اهمیت نمازذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دل‌بستگی به دنیا، قضا شدن نماز.

پرسش: چه کنم که به نماز اهمیت بیش‌تری بدهم و نمازم قضا نشود و هنگام اذان سریع بلند بشوم و نماز بخوانم و نماز را سبک نشمارم؟

پاسخ:اهمیت و نقش نماز در زندگی[ویرایش]

برای اهمیت دادن به نماز و سبک نشمردن آن لازم است به جایگاه و اهمیت و نقش نماز در زندگی توجه داشته باشید. [۱] [۲]
به طور کلی میزان همت و پایبندی انسان در هر کاری وابسته به شناختی است که از اهمیت آن کار دارد؛ مثلاً اگر پزشک به شما دارویی بدهد که روزی پنج مرتبه باید مصرف کنید و بدانید که اگر آن را به موقع و مرتب نخورید، مرگ شما را تهدید می‌کند، در آن صورت شما با مراقبت و دقت تمام دستور را عمل می‌کنید؛ چون خطر بزرگی شما را تهدید می‌کند. در مورد نماز هم ابتدا باید شناخت پیدا کنید، ذیلاً چند نکته از هزاران نکته در مورد اهمیت نماز را برای شما یادآوری می‌کنیم:

← پرسش از نماز در قیامت
اولین چیزی که در قیامت، از شما سؤال می‌کنند نماز است. اگر اهل نماز نباشید یا نماز را سبک شمرده و به موقع نخوانید، ‌اصلاً به بقیه کارهایتان نگاه نمی‌کنند. در روایات متعدد به این نکته اشاره شده است که ملاک قبولی اعمال، نماز است.
واقعاً فکر کنید در آن خطر بزرگ و موقعیت سرنوشت‌ساز که کوه‌ها طاقت تحمل آن را ندارند، نامه عمل ما را به طرف ما پرت کنند و بگویند که چون نماز نمی‌خواندید یا اهمیت چندانی به نماز نمی‌دادید، اصلاً نامه‌تان را نگاه نمی‌کنیم، آن وقت چه‌قدر ما برای سستی در نماز و سبک شمردن آن افسوس خواهیم خورد؟

← فاصله بین کفر و ایمان
فاصله بین کفر و ایمان نماز است. رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) فرموده است: «بین العبد و بین الکفر ترک الصلاة؛ [۳] مرز میان اسلام و کفر چیزی بیش از رها کردن نماز نیست».
یعنی کسی که اهل نماز و خضوع و خشوع در برابر خداوند نیست، عملاً کافر است و به مهم‌ترین سفارش خداوند بی‌توجهی کرده است.

← جهنمی شدن بدکاران
اولین جوابی که بدکاران در مورد علت جهنمی شدنشان می‌گویند، این است که ما اهل نماز نبودیم.
سبک شمردن و ترک آن قطع رابطه کردن با آفریدگار هستی است و این در دنیا و آخرت عواقب تلخی دارد. در قیامت اهل بهشت از دوزخیان می‌پرسند: چه چیز شما را روانه جهنم کرد؟ یکی از جواب‌های ‌شان این است که ما پایبند به نماز نبودیم؛ «لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ». [۴]

← تنفر خداوند از نمازگزاران سهل‌انگار
خداوند از افرادی که نسبت به نمازشان سهل‌انگار و بی‌اعتنا هستند، گاهی می‌خوانند و گاهی نمی‌خوانند یا به موقع نمی‌خوانند، متنفر است و می‌گوید: وای بر آنان!

«فَوَیْلٌ لِلْمُصَلِّینَ • الَّذِینَ هُمْ عَنْ صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ»؛ [۵] «وای بر نمازگزارانی که بر نماز خود سهل‌انگاری می‌کنند».

← اهمیت نماز اول وقت
هیچ عملی در نزد خدا بهتر از نماز اول وقت نیست؛ امیرمؤمنان علی (علیه‌السّلام) فرمود:

«لیس عملٌُ احبُّ الی الله من الصلاةِ فلا یشغلنکم عن اوقاتِها شیءٌ من امور الدنیا فانّ الله عزّ وجلّ ذمّ اقواماً فقال الذین هم عن صلاتهم ساهون؛ یعنی انهم غافلون استهانوا باوقاتها»؛ [۶] «هیچ عملی در نزد خداوند بهتر از نماز نیست؛ پس باید هیچ‌یک از کارهای دنیا شما را از نماز اول وقت باز ندارد؛ زیرا خداوند مذمت فرموده کسانی را که نسبت به نمازشان سهل‌انگارند؛ بدانید که خداوند هیچ عملی را نمی‌پذیرد، مگر آن‌چه را که خالص انجام پذیرد».

←← دوری از انحرافات اخلاقی
در آیات و روایات دیگر نیز، از نماز به عنوان وسیله‌ای که انسان را به خدا نزدیک می‌کند: [۷] عمود دین، [۸] [۹]
وسیله سعادت و خوش‌بختی انسان و عامل دوری از فحشا و منکرات [۱۰] یاد شده و تأکید شده است که باید نماز اول وقت را مراعات نموده و همیشه خود را با نماز از تمام آسیب‌ها و انحرافات اخلاقی دور داشت. [۱۱]

مطالعه و توجه به معانی نماز[ویرایش]

اگر شما با دقت، این روایات را مطالعه نموده و به اهمیت و جایگاه نماز آشنایی بیش‌تری پیدا کنید، قطعاً از این پس بیش‌تر به آن بها خواهید داد. پس اولین راهکار برای این‌که بیش‌تر به نماز اهمیت بدهید و نماز شما قضا نشود این است که در مورد اهمیت نماز بیش‌تر مطالعه کنید، [۱۲] [۱۳] [۱۴] به معانی نماز و جملات و کلمات آن توجه نمایید، اگر به حقیقت و معنای واقعی نماز پی ببرید، انگیزه بیش‌تری در شما ایجاد می‌شود تا با خدا ارتباط برقرار نموده و به راز و نیاز بپردازید، در این صورت حالتی در شما ایجاد خواهد شد که لحظه‌شماری کنید تا چه زمانی موقع نماز می‌شود که بار دیگر با خداوند به راز و نیاز بپردازید.

اهمیت حضور قلب در نماز[ویرایش]

نکته دیگر این‌که اگر به حقیقت و معنای واقعی نماز پی ببرید، این زمینه در شما فراهم می‌شود که نماز را با حضور قلب بخوانید، تا انسان نماز با حال نخواند، نمی‌تواند از نماز لذت ببرد؛ از‌همین‌روست که در روایات به اهمیت حضور قلب و توجه به معنای نماز تأکید شده است.
در پایان امیدوارم با رعایت نکات مطرح شده و نیز کتاب‌هایی که در پی معرفی می‌شود، بتوانید روحیه مذهبی و علاقه‌مندی به نماز را در خویش تقویت کنید، از میان همه کتاب‌ها تأکید می‌شود که این کتاب را حتماً تهیه کنید؛ چون بسیار مفید می‌باشد.

معرفی منابع[ویرایش]

۱. قرائتی، محسن، یکصد و چهارده نکته درباره نماز، ستاد اقامه نماز، چ ۱۸، ۱۳۷۴ ش.
۲. ستاد اقامه نماز، نماز حقیقت درخشنده، ستاد اقامه نماز، چ ۱، ۱۳۷۶ ش.
۳. سید فهری، احمد، پرواز در ملکوت، نهضت زنان مسلمان، ۱۳۵۹ ش.
۴. بدیعی، محمد، حضور قلب در نماز، تشیع، چ ۱، ۱۳۷۷ ش.

پانویس[ویرایش]
 
۱. جمعی از نویسندگان، نماز و زندگی، ج۱، ستاد اقامه نماز، چ۱، ۱۳۷۷ش.
۲. جوادی آملی، عبدالله، حکمت عبادات، اسراء، چ۱، ۱۳۷۸ ش.
۳. پاینده، ابوالقاسم، نهج‌الفصاحة، ص۳۷۴، جمله ۱۰۹۸.    
۴. مدثر/سوره۷۴، آیه۴۳.    
۵. ماعون/سوره۱۰۷، آیه۴-۵.    
۶. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۶، ص۳۱۵.    
۷. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۶، ص۳۰۳.    
۸. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۶، ص۲۷۶.    
۹. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۶، ص۲۸۲.    
۱۰. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۶، ص۲۷۷.    
۱۱. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۶، ص۲۸۱.    
۱۲. امام خمینی، آداب نماز، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه)، چ۳، ۱۳۷۲ ش.
۱۳. محمدی، عزیزالله، نماز معراج خاکیان، دفتر تبلیغات اسلامی قم، چ۱، ۱۳۷۷ ش.
۱۴. ستاد اقامه نماز، نماز راهی به سوی کام‌یابی، ستاد اقامه نماز، چ۱، ۱۳۷۶ ش.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «اهمیت نماز»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۸/۱۹.    جعبه‌ابزار