پرچم امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: پرچم، امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: روی پرچم امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) چه نوشته شده است؟ نام پیامبری که در کودکی به پیامبری رسید، چیست؟

پاسخ: انقلاب جهانی حضرت مهدی پرچم مخصوصی دارد که در آن زمان، نمایانگر انقلاب و اهداف حضرت است و شعاری نیز بر آن نوشته شده است. براساس روایات، برخی شعارها عبارت‌اند از: ۱. «گوش شنوا داشته باشید و از حضرتش اطاعت کنید»؛ ۲. «البیعة لله؛ بیعت مخصوص خداوند است»؛ ۳. «نَصْرَ اللَّهِ اقْتَرِبْ، اقْتَرِبْ؛ یاری الهی نزدیک است، نزدیک».
هم‌چنین حضرت عیسی (علیه‌السلام) و حضرت یحیی (علیه‌السلام)، پیامبرانی هستند که در سن کودکی به پیامبری رسیدند و امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) نیز، در سن پنج سالگی به امامت رسیدند.


پرچم انقلاب جهانی حضرت مهدی

[ویرایش]

هر حکومتی دارای پرچمی است که به وسیله آن شناخته می‌شود. هر قیام و انقلاب نیز پرچمی خاص با شعاری خاص دارد. انقلاب جهانی حضرت مهدی نیز پرچم مخصوص دارد که در آن زمان، نمایانگر انقلاب و اهداف حضرت است و شعاری نیز بر آن نوشته شده است؛ اما متن این شعار در روایات به صورت‌های مختلف نقل شده است.

شعار روی پرچم

[ویرایش]

• در روایتی آمده است که بر روی آن پرچم نوشته شده است: «گوش شنوا داشته باشید و از حضرتش اطاعت کنید».

• و در جای دیگر آمده است: «شعار پرچم امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) «البیعة لله؛ بیعت مخصوص خداوند است».

• و هم‌چنین نقل شده است که امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «نَصْرَ اللَّهِ اقْتَرِبْ، اقْتَرِبْ؛ یاری الهی نزدیک است، نزدیک».

مفهوم شعار

[ویرایش]

از مجموع این روایات به دست می‌آید که شعاری که بر روی پرچم امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) وجود دارد، مردم را به اطاعت و بیعت حضرت فرا می‌خواند و بشارت به پیروزی حق می‌دهد.

پیامبر شدن برخی پیامبران در کودکی

[ویرایش]

براساس آیات قرآن کریم، دو نفر از پیامبران الهی در کودکی به پیامبری رسیدند حضرت عیسی (علیه‌السلام) و حضرت یحیی (علیه‌السلام).

← بعثت حضرت عیسی


قرآن کریم بعثت حضرت عیسی (علیه‌السلام) را این‌گونه خبر داده است: «قالَ انّی عَبْدُاللَّهِ اتانِی الْکتابَ وَجَعَلَنی نَبِیاً ...»؛ «حضرت عیسی (علیه‌السلام) در گهواره فرمود: من بنده خدایم. خداوند کتابی به من عنایت کرده و مرا نبی قرار داده است».

← نبوت حضرت یحییدرباره نبوت حضرت یحیی (علیه‌السلام) فرموده است: «یَا یَحْیَی خُذِ الْکِتَابَ بِقُوَّةٍ وَ آتَیْنَاهُ الْحُکْمَ صَبِیّاً»؛ «ای یحیی! کتاب الهی را با تمام نیرو و توانت بگیر و ما فرمان نبوتعقل کافی) در کودکی به او دادیم».

به امامت رسیدن امام زمان در کودکی

[ویرایش]

گفتنی است بر مبنای حکمت و اسرار الهی، امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) نیز در سن پنج سالگی و در دوران کودکی به امامت رسید.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. موعودنامه، فرهنگ مهدویت، مجتبی تونه‌ای.
۲. تفسیر نمونه، آیت‌الله مکارم شیرازی، سوره مریم.
۳. رسالت جهانی حضرت مهدی، آرمان گل‌محمدی.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۰۵.    
۲. حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج۵، ص۱۳۴.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۹، ص۱۶۳.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۹، ص۱۶۳.    
۵. مریم/سوره۱۹، آیه۳۰.    
۶. مریم/سوره۱۹، آیه۱۲.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «پرچم امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۲۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار