تنهایی امام زمان هنگام ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تنهایی امام زمان (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف)، یاران امام زمان (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف)، ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: آیا هنگام ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) کسی همراه ایشان هست یا تنها هستند؟

پاسخ: هنگام ظهور، امام زمان (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) تنهاست و پس از اعلام دعوت، یاران نزد ایشان حاضر می‌شوند. البته حقیقت امر نزد خداست.ظهور امام زمان

[ویرایش]

از ظاهر برخی روایات این‌گونه استفاده می‌شود که امام مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) هنگام ظهور و آغاز حرکت جهانی تنها هستند؛ ولیکن پس از اعلام قیام طی مدت بسیار ‌اندکی، یاران ویژه حضرت به ایشان می‌پیوندند.

← حدیثی از امام باقر


امام باقر (علیه‌السلام) در این زمینه می‌فرماید: «حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) در مکه هنگام نماز عشا ظهور می‌کند؛ درحالی‌که پرچم، پیراهن و شمشیر پیامبر (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) را همراه دارد و چون نماز عشا را خواند، فریاد بر‌می‌آورد: ‌ای مردم! شما را به ذکر خدا و ایستادنتان در برابر خدا (روز قیامت) متذکر می‌شوم؛ در‌حالی‌که حجتش را بر شما در دنیا تمام کرده است ... من شما را به سوی خدا و رسولش و عمل به کتاب او و نابودی باطل و زنده ساختن سیره‌ پیامبر (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) دعوت می‌کنم. آن‌گاه است که سیصد و سیزده نفر از یارانش ظهور می‌کنند.
[۱] زین‌الدین ابومحمد، صراط المستقیم، ج۲، ص۲۶۲، تهران، کتاب‌فروشی مرتضویه.


از ظاهر این حدیث و احادیث دیگری استفاده می‌شود که هنگام ظهور، حضرت تنها است و پس از اعلام دعوت، یاران نزد ایشان حاضر می‌شوند. البته حقیقت امر نزد خداست.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. نجم‌الثاقب، طبرسی نوری.
۲. چشم‌انداز حکومت مهدی (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف)، نجم‌الدین طبسی.
۳. مهدی موعود، علامه مجلسی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. زین‌الدین ابومحمد، صراط المستقیم، ج۲، ص۲۶۲، تهران، کتاب‌فروشی مرتضویه.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تنهایی امام زمان هنگام ظهور»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۰۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار