حضرت زهرا و علمای اهل‌سنتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ظلم و ستم، جریان سقیفه، غصب فدک، فضایل و کمالات حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها.
پرسش: الف. پیرامون حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ صحبت‌هایی می‌شود مبنی بر عدم آتش زدن درب خانه و شکستن پهلوی آن حضرت، این کلام تا چه اندازه صحت دارد؟ ب. کدام‌یک از ایام فاطمیه به حقیقت نزدیک‌تر است؟ ج. کتاب‌هایی راجع به حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ را که ما می‌توانیم از آنها استفاده کنیم، نام ببرید؟
پاسخ: آنچه در تاریخ اسلام بعد از رحلت پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ روی داد، مایه شگفتی انسان‌های باوجدان تاریخ است.


ظلم و ستم در حق حضرت علی و حضرت زهرا[ویرایش]

قضایای بعد از پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ که ریشه تمام آنها به جریان سقیفه و غصب حق مسلم علی ـ علیه‌السلام ـ برمی‌گردد. ظلمهایی که در حق حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ روا داشتند، به‌خاطر دفاع از ولایت بود، غصب فدک اولین حرکت بود تا دست اهل‌بیت را از میراث نبوت کوتاه کنند و علی و خاندان او را شدیداً تحقیر نمودند و در محاصره شدید اقتصادی و فکری و روحی قرار دهند.
هجوم به خانه وحی و هجوم به خانه کسی که عزیزترین افراد به پیامبر و نزدیک‌ترین انسان به خاتم نبوت بود. پاره تن پیامبر! یکی از جنایات فراموش ناشدنی تاریخ است، که در منابع معتبر اهل‌سنت و شیعه آمده است. [۱] [۲] [۳] [۴] [۵] [۶] [۷] [۸]

جانشینی پس از پیامبر[ویرایش]

عده‌ای مرتکب جنایت شدند و حکومت را غصب کردند؛ خلیفه اول بسیار زود دست از آن برداشت و دومی را جانشین خود کرد ـ در حالی‌که اینها مدعی بودند پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله جانشینی انتخاب نکرده است ـ اگر پیامبر جانشین انتخاب نکرد، خلیفه اول چرا برخلاف سنت پیامبر عمل کرد. باید او نیز جانشینی انتخاب نمی‌کرد. خلیفه دوم نیز یک روش اختراع کرد و شورای شش نفره تعیین نمود تا تکلیف خلافت را روشن کند. در این میان وجدان بیدار و سالم هر انسان پاک‌ فطرت تاریخ از این آقایان سؤال می‌کند که شما به‌اندازه پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ به دین خدا دلسوز بودید و یا علم شما بالاتر از آن حضرت بود. پس چرا مدعی هستید آن حضرت، جانشین تعیین نکرده و چرا شما برای خود جانشین انتخاب کردید. [۹]
این وقایع به وجود آمد و تاریخ امروز چون آینه پیش روی ماست. عده‌ای ایمان خود را خراب کردند برای چند روز حکومت دنیوی، و کسی نیست از منکرا ن ظلم به حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ و اهل‌بیت ـ علیهم‌السلام ـ سؤال کند که شما چرا منکر اعمال زشت آنها هستید؟ چرا عمل زشت آنها را توجیه می‌کنید. به شما چه سودی از این جریان خواهد رسید. آیا شما هم دوست دارید، مثل آنها گرفتار عذاب الهی شوید! سؤال کننده محترم و عزیز شما خودتان وجدان بیداری دارید، اگر چنین چیزی واقع نشده است، چرا منکران آن این همه پافشاری بر رد این‌گونه اعمال خلفا می‌نمایند.

دلایل وقوع حوادث پس از حمله به خانه حضرت زهرا[ویرایش]


← پنهان‌کاری علمای اهل‌سنت
چون حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ خیلی مظلوم است، هرکس منکر این مظلومیت شود، او نیز در حق آن حضرت ظلم نموده است. بنابراین گرفتاری دنیوی برای او قبل از گرفتاری اخروی است؛ آنچه را که علمای اهل‌سنت به‌طور اجماع درباره حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ نقل کرده‌اند، هجوم طرفداران کودتای سقیفه به فرماندهی خلیفه دوم به خانه زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ می‌باشد. علمای اهل‌سنت تا اینجا نقل می‌کنند و برخی از آنها تمام وقایع را می‌نویسند؛ ولی برخی از آنها روی وقایع بعد از هجوم سرپوش می‌گذارند و پنهان‌کاری می‌کنند.

← اختفای تشییع جنازه و دفن حضرت زهرا
و مورد دیگری که علمای اهل‌سنت بدان تصریح کرده‌اند، اختفای تشییع جنازه و دفن حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ و پشیمانی هر دو خلیفه از عملشان و برخوردشان با زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ نیز یک دلیل بر وقوع آن حوادث است.

← عذرخواهی از حضرت زهرا
دلیل دیگر اینکه بعد از مستقر شدن ابوبکر در خلافت طرفداران او و خلیفه دوم برای راضی نمودن زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ به در خانه آن حضرت رفتند، آن حضرت از آنها روی برگرداند و با آنها صحبت نکرد؛ اگر ظلمی به آن حضرت نکرده بودند، برای چه از آن حضرت معذرت‌خواهی می‌نمودند و چرا حضرت با آنها حرف نزد و روی از آنها برگرداند. [۱۰] [۱۱] [۱۲]

← نامه عمر به معاویه
و همچنین دلیل دیگری بر وقوع این حوادث وجود دارد و آن نامه‌ای است که خلیفه دوم به معاویه نوشت و به آنها اقرار کرده است. [۱۳]

← نامه معاویه به محمد بن ابی‌بکر
و دلیل دیگر: نامه‌ای است که معاویه به محمد بن ابی‌بکر درباره رفتار خلیفه اول و دوم و سوم با اهل‌بیت و اصل جریان کودتای سقیفه نوشته است. [۱۴]
علاوه بر اينها بيشتر علمای اهل‌سنت كه با وجدان بوده‌اند، به اين حوادث اشاره نموده‌اند.
در اين‌باره می‌توانيد به كتاب احراق بيت فاطمه، نوشته غيب غلامی و چشمه‌ای در بستر، نوشته مهدی پور سيدآقايی مراجعه كنيد.

فضایل و کمالات حضرت زهرا[ویرایش]

ایام فاطمیه دوم بيشتر مورد توجه علمای شيعه می‌باشد. اگرچه ذکر و ياد حضرت فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ در هر حال دارای آثار معنوی بوده و مورد توجه خداوند متعال است؛ چون حضرت زهرا ـ سلام‌الله عليها ـ مادر يازده امام معصوم ـ عليهم‌السلام ـ است. و از طرفی همسر مورد علاقه شديد امام امیرالمؤمنین علی ـ عليه‌السلام ـ است. از همه بالاتر يگانه دختر پيامبر اكرم و خاتم‌النبيين ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ است. علاوه بر اين فضایل استثنايی خود آن حضرت،‌ از لحاظ معنوی دارای كمالات فوق‌العاده می‌باشد. چنانچه اگر عبادات و تقوا و ایثار و تواضع و کرامات و ساير خصلت‌های فردی و عاليه انسانی آن حضرت بيان شود و برای شما معرفی گردد، ‌به مقام بلند آن بانوی گران‌قدر كه سيدة النساء العالمين است، پی خواهيد برد.
برای آشنايی بيشتر میتوانيد به مطالعه ترجمه كتاب فاطمه الزهراء بهجة قلب المصطفی، نوشته آقای رحمانی همدانی و كتاب بانوی نمونه اسلام نوشته آقای امينی مراجعه بفرمایيد. البته كتاب‌های زيادی در اين‌باره نوشته شده است؛ از جمله كتاب آقای قزوينی.

حدیثی از رسول خدا[ویرایش]

پيامبر اكرم ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ می‌فرمايد:
«فاطمه پاره تن من است؛ هركه او را شاد كند، مرا شاد كرده است و هركه او را آزار دهد، مرا آزرده است».

روایتی از عایشه[ویرایش]

عايشه همسر پيامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ گفته است: وقتی فاطمه به پيش رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ می‌آمد، برای احترام او برمی‌خاست و دست‌های او را ـ فاطمه را ـ پيامبر می‌بوسيد... .

پانویس[ویرایش]
 
۱. یعقوبی، تاریخ یعقوبی، ج ۲، دار صادر بیروت، ص ۱۲۶ ـ ۱۳۷
۲. محمد بن جریر طبری، طبری، تاریخ، بیروت،‌ دار صادر، ج ۲، ص ۶۱۹.    
۳. بلاذری، انساب الاشراف، قاهره، دار المعارف، ج ۱، ص ۵۸۶.
۴. ابن عبدربه، عقد الفرید، چ مصر، ج ۵، ص ۱۲.
۵. ابن قتیبه، الامامه و السیاسه، قم، منشورات رضی، ج ۱، ص ۱۲.    
۶. ابن ابی‌الحدید، شرح نهج‌البلاغه، بیروت، دار احیاء التراث، ج ۲، ص ۲۱.    
۷. سلیم بن قیس، اسرار آل‌محمد، انتشارات دار الفنون، ص ۲۵.
۸. طبری، دلائل الامامه، قم، دار الخائر، ۱۳۸۳، ص ۴۵.    
۹. ر.ک: به فصلنامه صبا، ش ۱، ناشر مرکز مطالعات حوزه با همکاری صدا و سیما.
۱۰. ابن قتیبه دینوری، الامامه و السیاسه، قم، منشورات زاهدی، ۱۳۶۳، ج ۱، ص ۱۱ ۱۵ و انتشارات شریف رضی، ۱۴۱۳، ص ۳۰.    
۱۱. عمر بن محمد موصلی، مناقب آل‌محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله، بیروت، مؤسسه اعلمی، ۱۴۲۴، ص ۸۵.
۱۲. الغدیر، (اعتذار خلیفه الی الصدیقه)، چ دوم، اسلامیه، ۶۶، ج ۷، ص ۲۲۸.    
۱۳. مجلسی، بحارالانوار، چ اول، بیروت، دارالرضا، بی‌تا، ج ۳۰، ص ۲۸۶.    
۱۴. مسعودی، مروج الذهب، بیروت، دارالمعرفه، ج ۳، ص ۲۱ ـ ۲۲.


منبع[ویرایش]

سایت اندیشه قم    


رده‌های این صفحه : تاریخ معصومان | حضرت زهرا
جعبه‌ابزار