احیای دینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: احیای دین، امام علی (علیه‌السلام)، ورع، جهاد، رازداری، سداد، نامه ۴۵ نهج البلاغه.

پرسش: حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: شما نمی‌توانید مثل من باشید ولی با چهار خصلت ورع، جهاد، رازداری و سداد می‌توانید مرا در احیای دین کمک کنید. این چهار مورد در کدام خطبه یا نامه آن حضرت آمده است و درباره آن‌ها توضیحاتی داده شود.

پاسخ:مضمون نامه

[ویرایش]

حضرت علی (علیه‌السلام) در نامه ۴۵ که در نهج البلاغه موجود است، به تذکر به فرماندار بصره عثمان بن حنیف انصاری می‌پردازد که در زمان خلافت آن حضرت فرماندار بود و دعوت مهمانی سرمایه‌داری از مردم بصره را پذیرفته بود. امام در این نامه ضمن تأکید بر ضرورت ساده‌زیستی، کارگزاران نظام خود را به عنوان الگوی ساده‌زیستی به مردم معرفی می‌کند و دنیا و دنیاپرستان را مورد نکوهش قرار می‌دهد. جملات فوق با ‌اندک اختلافی در تعبیر، قسمتی از نامه آن حضرت است. متن صحیح بدین قرار است:

متن نامه

[ویرایش]

«أَلاَ وَإِنَّ لِكُلِّ مَأْمُوم إِمَاماً، يَقْتَدِي بِهِ وَيَسْتَضِيءُ بِنُورِ عِلْمِهِ; أَلاَ وَإِنَّ إِمَامَكُمْ قَدِ اكْتَفَى مِنْ دُنْيَاهُ بِطِمْرَيْهِ، وَمِنْ طُعْمِهِ بِقُرْصَيْهِ. أَلاَ وَإِنَّكُمْ لاَ تَقْدِرُونَ عَلَى ذلِكَ، وَلكِنْ أَعِينُونِي بِوَرَع وَاجْتِهَاد، وَعِفَّة وَسَدَاد»؛ «آگاه باشید هر پیروی را امامی است که از او پیروی می‌کند و از نور دانشش روشنی می‌گیرد، آگاه باشید امام شما از دنیای خود به دو جامه فرسوده و دو قرص نان رضایت داده است. بدانید که شما توانایی چنین کاری را ندارید؛ اما با پرهیزکاری و تلاش فراوان و پاک‌دامنی و راستی مرا یاری دهید».

توضیح ویژگی‌ها

[ویرایش]

توضیح اجمالی هر کدام از این خصلت‌ها:

← ورع


دارا شدن ملکه تقوا و پرهیزکاری در اثر مداومت بر انجام واجبات الهی و ترک محرمات.

← اجتهاد


سخت‌کوشی و تلاش مداوم در جهت تحقق اهداف دینی.

← عفت


عفیف و پاک‌دامن بودن و دوری جستن از مفاسد اخلاقی.

← سداد


راستی و درستی را پیشه کردن و پرهیز از کذب و سخن باطل.

امید است با آراسته شدن به این خصایل شایسته، یاوری برای ولی زمان خود باشیم.

منابع

[ویرایش]

۱. وارثان عاشورا، علی صفایی حائری.
۲. نهج البلاغه، (با ترجمه گویا و شرح فشرده)، محمدجعفر امامی، محمدرضا آشتیانی.
۳. نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. امام علی (علیه‌السلام)، نهج البلاغه، ص۲۸۳، نامه ۴۵، ترجمه محمد دشتی.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «احیای دین»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۴/۰۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار