ارزش شهیدذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شهادت، شهید، پاداش، ایمان، انتظار فرج.
پرسش: مراد احادیثی که می‌گوید بعضی از افراد حتی اگر در رخت‌خواب خود بمیرند شهیدند، چیست؟
پاسخ: در بسیاری از روایات شهادت به‌عنوان معیار ارزش معرفی شده است و در بیان ارزش و عظمت بعضی از حالات، کارها و اشخاص این تعبیر آمده است که اگر انسان در چنین حالتی یا در حال اشتغال به چنین عملی به مرگ طبیعی از دنیا برود، ارزش و پاداش شهید را دارد بعضی از این حالات و افعال عبارتند از: ایمان ، طلب و درخواست شهادت در راه خدا، انتظار فرج قائم آل‌محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله.


شهادت در راه خدا

[ویرایش]

بالاترین ارزش و مقام برای انسان شهادت در راه خداست؛ زیرا انسان با شهادت به جایگاهی بسیار بلند در نزد خدا می‌رسد.

← سخن خداوند متعال


قرآن کریم در‌این‌باره می‌فرماید: "وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فی‌ سَبیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ"؛ "گمان نبرید کسانی که در راه خدا کشته شده‌اند مردگان‌اند، آنان زنده‌اند و در نزد خدا روزی می‌خورند".

← ارزش شهادت در روایات


در بسیاری از روایات شهادت به‌عنوان معیار ارزش معرفی شده است و در بیان ارزش و عظمت بعضی از حالات، کارها و اشخاص این تعبیر آمده است که اگر انسان در چنین حالتی یا در حال اشتغال به چنین عملی به مرگ طبیعی از دنیا برود، ارزش و پاداش شهید را دارد. در این‌جا بعضی از این حالات و افعال را متذکر می‌شویم:

←← ۱. ایمان


"(الأمالی للشیخ الطوسی‌) أَحْمَدُ‌بْنُ عُبْدُونٍ عَنْ عَلِیِّ‌بْنِ مُحَمَّدِ‌بْنِ الزُّبَیْرِ عَنْ عَلِیِّ‌بْنِ الْحَسَنِ‌بْنِ فَضَّالٍ عَنِ الْعَبَّاسِ‌بْنِ عَامِرٍ عَنْ أَحْمَدَ‌بْنِ رِزْقٍ الْغُمْشَانِیِّ عَنْ یَحْیَی‌بْنِ الْعَلَاءِ عَنْ أَبِی‌جَعْفَرٍ ـ علیه‌السلام ـ قَالَ کُلُّ مُؤْمِنٍ شَهِیدٌ وَ إِنْ مَاتَ عَلَی فِرَاشِهِ فَهُوَ شَهِیدٌ وَ هُوَ کَمَنْ مَاتَ فِی عَسْکَرِ الْقَائِمِ ـ علیه‌السلام ـ ثُمَّ قَالَ أَ یَحْبِسُ نَفْسَهُ عَلَی اللَّهِ ثُمَّ لَا یَدْخُلُ الْجَنَّةَ".
امام محمدباقر ـ علیه‌السلام ـ فرمود: "هر مؤمنی شهید است، اگرچه در رخت‌خواب خود ( مرگ طبیعی) از دنیا برود...". در این حدیث اهمیت و ارزش ایمان واقعی بیان شده است، تا جایی که اگر کسی با ایمان کامل و واقعی در رخت‌خواب خود از دنیا برود، اجر و پاداشی برابر با اجر شهیدی را دارد که در میدان نبرد در برابر دشمنان خدا به شهادت رسید.

←← ۲. طلب و درخواست شهادت در راه خدا


"وَ بِإِسْنَادٍ آخَرَ عَنْهُ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ قَالَ مَنْ سَأَلَ اللَّهَ الشَّهَادَةَ بِصِدْقٍ بَلَّغَهُ اللَّهُ مَنَازِلَ الشُّهَدَاءِ وَ إِنْ مَاتَ عَلَی فِرَاشِهِ".
مراد این است که کسی که آمادگی و آرزوی شهادت در راه خدا را داشته باشد و شهادت را از خدا طلب کند حتی اگر در رخت‌خواب از دنیا برود، خداوند مقام و اجر و پاداش شهید به او می‌دهد.

←← ۳. انتظار فرج قائم آل‌محمد


"یَحْیَی الْحَلَبِیُّ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مُسْکَانَ عَنْ أَبِی‌بَصِیرٍ قَالَ قُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاکَ أَ رَأَیْتَ الرَّادَّ عَلَیَّ هَذَا الْأَمْرَ فَهُوَ کَالرَّادِّ عَلَیْکُمْ فَقَالَ یَا أَبَا مُحَمَّدٍ مَنْ رَدَّ عَلَیْکَ هَذَا الْأَمْرَ فَهُوَ کَالرَّادِّ عَلَی رَسُولِ اللَّهِ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ وَ عَلَی اللَّهِ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی یَا أَبَا مُحَمَّدٍ إِنَّ الْمَیِّتَ مِنْکُمْ عَلَی هَذَا الْأَمْرِ شَهِیدٌ قَالَ قُلْتُ وَ إِنْ مَاتَ عَلَی فِرَاشِهِ قَالَ إِی وَ اللَّهِ وَ إِنْ مَاتَ عَلَی فِرَاشِهِ حَیٌّ عِنْدَ رَبِّهِ یُرْزَقُ".
طبق بعضی از احادیث هرکس به امام دوازهم و قیام او ایمان و یقین داشته باشد و منتظر فرج آن حضرت باشد و در این حالت در بستر خود از دنیا برود، شهید از دنیا رفته است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آل‌عمران (۳)، آیه ۱۳۹.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۱۴۴، ح ۶۴، دارالوفاء بیروت، ۱۴۰۴ه.ق.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۶۷، ص ۲۰۱، ح ۴، دارالوفاء بیروت، ۱۴۰۴ه.ق.    
۴. کلینی، محمدبن یعقوب، الکافی، ج ۸، ص ۱۴۶، ح ۱۲۰، نشر دارالکتب الاسلامیه، تهران، ۱۳۶۵ه.ش، ح ۸.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار