علل مخالفت اسلام با آزادی روابط جنسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: روابط جنسی، ازدواج، آزادی جنسی.

پرسش: چرا اسلام مخالف آزادی روابط جنسی است و چرا روابط جنسی قبل از ازدواج حرام است، مگر در کشورهای غربی که این آزادی وجود دارد، چه اتفاقی افتاده است؟

پاسخ: ادله مخالفت اسلام با آزادی روابط جنسی، عبارت‌اند از: ۱. رغبت نداشتن به ازدواج؛ ۲. ایجاد تزلزل در خانواده‌ها؛ ۳. شهوت‌سالاری در جامعه؛ ۴. از بین رفتن فضایل و خصایص انسانی؛ ۵. کارآ نبودن فرد در نظام خانواده؛ ۶. پدید آمدن و انتقال بیماری‌های خطرناک؛ ۷. افزایش جرم و جنایت به دلیل مسائل جنسی؛ ۸. از بین رفتن امنیت جسمی و روحی؛ ۹. ولادت‌های نامشروع؛ ۱۰. شکسته شدن حرمت‌ها.


ممنوع بودن آزادی روابط جنسی[ویرایش]

برای رسیدن به پاسخ پرسش مذکور می‌توان برخی حکمت‌های این مسئله را در شرع مقدس اسلام (که مورد پذیرش هر عقل سلیمی است) در حوزه مسائل جنسی به شرح ذیل بیان داشت:

← رغبت نداشتن به ازدواج
اگر آزادی جنسی به صورت مطلق در یک جامعه رواج پیدا کند، دیگر میل به ازدواج و تشکیل خانواده در آن جامعه کم می‌شود و حتی میزان جمعیت یک کشور به خطر می‌افتد و مسلماً‌ با از بین رفتن یک جمعیت، هویت و فرهنگ آنان به تاریخ می‌پیوندد. این نمونه را امروزه در جوامع غربی و به اصطلاح پیشرفته شاهد هستیم. در این زمینه آمارهای زادوولد و میزان جمعیت کشورهای شمال اروپا و اروپای غربی، کشورهایی مانند انگلستان، ایتالیا، سوئد، هلند، و ...، گویای این مطلب است که رشد جمعیت در آن کشورها منفی است؛ یعنی میزان مرگ بیشتر از تولد است؛ لذا در سال ۲۰۰۴ میلادی در کشور سوئیس و هلند مهاجرت از سایر ملل به این دو کشور نسبت به سال قبل دو برابر شده و این مسئله مشکلات خاص خود را دارد که علت تمام آنها، آزادی جنسی ذکر شده، که در آغاز قرن بیستم در این کشورها شیوع یافته است.

← ایجاد تزلزل در خانواده‌ها
در صورت وقوع آزادی جنسی به صورت مطلق در یک جامعه، ارکان خانواده متزلزل می‌شود. در این‌گونه جوامع اگر یک خانواده تشکیل شود، با وجود این مسئله، خطرات زیادی این خانواده را تهدید می‌کند. چون کم‌کم میل به حفظ خانواده از بین می‌رود و هر کدام از اعضای خانواده به دنبال مسائل شخصی خود می‌روند و بسا کودکانی بی‌سرپرست بر جای می‌مانند و چه پدران و مادران سالمندی که حتی فرزندان خود را تا آخر عمر نمی‌بینند؛ زیرا افراد خانواده ممکن است، تشکیل یک خانواده را براساس مسائل جنسی بنگرند و از اهداف بالاتر و والاتر باز بمانند و توجه نکنند.

← شهوت‌سالاری در جامعه
ترویج و شیوع آزادی جنسی در جامعه موجب می‌شود تا آنچه که در جامعه حاکم می‌شود، شهوت‌سالاری باشد؛ یعنی افراد در پی ارضای امیال جنسی خود باشند و این یک هدف مهم در زندگی‌شان تلقی شود و در نتیجه روابطی که بین زن‌ها و مردها ایجاد می‌شود، تماماً در مسیر خالی کردن شهوات جنسی صرف می‌شود. لذا افراد به دنبال این هستند که بهترین‌ها را که پایانی هم ندارد، برای خود بگیرند و هر روز دلزدگی از یکی و چشم به دنبال کسی دیگر ادامه می‌یابد و در این مسیر انواع انحرافات اخلاقی و افراط‌کاری‌هایی که صدمات جسمی و روحی دربر دارد، به وجود می‌آید.

← از بین رفتن فضایل و خصایص انسانی
در جامعه آزاد مطلق‌العنانی، دیگر فضایل والای انسانی یافت نمی‌شود، آن چیزهایی که موجب تمایز حقیقی بین انسان و حیوان می‌باشد؛ مانند: خدامحوری، توجه به آرمان‌های انسانی، وجود روحیه ایمان و تقوا؛ چون همه چیز براساس شهوت توجیه می‌شود؛ برای مثال پدر و مادر آن ارزش و اهمیت بالای خود را از دست می‌دهند؛ چون کار آنها از منظر آزادی جنسی فقط یک مسئله شهوانی بوده نه چیز دیگر.

← کارآ نبودن فرد در نظام خانواده
در صورت وقوع آزادی جنسی در یک جامعه، دیگر فردفرد یک خانواده آن کارآیی لازم خود را ندارد؛ چون هر کس به دنبال مسائل شهوانی خود می‌رود. در این جوامع چه پدرانی که از وظیفه پدری غافل‌ا‌ند و چه مادرانی که توجه به بذل محبت به کانون خانواده ندارند و چه فرزندانی که هیچ وظیفه‌ای برای خود قائل نیستند، چون هر کدام از این‌ها ممکن است سرشان در جایی دیگر گرم و مشغول باشد.

← پدید آمدن و انتقال بیماری‌های خطرناک
آزادی جنسی موجب پیدایش بسیاری از بیماری‌هاست. در عصر حاضر، این بیماری‌ها شامل گروهی از بیماری‌های واگیردارند که بیش‌تر اوقات از راه آمیزش جنسی منتقل می‌شوند که به سه نوع مهم ایدز، سیفلیس و سوزاک اشاره می‌شود.
برای مثال عامل سندروم نارسایی ایمنی اکتسابی (ایدز) یک ویروس به نام HIV (ویروس نارسایی ایمنی انسان) است که دستگاه ایمنی انسان را از بین می‌برد. این بیماری فراگیر جهانی بوده و میلیون‌ها نفر را مبتلا کرده است. بنا بر نظر سازمان بهداشت جهانی (W.H.O) از زمان آغاز بیماری در سال ۱۹۸۱ در آمریکا (لوس آنجلس) تاکنون بیش از ۱۰-۸ میلیون نفر بزرگ‌سال و حدود یک میلیون کودک مبتلا شده‌اند. سازمان بهداشت جهانی برآورد کرده که تا سال ۲۰۰۰ میلادی، حدود ۴۰-۸۰ میلیون نفر مبتلا در سراسر جهان وجود داشته که گزارش نشده‌اند. بیش‌تر موارد بیماری در اشخاص ۴۹-۲۰ ساله است که از نظر جنسی فعال هستند. راه انتقال این بیماری بیش از ۹۰-۸۵% از راه آمیزش جنسی است و گروه‌های مردان همجنس‌باز ـ افراد بی‌بند‌و‌باری جنسی، مهم‌ترین گروه‌های پر مخاطره هستند. [۱]

← افزایش جرم و جنایت به دلیل مسائل جنسی
اگر یک دقتی به آمارها در کشورهایی که این مسائل در آنها وجود دارد، بکنیم، می‌بینیم به خاطر مسائل جنسی چه‌قدر جنایات، قتل و کشتار انجام می‌شود، اگر به آمارها نگاه کنیم، می‌بینیم آمار تجاوز به عنف در این کشورها بالاست و این مسئله اثرات روانی، اجتماعی بدی در جامعه می‌گذارد.

← از بین رفتن امنیت جسمی و روحی
در جامعه این‌چنینی، دیگر زنان آن جامعه امنیت جسمی و روحی ندارند و همیشه به خاطر مسائل جنسی در هراس هستند و همیشه ترس از تجاوز و غیره را دارند و اثرات روحی نامطلوبی بر آنها می‌گذارد و لذا کارآیی آنها را پایین می‌آورد.

← ولادت‌های نامشروع
وقتی آزادی جنسی به صورت مطلق باشد، سبب پیدایش کودکانی نامشروع می‌شود و این سبب بی‌هویتی و احساس بی‌ریشه بودن برای آنها در زندگی می‌شود و اثرات بد و نامطلوبی بر شخصیتشان می‌گذارد؛ و از آنها افرادی بزهکار و اشخاصی که بیش‌تر سرمنشأ فساد و تباهی هستند، می‌سازد.

← شکسته شدن حرمت‌ها
وقتی شخصی مرتکب روابط نامشروع جنسی می‌شود یا زنی که به عنوان مُبلّغ کالایی با وضعی زننده است، حرمت او توسط خود او در جامعه شکسته شده و دیگر افراد جامعه برای او حرمتی قائل نیستند و در محافل مختلف، هر کدام به نوعی درباره او سخن می‌گویند و هیچ مانعی هم نمی‌بینند؛ چون خود شخص برای خود حرمتی قائل نبود.

اهداف ازدواج[ویرایش]

موارد ذکر شده گوشه‌ای از مسائلی بود که در روابط آزاد جنسی وجود دارد و مخالف اهداف ازدواج است که آن اهداف عبارت‌اند از:
۱. تأمین نیاز جسمی؛ ۲. تأمین نیاز روانی؛ ۳. حفظ بقای نسل؛ ۴. تربیت نسل؛ ۵. سلامت اجتماعی؛ ۶. برنامه‌ریزی طولانی برای زندگی. [۲]

معرفی منابع[ویرایش]

۱. پاک‌نژاد، سید‌رضا، کتاب اولین دانشگاه و آخرین پیامبر مجلدهای ۱۹ و ۱۶، با عنوان حجاب و بهداشت بدن، بنیاد فرهنگی شهید پاک‌نژاد، تهران، چ۲، زمستان ۶۴ و آذرماه ۶۵.
۲. پسندیده، عباس، کتاب پژوهشی در فرهنگ حیا، دارالحدیث، قم، چ۱، ۱۳۸۳ش.
۳. قطب، محمد، کتاب جامعه‌شناسی تاریخی زن، مترجم، محمدعلی عابدی، چاپ دیبا، انتشارات البرز.
۴. ژان میشل بست، کتاب جامعه‌شناسی جنایت، مترجم، فریدون وحیدا، آستان قدس رضوی، مشهد، چ۱، ۱۳۷۲ش.

پانویس[ویرایش]
 
۱. نورمحمدی، جزوه جمعیت و تنظیم خانواده، قم، چاپ مؤسسه آموزش عالی باقرالعلوم، سال تحصیلی، ۱۳۸۲-۱۳۸۱.
۲. نورمحمدی، جزوه جمعیت و تنظیم خانواده، قم، چاپ مؤسسه آموزش عالی باقرالعلوم، سال تحصیلی، ۱۳۸۲-۱۳۸۱.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «علل مخالفت اسلام با آزادی روابط جنسی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۳/۲۰.    جعبه‌ابزار