شباهت حضرت مهدی با ذوالقرنینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ذوالقرنین.

پرسش: حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) چه شباهت‌هایی با ذوالقرنین دارد؟

پاسخ: حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) شباهت‌هایی با ذوالقرنین دارد که در آیات و روایات به آنها اشاره شده است. نخست باید مقداری از خصوصیات ذی‌القرنین گفته شود تا شباهت‌های امام زمان با وی مشخص گردد.


حکومت بر تمام زمین

[ویرایش]

او بر تمام زمین (مسکونی) حکومت کرد: «اِنَّا مَکَّنَّا لَهُ فِی الْاَرْضِ وَآَتَیْنَاهُ مِنْ کُلِّ شَیْءٍ سَبَبًا؛ ما در زمین به او امکاناتی دادیم و از هر چیزی بدو وسیله‌ای بخشیدیم».

طبق روایات حضرت مهدی نیز حاکم تمام زمین خواهد شد:
فروی ان جمیع ملوک الدنیا کلها اربعة: مؤمنان وکافران، فالمؤمنان سلیمان بن داود و اسکندر (ذی القرنین)، والکافران نمروذ وبختنصر، وسیملکها من هذه الامة خامس لقوله تعالی: «لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ» وهو المهدی.

روایت شده است که مالکان تمام جهان (مسکونی) چهار نفر بوده‌اند؛ دو نفر با ایمان و دو نفر کافر؛ آن دو با ایمان سلیمان بن داوود و اسکندر (ذوالقرنین) بودند و آن دو کافر نمرود و بختنصر؛ و از این امت نیز شخص پنجمی مالک تمام زمین خواهد شد؛ زیرا خداوند فرموده است: " تا این (دین) را بر سایر دین‌ها برتری بخشد " و او مهدی است.

← روایتی از سخاوی


سخاوی نیز از علمای بنام اهل سنت در کتاب خویش از کعب الاحبار نقل می‌کند که گفت:
انی لاجد المهدی مکتوبا فی اسفار الانبیاء ما فی حکمه ظلم ولا عیب. یملک الدنیا کما ملک ذوالقرنین، وسلیمان بن داود (علیهماالسلام).
[۴] سخاوی، محمد بن عبد الرحمن، القناعة فیما یحسن الاحاطة به من اشراط الساعة، ص۵۶، چاپ مکتبة القرآن قاهرة.

من مهدی را می‌بینم که نام او در کتاب‌های پیامبران آمده است و در حکومت او هیچ‌گونه ظلم و عیبی نیست؛ دنیا را مالک می‌شود؛ همان‌گونه که ذوالقرنین و سلیمان بن داوود (علیهما‌السّلام) مالک شدند.

داشتن اسباب غیبی

[ویرایش]

به او از اسباب غیبی داده شده بود:
همان آیه اشاره شده در عنوان قبل (آیه ۸۴ سوره کهف ) بر این مطلب دلالت دارد؛ در مورد امام زمان نیز اسباب غیبی یاری‌کننده حضرت خواهد بود.

گذر بر همه جای زمین

[ویرایش]

او به همه جای زمین گذر نمود:
عن امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب (علیه‌السّلام) فی قصة المهدی قال: ویتوجه الی الآفاق فلا تبقی مدینة وطاها ذو القرنین الا دخلها واصلحها.
از امیرمومنان علی بن ابی‌طالب (علیه‌السّلام) در ماجرای مهدی روایت است که فرمودند: و به همه سو روی می‌کند؛ پس هیچ شهری در زمین که ذوالقرنین به آن وارد شده باشد باقی نمی‌ماند، مگر اینکه مهدی در آن وارد شده و آن را درست می‌نماید.

دارای غیبتی طولانی

[ویرایش]

او در ابتدا غیبتی طولانی نمود و سپس در میان مردم آشکار شد:
یا احمد بن اسحاق مثله فی هذه الامة مثل الخضر علیه السلام، ومثله مثل ذی القرنین، والله لیغیبن غیبة لا ینجو فیها من الهلکة الا من ثبته الله (عزّوجلّ) علی القول بامامته ووفقه (فیها) للدعاء بتعجیل فرجه.
‌ای احمد بن اسحاق! ماجرای او در این امت مانند ماجرای خضر (علیه‌السّلام) است و ماجرای او مانند ماجرای ذی‌القرنین است؛ قسم به خدا غیبتی می‌نماید که در آن از هلاکت نجات نمی‌یابد، مگر کسی که خداوند او را بر اعتقاد به امامت او نگه داشته باشد؛ و او را بر دعای برای جلو‌ انداختن فرجش در آن زمان، موفق گردانیده باشد.

دارای عمری طولانی

[ویرایش]

او دارای عمری طولانی بود:
وانبانا ابو الفضائل وابو تراب قالا نا ابو بکر انا ابو الحسن انا عثمان واحمد قالا انا الحسن انا اسماعیل قال وانا اسحاق عن عبدالله بن زیاد بن سمعان قال بلغنی عن بعض مؤمنی اهل الکتاب ان ذا القرنین عاش ثلاثة آلاف سنة. به ما از عده‌ای از مؤمنین اهل کتاب خبر رسیده است که ذی‌القرنین سه هزار سال عمر کرد.

وفی التوراة ان ذا القرنین عاش ثلاثة آلاف سنة والمسلمون یقولون الفا وخمسمائة.
[۱۰] کورانی، حسین، آداب عصر الغیبه، ص۲۵.
در تورات چنین آمده است که ذوالقرنین ۳۰۰۰ سال عمر کرد و مسلمانان آن را ۱۵۰۰ سال می‌دانند.
در همه این موارد حضرت حجت اباصالح المهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) با ذوالقرنین شباهت دارد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کهف/سوره۱۸، آیه۸۴.    
۲. توبة/سوره۹، آیه۳۳.    
۳. قرطبی، محمد بن احمد، تفسیر قرطبی، ج۱۱، ص۴۷.    
۴. سخاوی، محمد بن عبد الرحمن، القناعة فیما یحسن الاحاطة به من اشراط الساعة، ص۵۶، چاپ مکتبة القرآن قاهرة.
۵. کهف/سوره۱۸، آیه۸۴.    
۶. یزدی حائری، علی، الزام الناصب، ج۲، ص۲۴۷.    
۷. کورانی عاملی، علی، معجم احادیث الامام المهدی، ج۴، ص۲۶۷.    
۸. ابن عساکر، علی بن حسن، تاریخ مدینة دمشق، ج۱۷، ص۳۶۱.    
۹. سبط ابن الجوزی، تذکرة الخواص، ص۳۲۵، به نقل از آداب عصر الغیبة شیخ حسین کورانی ص۲۵.    
۱۰. کورانی، حسین، آداب عصر الغیبه، ص۲۵.


منبع

[ویرایش]

مؤسسه ولی‌عصر، برگرفته از مقاله «حضرت مهدی (عج) چه شباهت‌هایی با ذوالقرنین دارد؟»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۲/۲۲.    رده‌های این صفحه : حضرت مهدی | ذو القرنین
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار