عقیق سیاهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: انگشتر ، عقیق سیاه
پرسش: هر انگشتر عقیقی بنا به روایات ما یک سری خواصی داره مثلا عقیق زرد که باعث افزایش رزق است و بنا به روایات روبه روی خانه خانم فاطمه زهرا در بهشت است اما من تا اونجا که دیدم چیز خاصی در مورد عقیق سیاه پیدا نکردم. اگه چیزی در این مورد هست؟
پاسخ:


ثواب انگشتر عقیق در روایات

[ویرایش]

مستحب مؤكد است كه مردان و زنان در دست راست انگشتر داشته باشند. اگر نگين انگشتر از عقیق ، فیروزه و دُرّ نجف باشد، بهتر است. هر يك فوايدي دارد. خوب است انسان در صورت امكان از هر سه استفاده كند. از روايات معلوم مي شود كه ثواب انگشتر عقيق از بقية انگشترها بيشتر است.

← از کلام امام صادق(ع)


از حضرت صادق(ع) منقول است: "هر كه انگشتري از عقيق داشته باشد، عاقبتش به خیر مي شود".
[۱] علامه مجلسي، حليه المتقين، ص ۳۵ تا ۴۰

ابوطاهر گويد: حديث فضيلت دُرّ نجف را كه از حضرت صادق(ع) نقل شد، براي امام حسن عسکری(ع) نقل كردم، فرمود: "بلي اين حدیث جدم امام صادق(ع) است". عرض كردم: شما هيچ چيز را بر عقيق سرخ اختيار نمي فرماييد، فرمود: "بلي، براي فضیلت بسياري كه در آن وارد شده است. پدرم به من خبر داد: اوّلين كسي كه انگشتر عقيق در دست كرد، حضرت آدم(ع) بود و به نگین انگشترش نام هاي مقدّس پنج تن آل عبا را نقش كرده بود".
[۲] علامه مجلسي، حليه المتقين، ص ۳۵ تا ۴۰


نقش انگشتر

[ویرایش]

در نقش انگشتر هر يك از: "لا اله الاّ الله"، " محمّد رسول الله"، "نام هاي پنج تن آل عبا "، "العزّة لله"، "حسبي الله"، "ماشاء الله لا قوة الا بالله" نوشته شود بهتر است.
[۳] علامه مجلسي، حليه المتقين، ص ۳۵ تا ۴۰


نوع انگشتر

[ویرایش]

در نوع عقيق يا فیروزه و اينكه كدام بهتر است به مطلبي در اين مورد دست نيافتيم. بنابراين به نظر مي رسد هر نوع عقیق يا هر نوع فيروزه باشد همان استحباب بر آن ثابت باشد.
براي اطلاع بيشتر به كتاب حلیة المتقین مرحوم علامه مجلسی مراجعه فرماييد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. علامه مجلسي، حليه المتقين، ص ۳۵ تا ۴۰
۲. علامه مجلسي، حليه المتقين، ص ۳۵ تا ۴۰
۳. علامه مجلسي، حليه المتقين، ص ۳۵ تا ۴۰


منبع

[ویرایش]
سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی    


رده‌های این صفحه : آراستگی | اخلاق اسلامی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار