راه‌کارهای دیدار با حضرت مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام صادق (علیه‌السّلام)، نماز واجب، دعای ندبه، غسل، دعا.

پرسش: آیا در کتاب‌های حدیثی برای دیدار با امام مهدی (علیه‌السّلام) راه کارهایی بیان شده است؟

پاسخ: چهار شیوه در کتاب‌های حدیثی برای دیدار با امام مهدی (علیه‌السّلام) ذکر شده‌اند که عبارت‌اند از: دعاهایی از معصومین (علیهم‌السلام) رسیده از جمله ندبه افتتاح و غیره و همچنین قرائت سوره‌هایی از قرآن قبل از خوابیدن می‌تواند واسطه روئیت و دیدار با امام زمان (علیه‌السلام) باشد.


روشی از علامه در الاختیار

[ویرایش]

علّامه مجلسی به نقل از کتاب الاختیار ابن باقی، دعایی را از امام صادق (علیه‌السّلام) نقل کرده است که هر کس آن را پس از هر نماز واجب بخواند، امام مهدی (علیه‌السّلام) را در خواب یا بیداری خواهد دید.

حرزی از امام سجاد

[ویرایش]

برخی افزون بر دعاهای مرتبط با امام زمان (علیه‌السّلام) مانند دعای ندبه و افتتاح، به دعاهایی ویژه برای دیدار با امام اشاره کرده‌اند، مانند دعایی که حرز امام زین‌العابدین (علیه‌السّلام) نامیده شده است. گفتنی است که این حرز را می‌توان دعا برای ظهور امام مهدی (علیه‌السّلام) و دیدار با ایشان در روزگار حکومت جهانی و عدالت‌گسترش دانست.

روشی دیگر از شیخ مفید

[ویرایش]

در کتاب الاختصاص ـکه آن را به شیخ مفید نسبت داده‌اندـ، به نقل از امام کاظم (علیه‌السّلام) آمده است:
هر کس حاجتی از خدا دارد و می‌خواهد ما را ببیند و جایگاه خود را نزد خدا بداند، سه شب غسل کند و با ما سخن بگوید. آن‌گاه ما را خواهد دید و به‌خاطر ما آمرزیده خواهد شد و جایگاهش بر او پوشیده نمی‌ماند.

شیوه‌ای از کفعمی

[ویرایش]

شیخ ابراهیم کفعمی در کتاب المصباح برای دیدن معصومان در عالم رؤیا آورده است:
در یکی از کتاب‌های عالمان شیعه دیدم که هر کس در پی دیدار یکی از پیامبران، امامان (علیه‌السّلام)، مردم و یا پدر و مادرش در عالم رؤیاست، سوره‌های: شمس، لیل، قدر، کافرون، اخلاص (توحید)، فلق و ناس را بخواند و سپس صد بار اخلاص را بخواند و صد صلوات بفرستد و با طهارت بر سمت راستش بخوابد که ان شاءالله آنچه را می‌خواهد، می‌بیند و هر سخن و پرسش و پاسخی بخواهد، با آنها در میان می‌گذارد.
کفعمی افزوده است:
در نسخه دیگری همین را دیدم؛ امّا با این تفاوت که آن را هفت شب و پس از دعایی انجام دهد که اوّلش این است: «اللّٰهُمَّ انتَ الحَی الَّذی لا یوصَف».
[۱] ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۵، ص۲۰۰-۲۰۱.
[۲] باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۶۱-۶۲.پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۵، ص۲۰۰-۲۰۱.
۲. باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۶۱-۶۲.


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «راه‌کارهای دیدار با حضرت مهدی» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۲۰.    


رده‌های این صفحه : رابطه با امام زمان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار