سرزمین بهشت و جهنمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بهشت و جهنم.

پرسش: آیا سرزمین بهشت و جهنم نزدیک هم هستند یا هر کدام در کره‌ای جداگانه‌اند؟

پاسخ: از قرآن کریم استفاده می‌شود که بهشت و جهنم، در کنار هم قرار دارند؛ به گونه‌ای که بهشتیان با دوزخیان می‌توانند با هم‌دیگر گفت‌وگو کنند.


بهشت و جهنم در کنار یکدیگر

[ویرایش]

در پاسخ به سؤال باید گفت که از قرآن کریم استفاده می‌شود که بهشت و جهنم در کنار هم قرار دارند؛ به گونه‌ای که بهشتیان با دوزخیان می‌توانند با هم‌دیگر گفت‌وگو کنند که در این زمینه به برخی آیات اشاره می‌شود:

← صدا زدن دوزخیان توسط بهشتیان


بهشتیان، دوزخیان را صدا می‌زنند:
«بهشتیان دوزخیان را صدا می‌زنند که ما آنچه را پروردگارمان به ما وعده داده بود همه را حق یافتیم. آیا شما هم آنچه را پروردگارتان به شما وعده داده بود، حق یافتید؟! در این هنگام ندادهنده‌ای در میان آنها ندا می‌دهد که لعنت بر ستمگران باد». از آیات فوق به خوبی استفاده می‌شود که بهشتیان و دوزخیان (آن‌قدر نزدیک هم هستند) که می‌توانند با یکدیگر سخن بگویند.

← مصاحبه بهشتیان با دوزخیان


«آنها (اصحاب یمین) در باغ‌های بهشت‌اند و سؤال می‌کنند از مجرمان (جهنم) چه چیز شما را به دوزخ کشاند؟ می‌گویند: ما از نمازگزاران نبودیم، و به مستمند اطعام نمی‌کردیم و پیوسته با اهل باطل هم‌نشین و هم‌صدا بودیم... از آیات فوق به دست می‌آید که بهشتیان می‌توانند از عالم و جایگاه خود وضع دوزخیان را مشاهده کنند و با آنان به گفت‌وگو بپردازند. روایات عدیده‌ای نیز در ذیل آیات فوق نقل شده، که گفت‌وگوی مذکور را با جزئیات بیش‌تری تأیید می‌نمایند.

← دیواری بین بهشتی‌ها و دوزخیان منافق


«روزی که مردان و زنان منافق به مؤمنان می‌گویند: نظری به ما بیفکنید تا از نور شما پرتوی برگیریم به آنها گفته می‌شود، به پشت سر خود بازگردید و کسب نور کنید، در این هنگام دیواری میان آنها زده می‌شود که دری دارد. درونش رحمت است و برونش عذاب. آنها را صدا می‌زنند: «مگر ما با شما نبودیم؟!» می‌گویند چرا ولی شما خود را به هلاکت افکندید».

←← توضیح


از آیه فوق استفاده می‌شود که فاصله بین بهشتیان و دوزخیان منافق یک دیوار است و آن دیوار دری دارد که درون آن که به سمت بهشتی‌هاست، رحمت، و سمت جهنمی‌ها جنبه عذاب دارد، نکته سوم این است که با وجود آن دیوار صدای هم دیگر را می‌شنوند، در نتیجه صریحاً دلالت دارد که بهشت و جهنم نزدیک هم قرار دارند نه در دو کره و محل از هم جدا.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. تفسیر نمونه، آیت‌الله مکارم شیرازی، ج۲۵، ص۲۵۲ـ۲۵۴.
۲. معاد از نظر روح و جسم، محمدتقی فلسفی، ص۲۹۵ـ۳۶۴.
۳. زندگی جاوید یا حیات آخرت، شهید مرتضی مطهری، تمام کتاب.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. اعراف/سوره۷، آیه۴۴.    
۲. مدثر/سوره۷۴، آیه۴۰-۴۵.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۵، ص۲۵۳.    
۴. فیض کاشانی، محسن، تفسیر الصافی، ج۵، ص۲۵۱، بیروت، مؤسسة الاعلمی للمطبوعات، چ۳، ۱۴۰۲ق.    
۵. حدید/سوره۵۷، آیه۱۳۱۴.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «سرزمین بهشت و جهنم»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۴/۱۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار