احیای دینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: احیای دین، امام علی (علیه‌السلام)، ورع، جهاد، رازداری، سداد، نامه ۴۵ نهج البلاغه.

پرسش: حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: شما نمی‌توانید مثل من باشید ولی با چهار خصلت ورع، جهاد، رازداری و سداد می‌توانید مرا در احیای دین کمک کنید. این چهار مورد در کدام خطبه یا نامه آن حضرت آمده است و درباره آن‌ها توضیحاتی داده شود.

پاسخ:مضمون نامه[ویرایش]

حضرت علی (علیه‌السلام) در نامه ۴۵ که در نهج البلاغه موجود است، به تذکر به فرماندار بصره عثمان بن حنیف انصاری می‌پردازد که در زمان خلافت آن حضرت فرماندار بود و دعوت مهمانی سرمایه‌داری از مردم بصره را پذیرفته بود. امام در این نامه ضمن تأکید بر ضرورت ساده‌زیستی، کارگزاران نظام خود را به عنوان الگوی ساده‌زیستی به مردم معرفی می‌کند و دنیا و دنیاپرستان را مورد نکوهش قرار می‌دهد. جملات فوق با ‌اندک اختلافی در تعبیر، قسمتی از نامه آن حضرت است. متن صحیح بدین قرار است:

متن نامه[ویرایش]

«أَلاَ وَإِنَّ لِكُلِّ مَأْمُوم إِمَاماً، يَقْتَدِي بِهِ وَيَسْتَضِيءُ بِنُورِ عِلْمِهِ; أَلاَ وَإِنَّ إِمَامَكُمْ قَدِ اكْتَفَى مِنْ دُنْيَاهُ بِطِمْرَيْهِ، وَمِنْ طُعْمِهِ بِقُرْصَيْهِ. أَلاَ وَإِنَّكُمْ لاَ تَقْدِرُونَ عَلَى ذلِكَ، وَلكِنْ أَعِينُونِي بِوَرَع وَاجْتِهَاد، وَعِفَّة وَسَدَاد»؛ [۱] «آگاه باشید هر پیروی را امامی است که از او پیروی می‌کند و از نور دانشش روشنی می‌گیرد، آگاه باشید امام شما از دنیای خود به دو جامه فرسوده و دو قرص نان رضایت داده است. بدانید که شما توانایی چنین کاری را ندارید؛ اما با پرهیزکاری و تلاش فراوان و پاک‌دامنی و راستی مرا یاری دهید».

توضیح ویژگی‌ها[ویرایش]

توضیح اجمالی هر کدام از این خصلت‌ها:

← ورع
دارا شدن ملکه تقوا و پرهیزکاری در اثر مداومت بر انجام واجبات الهی و ترک محرمات.

← اجتهاد
سخت‌کوشی و تلاش مداوم در جهت تحقق اهداف دینی.

← عفت
عفیف و پاک‌دامن بودن و دوری جستن از مفاسد اخلاقی.

← سداد
راستی و درستی را پیشه کردن و پرهیز از کذب و سخن باطل.

امید است با آراسته شدن به این خصایل شایسته، یاوری برای ولی زمان خود باشیم.

منابع[ویرایش]

۱. وارثان عاشورا، علی صفایی حائری.
۲. نهج البلاغه، (با ترجمه گویا و شرح فشرده)، محمدجعفر امامی، محمدرضا آشتیانی.
۳. نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی.

پانویس[ویرایش]
 
۱. امام علی (علیه‌السلام)، نهج البلاغه، ص۲۸۳، نامه ۴۵، ترجمه محمد دشتی.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «احیای دین»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۴/۰۲.    جعبه‌ابزار