امام زادهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: اولاد پیامبر، امام‌زاده.
پرسش: منظور از امام‌زاده چه اشخاصی هستند و وظیفه ما در قبال آن‌ها چیست؟
پاسخ: مراد از امام زاده، فرزند یا فرزند زادگان ائمه اطهار است که اولاد با واسطه‌ی پیامبر اکرم هستند، ولی در عرف به محل دفن آنها، نیز امام‌زاده گفته می‌شود.


سفارش اسلام به احترام اولاد پیامبر[ویرایش]

در روایات زیادی از پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) و ائمه طاهرین (علیه السلام) رسیده است که اولاد و فرزندان پیامبر (صلی الله و علیه و آله) را اکرام کنید. [۱]
پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) فرمودند: کسی که اولاد مرا اکرام کند به تحقیق مرا اکرام کرده است. [۲]
امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «نظر کردن به فرزندان ما عبادت است. شخصی از آن حضرت پرسید: آیا نگاه کردن به آن دسته از فرزندان شما که امام هستند عبادت است؟ حضرت فرمودند: بلکه نگاه کردن به تمام فرزندان پیامبر (صلی الله و علیه و آله) عبادت است، مادامی که از راه و روش آن حضرت جدا نشده باشند و به گناهان آلوده نشده باشند». [۳]

شمولیت احترام بعد از رحلت اولاد پیامبر[ویرایش]

احترام به فرزندان پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) و ذریه آن حضرت هم شامل احترام در زمان حیات آنها می‌شود و هم احترام بعد از رحلت آن بزرگواران را در بر می‌گیرد.
این دستور اسلام است که می‌فرماید: «قبور اموات خود را زیارت کنید و بر آنان سلام بفرستید،...». [۴]

طرق احترام به اولاد پیامبر[ویرایش]

یکی از راه‌های احترام و اکرام آن دسته از فرزندان پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) که از دنیا رفته اند، احترام به مدفن و مزار آنان است.
بنابراین تعمیر کردن، تمیز کردن، عطر افشانی و... چنین مکان‌هایی نوعی احترام به صاحبان این قبرهاست زیرا موجب عظمت صاحبان آنها و رغبت بیشتر مردم به رفت و آمد در چنین مکان‌هایی میشود.

مصداق سفارش احترام به اولاد پیامبر[ویرایش]

تمام این سفارشات مربوط به فرزندان واقعی آن حضرت، یعنی کسانی که بدون واسطه یا با واسطه از صلب پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) هستند و در طول زندگی خود هیچ گاه از راه و روش و سیره آن حضرت جدا نشده اند.
بعضی از افراد سودجو و فرصت طلب به دروغ مکان‌هایی را به عنوان امام زاده و بقعه متبرکه معرفی می‌کنند که گاهی حتی هیچ قبری در آنجا وجود ندارد یا اگر قبوری وجود دارد مربوط به اولاد پیامبر(صلی الله و علیه و آله) نیست در این موارد باید دقت لازم بشود تا جلو سوء استفاده چنین افرادی گرفته شود.
مرحوم محدث قمی (ره) در این باره می‌فرماید:
اولاً باید نسب امام‌زاده معلوم باشد یعنی در کتب مربوط به این فن نسبت او با یکی از امام‌ها روشن شده باشد.
ثانیاً علاوه بر انتساب به امام باید جلالت، خوبی و تقرب او به خدا از نظر تاریخ و رجال ثابت باشد.

امام‌زادگان مشهور و متقن[ویرایش]

هر جا که این دو موضوع (انتساب و جلالت) جمع شد مثل حضرت عبدالعظیم (ریحضرت معصومه (قمحضرت سید محمد (بین راه سامراءحضرت شاهچراغ (شیراز) و... رعایت احترام آنان لازم و زیارتشان ثواب زیادی دارد.

روش برخورد با امام‌زادگان مشکوک[ویرایش]

اگر این مطلب (انتساب و جلالت) روشن نبود، انسان تنها می‌تواند به عنوان قبرستان مسلمانان فاتحه و قرآنی بخواند و از خدا برای کسانی که در آنجا مدفونند طلب رحمت کند.
اما در هر صورت بی احترامی به امام‌زاده‌های معروف کار صحیحی نیست مگر جایی که ثابت شود اصل و اساس درستی ندارد که در این صورت هم بی احترامی صحیح نیست و کافی است به مردم گفته شود که این جا امام‌زاده‌ای مدفون نیست. [۵]

پانویس[ویرایش]
 
۱. مستدرک الوسائل، ج۱۲، ص۳۷۳.    
۲. مستدرک الوسائل، ج۱۲، ص۳۷۶.    
۳. وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۳۱۱.    
۴. بحارالانوار، ج۷۹، ص۶۴.    
۵. نرم افزار پرس و جو، پاسخ مؤسسه اطلاع رسانی تبیان و در راه حق.


منبع[ویرایش]

اسلام کوئیست.    


رده‌های این صفحه : امام زادگان
جعبه‌ابزار