هانی بن عروهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: هانی بن عروه، مسلم بن عقیل، شهدای کربلا، حضرت علی (علیه‌السلام).

پرسش: ‌هانی بن عروه که بود؟

پاسخ: هانی بن عروه، یکی از یاران برجسته امام علی (علیه‌السلام) بود.معرفی اجمالی[ویرایش]

«هانی بن عروه بن الفضفاض المرادی»، ساکن کوفه و یکی از یاران برجسته امام علی (علیه‌السلام) بود. [۱] او از بزرگان کوفه و رئیس عشیره خود نیز بود.

ورود مسلم بن عقیل[ویرایش]

مهم‌ترین واقعه زندگی او که منجر به شهادتش شد، ورود مسلم بن عقیل، سفیر و پسرعموی امام حسین (علیه‌السلام) به کوفه و منزلش بود. در ذیل به بخشی از این جریان که در اکثر کتاب‌های تاریخی نگاشته شده خواهیم پرداخت:

← پنهان شدن مسلم در خانه هانی
مسلم بن عقیل برای گرفتن بیعت از کوفیان و دیدن اوضاع کوفه، زودتر از کاروان حسینی به کوفه آمد و مدتی در منزل مختار ثقفی بود. [۲] بعد از شنیدن خبر آمدن عبیدالله بن زیاد به کوفه، از منزل مختار خارج شد و به طور مخفیانه به منزل‌ هانی بن عروه که در آن زمان از بزرگان کوفه و عشیره خود بود، رفت. شیعیان جهت ملاقات با مسلم به منزل‌ هانی آمد و رفت داشتند.

← دوستی هانی با شریک
هانی بن عروه با شریک بن اعور بصری که از بصره با ابن زیاد آمده بود، دوستی داشت. شریک در بصره دارای شرف و منزلت بود. هانی پیش او رفت و او را به خانه خود آورد و او را در همان حُجره‌ای که مسلم بن عقیل را جا داده بود، مسکن داد. شریک، از بزرگان شیعیان بصره بود و ‌هانی را بر یاری مسلم تشویق می‌کرد و مسلم هم از مردم کوفه که پیش او می‌آمدند، بیعت می‌گرفت. شریک بن اعور در خانه ‌هانی به سختی بیمار شد و چون این خبر به ابن زیاد رسید، به او پیام فرستاد که فردا به دیدنش خواهد آمد. (در برخی منابع فقط بیماری ‌هانی بن عروه ذکر شده و برخی دیگر از منابع به بیماری هر دو اشاره شده است). [۳]

← سخن شریک به مسلم
شریک به مسلم گفت هدف اصلی تو و شیعیانت نابودی این ستمگر است و خداوند این کار را برای تو فراهم ساخته است؛ زیرا او فردا برای عیادت من می‌آید، تو پنهان شو و چون او پیش من آرام گرفت، ناگاه بیرون بیا و او را بکُش و به قصر حکومتی برو و آن ‌را تصرف کن و همان‌جا بمان، اگر خداوند به من سلامتی عنایت فرماید، به بصره خواهم رفت و آن‌جا را برای تو مهیا می‌کنم و مردم آن ‌را به بیعت با تو درمی‌آورم.

← ورود ابن زیاد به خانه هانی
عبیدالله بن زیاد وارد منزل ‌هانی شد؛ اما مسلم بن عقیل کاری انجام نداد تا آن‌که عبیدالله بن زیاد خارج شد. شریک به مسلم گفت: فقط ترس و سستی بود که تو را از انجام این کار باز داشت، مسلم گفت نه! بلکه دو چیز مانع من شد؛ نخست این‌که ‌هانی دوست نداشت مسلم در خانه او کشته شود. دیگر، این‌ سخن رسول خدا که فرموده است: ایمان، موجب خودداری از کشتن با غافل‌گیری است و مؤمن کسی را غافل‌گیر نمی‌کند و ناگهان نمی‌کشد.

← شهادت هانی
چند روز بعد از این اتفاق شریک از دنیا رفت و مسلم بن عقیل هم‌چنان در منزل ‌هانی بود. عبیدالله بن زیاد توسط جاسوسان متوجه حضور مسلم در منزل ‌هانی شد، با فریب و نیرنگ هانی را به قصر کشاند و در آن‌جا به خاطر حمایتش از مسلم بن عقیل گردن زده، به شهادت رساند. [۴] [۵] [۶]

سن هانی[ویرایش]

هانی بن عروه در زمان شهادت، بیش از نود سال عمر داشت. [۷]

پانویس[ویرایش]
 
۱. عسقلانی، ابن حجر، الاصابة فی تمییز الصحابة، ج۶، ص۴۴۵، تحقیق، عبد الموجود، عادل احمد، معوض، علی محمد، بیروت، دارالکتب العلمیة، چاپ اول، ۱۴۱۵ق.    
۲. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک، ج۵، ص۳۶۲، بیروت، دارالتراث، ۱۳۸۷ق.    
۳. ابومخنف کوفی، لوط بن یحیی، وقعة الطف، ص۱۱۳، قم، اسلامی، ۱۴۱۷ق.    
۴. دینوری، ابوحنیفه، اخبار الطوال، ص۲۳۳ ۲۳۸، قم، منشورات رضی، ۱۳۶۸ش.    
۵. زرکلی، خیرالدین، الاعلام، ج۸، ص۶۸، بیروت، دارالعلم، ۱۹۸۹م.    
۶. عسقلانی، ابن حجر، الاصابة فی تمییز الصحابة، ج۲، ص۷۰، تحقیق، عبد الموجود، عادل احمد، معوض، علی محمد، بیروت، دارالکتب العلمیة، چاپ اول، ۱۴۱۵ق.    
۷. عسقلانی، ابن حجر، الاصابة فی تمییز الصحابة، ج۶، ص۴۴۵، تحقیق، عبد الموجود، عادل احمد، معوض، علی محمد، بیروت، دارالکتب العلمیة، چاپ اول، ۱۴۱۵ق.    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «هانی بن عروه»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۴/۲۹.    جعبه‌ابزار