دیگری امام علی علیه‌السلام می‌فرماید: ازدواج کنید که ازدواج سنت رسول خداست، هر کسی دوست دارد که پیرو رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله باشد، باید به سنت او عمل کند. [۲]

ازدواج و احراز نیمی از دین[ویرایش]

مسأله ازدواج در اسلام آن‌قدر مورد توجه و اهمیت قرار داده شده است که انجام آن در بعضی از روایات مساوی با احراز نیمی از دین است. با ازدواج، شخص نیمی از دین خود را تحصیل کرده است؛ [۳] یعنی شخصیت مؤمن با ازدواج به مرحله‌ای می‌رسد که نیمی از دین خود را حفظ می‌کند.

← ثواب نماز شخص ازدواج کرده
"وَ فِی الْخِصَالِ قَالَ قَالَ ع رَکْعَتَانِ یُصَلِّیهِمَا الْمُتَزَوِّجُ أَفْضَلُ مِنْ سَبْعِینَ رَکْعَةً یُصَلِّیهَا غَیْرُ مُتَزَوِّجٍ".
در روایات آمده است که دو رکعت نماز انسانی که ازدواج کرده، برتر از هفتاد رکعت نماز شخض مجرد است. [۴]

اهمیت نحوه شکل‌گیری و استمرار ازدواج[ویرایش]

این همه تأکید، حکایت از اهمیت فوق‌العاده اسلام به امر ازدواج و تشکیل خانواده دارد، بنایی که هسته اولیه تشکیل یک اجتماع سالم و الاهی در آن شکل می‌گیرد. اسلام همان‌طور که در اصل ازدواج تأکیدات فراوانی دارد، در نحوه شکل‌گیری و استمرار آن نیز مطالب و معارف مهمی دارد که باید به آن توجه شود.
که اسلام برای تمام مراحل، رهنمودها و الگوهای بسیار خوبی پیش روی ما قرار داده؛ و ویژگی‌های همسر خوب و ازدواج سالم را برای ما بیان کرده است، در ذیل به گوشه‌ای از آن اشاره می‌شود:

ویژگی‌های همسر خوب[ویرایش]


← داشتن ایمان واقعی
داشتن ایمان واقعی و پای‌بند بودن به مسائل اخلاق اسلامی؛ زیرا چنین شخصی به علت داشتن ارتباط قلبی با خدا، فردی قابل اعتماد است. و از طرف دیگر جوانی که پای‌بند به چنین مسائل اصولی نباشد، معلوم نیست بعداً بتواند به تعهدات خود پای‌بند باشد.

← حدیثی از امام رضا
امام رضا علیه‌السلام می‌فرماید: "اگر مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید، به ازدواج با او رضایت دهید و مبادا فقر او تو را از این رضایت باز دارد". [۵]

← داشتن اخلاق خوب در زندگی
داشتن اخلاق خوب در زندگی که باعث نشاط و جوانی طرفین و سایر افراد خانواده می‌شود.

← اخلاق بد در روایات
در روایات آمده: همسر بداخلاق انسان را به پیری زودرس مبتلا می‌کند.

← صداقت و راست‌گویی
اگر جوانی در ابتدای مراسم خواستگاری و ازدواج حرف‌هایی بزند و تعهداتی بدهد که تقیدی در عمل به آنها نداشته باشد، زندگی آنان خالی از اعتماد خواهد بود.

← اصالت خانوادگی

←← حدیثی از پیامبر
چنان‌که پیامبر فرموده‌اند: از سبزه‌ی مزبله بپرهیزید؛ یعنی زن زیبا در خانواده بد.

←← سخن خداوند متعال
قرآن می‌فرماید: ما زن و مرد را برای یک‌دیگر آفریدیم و زن را مایه‌ی تسکین مرد دانسته و تذکر می‌دهد که زن برای مرد خیر است.

← پرهیز از مهریه سنگین

←← حدیثی از پیامبر
پیامبر اکرم می‌فرماید: بهترین زنان امت من، زنی است که زیبایش بیش‌تر و مهرش کم‌تر باشد.

← کفو و هم‌شأن بودن دختر و پسر
کفو و هم‌شأن بودن دختر و پسر از نظر فرهنگی، مالی، خانوادگی، علمی، مذهبی و ...؛ زیرا اختلاف شأن دختر و پسر مخصوصاً از جهت فرهنگی بسیار مشکل‌ساز است. انسان تا می‌تواند باید با هم‌شأن خود ازدواج کند، مؤمن است که فقط هم‌شأن مؤمن است.

←← حدیثی از پیامبر
پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ می‌فرماید: "وقتی شخصی که هم‌شأن دختر شما بود به خواستگاری دخترتان آمد، به او دختر بدهید ...". [۶]

ناموفق بودن ازدواج با فرد لاابالی[ویرایش]

همان‌طور که از حرف‌های شما نیز معلوم می‌شود، بعد از سال‌ها تربیت در چنین خانواده‌ای، اگرچه احتمال تغییر غیر ممکن نیست، ولی باید قبول داشت که بسیار سخت است و انسان نمی‌تواند با در نظر گرفتن این احتمال ضعیف، به ازدواج پاره تن خود با چنین افرادی تن در دهد و با توجه به وضعیت کنونی پسر، موفق بودن چنین ازدواجی بسیار بعید به نظر می‌رسد.

باید طوری با دختر صحبت شود که این موارد را جدی بگیرد و بداند ازدواج با یک جوان متدین و دارای اخلاق اسلامی و مقید به ارزش‌ها ، بسیار بهتر و در سعادت او نقش مهمی دارد.

بی‌توجهی به نماز و حجاب در ازدواج[ویرایش]

بی‌توجهی به نماز و حجاب و خوردن شراب اموری هستند که حتماً پسر را از هم‌شأن بودن یک دختر مؤمن خارج می‌کند.

← حدیثی از پیامبر
پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در این باره می‌فرماید: "شراب‌خوار اگر تقاضای ازدواج کرد، قبول نکنید". [۷]

حال با توجه به این مطالب می‌توان بیش‌تر در این مورد مشاوره کرد و بهترین راه را انتخاب نمود.

پانویس[ویرایش]
 
۱. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۱۳، نشر آل البیت (ع).    
۲. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۱۵، نشر آل البیت (ع).    
۳. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۱۷، نشر آل البیت (ع)؛ پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید:"هر کسی ازدواج کند، نیمی از دین خود را تحصیل کرده است".    
۴. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۲۰، نشر آل البیت (ع).    
۵. ری شهری، محمد، میزان الحکمة، ج ۴، ص ۲۸۰، نشر دارالحدیث.
۶. نهج الفصاحة، ص ۳۷، حدیث ۱۹۳.
۷. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۷۹، نشر آل البیت (ع).    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | جوانان | ازدواج
جعبه‌ابزار