سرنوشت مسیحیان در عصر ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت عیسی (علیه‌السلام)، شریعت، ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، مسیحیان.

پرسش: در زمان ظهور که حضرت مسیح (علیه‌السلام) هم به دنبال امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌آیند، مسیحیان از پیامبر خودشان اطاعت می‌کنند یا از امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)؟

پاسخ: مسیحیان و یهودیانی که حضرت عیسی (علیه‌السلام) را قبول دارند و واقعاً پیرو او هستند، در عصر ظهور امام مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به همراه خود عیسی (علیه‌السلام) مطیع و فرمانبردار امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) خواهند بود.شریعت حضرت عیسی

[ویرایش]

حضرت مسیح (علیه‌السلام) وقتی به زمین فرود می‌آیند، بر شریعت کامل خاتم یعنی اسلام هستند و بر همین اساس بعد از ظهور امام عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) پشت سر امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نماز می‌گذارند.

امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «عیسی پیش از قیامت از آسمان به دنیا فرود می‌آیند، پس هیچ یهودی و غیر یهودی باقی نمی‌ماند، مگر اینکه پیش از مرگش به او ایمان می‌آورد و عیسی (علیه‌السلام) پشت سر مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نماز می‌گذارد».

و در روایتی دیگر تصریح دارد که طبق شریعت اسلام نماز می‌گذارد. و خود حضرت عیسی (علیه‌السّلام) اعلام می‌دارد که من به عنوان وزیر فرستاده شده‌ام، نه امیر و فرمانروا»؛
[۳] طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ص۱۷۱، دفتر تبلیغات (بوستان کتاب)، چ۳، ۱۳۸۰ش.
بنابراین او کارگزار حضرت ولی عصر (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) خواهد بود.

اقتدای حضرت عیسی به امام زمان

[ویرایش]

اقتدا کردن حضرت عیسی (علیه‌السلام) به امام عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و نماز خواندن او پشت سر امام (علیه‌السلام) و نیز وزیر امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) بودن نشانه و نِماد این مطلب است که حضرت عیسی (علیه‌السلام) امام عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) را پیشوا و رهبر خود می‌دانند. بنابراین حضرت عیسی (علیه‌السلام) خود بر شریعت اسلام خواهد بود و اطاعت مسیحیان از آن حضرت در واقع پذیرش اسلام و اطاعت از امام عصر (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) است. علاوه بر این‌که این رفتار حضرت عیسی (علیه‌السلام) باعث می‌شود که بعد از ظهور، اکثر مسیحیان و دیگر ادیان به اسلام روی بیاورند.

دیدگاه مکارم درباره سرنوشت مسیحیان

[ویرایش]

آیت الله مکارم شیرازی درباره سرنوشت مسیحیان در عصر ظهور می‌گوید: «با توجه به اینکه در دوران حکومت آن مصلح بزرگ همه وسایل پیشرفته ارتباط جمعی در اختیار او و پیروان رشید او است و با توجه به اینکه اسلام راستین با حذف پیرایه‌ها کشش و جاذبه‌ای فوق‌العاده دارد، به‌خوبی می‌توان پیش‌بینی کرد که اسلام با تبلیغ منطقی و پیگیر از طرف اکثریت قاطع مردم جهان پذیرفته خواهد شد و وحدت ادیان از طریق اسلام پیشرو عملی می‌گردد».

نتیجه بحث

[ویرایش]

بر این اساس مسیحیان و یهودیانی که حضرت عیسی (علیه‌السلام) را قبول دارند و واقعاً پیرو او هستند، در عصر ظهور امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) به همراه خود عیسی (علیه‌السلام) مطیع و فرمانبردار امام زمان (علیه‌السلام) خواهند بود.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. حکومت جهانی مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، آیت‌الله مکارم شیرازی.
۲. دادگستر جهان، آیت‌الله ابراهیم امینی.
۳. فصل‌نامه انتظار، شماره‌های ۱۱ و ۱۲ و ۱۳.
۴. چشم‌اندازی به حکومت حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) نجم‌الدین طبسی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. صافی گلپایگانی، لطف‌الله، منتخب‌الاثر، ج۳، ص۱۵۹، قم، مؤسسة السیدة المعصومة، چ۲، ۱۴۲۱ق.    
۲. صافی گلپایگانی، لطف‌الله، منتخب‌الاثر، ج۲، ص۳۵۶ - ۳۵۷، قم، مؤسسة السیدة المعصومة، چ۲، ۱۴۲۱ق.    
۳. طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ص۱۷۱، دفتر تبلیغات (بوستان کتاب)، چ۳، ۱۳۸۰ش.
۴. مکارم شیرازی، ناصر، حکومت جهانی مهدی، ص۲۸۸، قم، انتشارات نسل جوان، چ۱۲، ۱۳۸۰ش.    


منبع

[ویرایش]
سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «سرنوشت مسیحیان در عصر ظهور»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۱۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار