دعای سفرهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دعای سفره.
پرسش: آیا دعایی که به‌عنوان دعای سفره مشهور است، دارای سند معتبر است؟!
پاسخ:


سند دعای سفره[ویرایش]

همان‌گونه که می‌دانید حمد و سپاس از پروردگار بعد از پایان غذا مستحب است و انسان می‌تواند بعد از صرف غذا به هر زبانی خداوند را حمد و سپاس گوید؛ اما دعایی که اکنون به نام دعای سفره مرسوم است، در منابع معتبر روایی به آن اشاره نشده است.

دعای پس از غذا در روایات[ویرایش]

البته در روایات دعا‌ی بعد از غذا با این تعابیر آمده است:

← ۱. اول
«... قال أبوعبدالله ـ علیه‌السلام ـ اذکر اسم الله علی الطعام و الشراب فإذا فرغت فقل الحمدلله الذی‌ یُطعِم‌ و لا یُطعَم‌»؛ [۱] امام صادق ـ علیه‌السلام ـ فرمود: خوردن و آشامیدن را با نام خدا شروع کنید و در پایان بگویید ستایش پروردگاری را که می‌خوراند؛ اما نیاز به خوردن ندارد.‌

← ۲. دوم
«و روی عن أبی حمزة الثمالی عن علی بن الحسین ـ علیه‌السلام ـ أنه کان إذا طعم قال‌:‌ الحمد لله الذی أطعمنا و سقانا و کفانا و أیدنا و آوانا و انعم علینا و أفضل، الحمد لله الذی یُطعِم‌ و لا یُطعَم‌»؛ [۲] ابوحمزه ثمالی می‌گوید: امام سجاد ـ علیه‌السلام ـ هر گاه به خوردن ‌غذا شروع می‌کرد، این دعا را می‌خواند: سپاس خداوندی را که ما را غذا و آب مرحمت فرمود و روزی ما را خود به عهده گرفت و ما را تأیید کرد و پناه و جایمان داد و به ما انعام فرمود و افزون نمود و ستایش پروردگاری را که می‌خوراند و نمی‌خورانندش».


پانویس[ویرایش]
 
۱. برقی، ابوجعفر احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، محقق و مصحح، محدث، جلال‌الدین،‌ ج ۲، ص ۴۳، دارالکتب الإسلامیة، قم، چاپ دوم، ۱۳۷۱ ق.    
۲. شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، محقق و مصحح، غفاری، علی‌اکبر، ج ۳، ص ۳۵۸، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ دوم، ۱۴۱۳ ق.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه‌ابزار