اظهار علاقه به نامحرمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: اظهار علاقه به نامحرم ، تحریک شهوت
پرسش: آیا اظهار علاقه به نامحرم اشکال دارد؟
پاسخ: علاقه‌مند‌ شدن به کسی که نامحرم است، تا زمانی که به صورت عمل غیر شرعی در خارج نمایان نشود، گناه نیست، اما استمرار داشتن این حالت ممکن است عوارض و پیامدهای روحی ، روانی و اجتماعی نامطلوب داشته باشد.


عوارض علاقه به نامحرم

[ویرایش]

مطمئناً علاقه‌مندی شدید به یک شخص، فکر و ذهن انسان را به خود مشغول کرده و ممکن است به صورت‌های مختلف مانند افت تحصیلی، پریشانی خیال و فکر و حتی انجام گناه ، منجر شود. ضمن این‌که فکر و ذهن انسان را از یاد خداوند هم باز می‌دارد. در چنین صورتی بهتر است که اگر علاقه، واقعا از روی هوی و هوس نیست و شرایط برای ازدواج فراهم باشد و آن شخص هم خواستگارتان باشد، تنها برای ازدواج و شرایط آن فکر کنید، در غیر این صورت، فکر و ذهن را از آن آزاد کنید تا بتوانید خود را سبک و رها سازید.

حکم اظهار علاقه به نامحرم

[ویرایش]

اظهار علاقه به نامحرم اگر همراه با کار حرامی باشد جائز نیست و حرام است. نگاه به نامحرم، حرف‌ها و شوخی‌هایی که باعث تحریک شهوت می‌شوند و خلوت کردن با نامحرم هم از گناهان است.
امام علی علیه السلام فرمودند:"اتّقوا معاصی الله فی الخلوات فإنّ الشاهد هو الحاکم؛
[۱] محمدی ری شهری، میزان الحکمه، عنوان ۱۳۶۹.
از گناه کردن در خلوت بپرهیزید، زیرا آن کس (خدا) که شاهد است (‌روز قیامت ) حاکم و قاضی خواهد بود".
امام کاظم علیه السلام فرمود:" حضرت مسیح به اصحاب خود فرمود:‌ گناهان کوچک که انسان آن‌ها را به حساب نمی‌آورد از مکرهای شیطان است. شیطان آن‌ها را پیش چشم شما کوچک جلوه می‌دهد و کم کم آن‌ها زیاد می‌شود و شما را احاطه می‌کند".
[۲] محمدی ری شهری، میزان الحکمه، عنوان ۱۳۷۲.

انسان مؤمن مخصوصاً جوانان که زمینه رشد کمالات در وجودشان بیشتر است، باید با پیمودن طریق صداقت و پاکی، به قلّه کمالات دست بیابند و به جایی برسد که خدا به ملائکه‌اش به واسطه او افتخار کند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. محمدی ری شهری، میزان الحکمه، عنوان ۱۳۶۹.
۲. محمدی ری شهری، میزان الحکمه، عنوان ۱۳۷۲.


منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال مرکز ملی پاسخگویی به سوالات شرعی    


رده‌های این صفحه : جوانان | دوستی ها
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار