کوفه مرکز حکومت امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: کوفه، حکومت مهدوی.

پرسش: چرا امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) با وجود تمام بی‌وفایی‌های مردم کوفه در زمان حضرت علی (علیه‌السلام) و امام حسین (علیه‌السلام) باز به کوفه می‌روند و مقر حکومت خود را در آن‌جا قرار می‌دهند؟ چرا به یکی از شهرهای ایران نمی‌آید؟

پاسخ: با استناد به روایات گوناگون، ظاهراً مرکز حکومت امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) کوفه است. فلسفه این انتخاب می‌تواند این امور باشد: ۱. اراده الهی؛ ۲. مدح کوفه و اهل آن در روایات؛ ۳. مقدس بودن کوفه.مرکزیت حکومت امام زمان

[ویرایش]

از جمله مطالبی که درباره حکومت جهانی حضرت ولی عصر (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) مطرح شده، مقرّ حکومت آن امام همام (علیه‌السلام) است که در بعضی روایات از کوفه به عنوان مقرّ حکومت حضرت نام برده شده است.

فلسفه گزینش شهر کوفه

[ویرایش]
فلسفه این انتخاب می‌تواند امور زیر باشد:

← اراده الهی


اراده الهی به این تعلق گرفته که حکومت جهانی حضرت، به مرکزیت کوفه مستقر شود و نهضتی که نوید آن را خاتم الانبیا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و ائمه اطهار (علیهم‌السلام) جملگی داده‌اند و بسیار بر آن تأکید کرده‌اند، شروع آن از مکه و استقرار آن در کوفه باشد.

← مدح کوفه و اهل آن در روایات


بی‌وفایی مردم کوفه در برهه‌ای از زمان دلیل نمی‌شود که آینده‌ای که معلوم نیست چه زمانی است، باز مردم آن‌جا متصف به بی‌وفایی باشند. به علاوه بی‌وفایی مردم کوفه در زمان امام علی (علیه‌السلام) و امام حسین (علیه‌السلام) باعث بی‌اعتبار کردن آن سامان نمی‌شود؛ چون که در روایاتی از ائمه اطهار نقل شده که کوفه و اهل آن را مورد مدح قرار می‌دهند که از آن جمله این روایات هستند:

عبدالله بن ولید می‌گوید: بر امام صادق (علیه‌السلام) وارد شدیم، در زمان مروان حضرت به ما فرمود: شما از کجایید (اهل کجایید) ما گفتیم: از اهل کوفه. حضرت فرمود: نیست سرزمینی از سرزمین‌ها و شهری از شهرها که بیشتر از اهل کوفه به ما محبت داشته باشد. (به این منبع رجوع شود: )

• در روایت دیگری از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده که حضرت فرمود:
ولایت ما بر آسمان‌ها و زمین و کوه‌ها و شهرها عرضه شد و هیچ‌کدام ولایت ما را چون اهل کوفه قبول نکردند.
(به این منبع رجوع شود: ) (به نقل از: )

براساس این روایات معلوم می‌شود بی‌وفایی گروهی خاصی باعث نمی‌شود که در تمام زمان‌ها اهالی یک شهر متهم به بی‌وفایی شوند؛ بلکه در هر زمانی باید اهل آن‌جا را به مقتضای آن زمان مورد امتحان قرار داد تا معلوم شود آیا مؤمنان راسخی در اهداف خود هستند یا نه.

← مقدس بودن کوفه


کوفه مکان مقدسی است و شاید به اعتبار قداستی که دارد، مقر حکومتی تنها منجی عالم و یگانه مصلح جهانی در این مکان مقدس قرار خواهد گرفت و این ربطی به وضعیت مردم آن‌جا ندارد که آیا در تاریخ سابقه خوبی دارند یا ندارند.
روایاتی در این باب وجود دارد که دلالت بر قداست مکان کوفه دارند:

• امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: کوفه، باغی از باغ‌های بهشت است در آن قبر نوح و ابراهیم و ... قبر سید اوصیا امیرالمؤمنین آن‌جاست. (به این منبع رجوع شود: ) (به نقل از: )

• امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: یک درهم انفاق در کوفه مانند ۱۰۰ درهم انفاق در غیر کوفه به حساب می‌آید و دو رکعت نماز خواندن در کوفه ۱۰۰ رکعت به حساب می‌آید. ) (به نقل از: )

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. مهدی موعود، مترجم علی دوانی.
۲. الارشاد شیخ مفید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. قمی، شیخ عباس، سفینة البحار، ج۷، ص۵۴۴، دارالاسوة، چ۳، ۱۴۲۲ق.    
۲. قمی، شیخ عباس، سفینة البحار، ج۷، ص۵۴۶، دارالاسوة، چ۳، ۱۴۲۲ق.    
۳. صفار قمی، محمد بن حسن، بصائرالدرجات.    
۴. قمی، شیخ عباس، سفینة البحار، ج۷، ص۵۴۴، دارالاسوة، چ۳، ۱۴۲۲ق.    
۵. ابن‌طاووس، سید عبدالکریم، فرحة الغری.    
۶. قمی، شیخ عباس، سفینة البحار، ج۷، ص۵۴۳، دارالاسوة، چ۳، ۱۴۲۲ق.    
۷. قمی، ابن‌قولویه، کامل الزیارات.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «کوفه مرکز حکومت امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۲۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار