شور چشمیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: چشم زخم .
پرسش: بعد از این که کسی ازموهایم تعریف کرد به شدت ریزش پیدا کرده‌اند به طوری که تا به حال سابقه این همه ریزش مو را نداشتم لطفا راهنمایی‌ام کنید.
پاسخ: گرچه چشم زخم واقعیت دارد، اما نمی‌توان در وهله اول ریشه مشکل را در این مساله دانست، در ادامه مقاله به حقیقت چشم زخم و راه‌های مقابله با آن اشاره می‌شود.


پیگیری علل دیگر

[ویرایش]

مبادا بی تو هفت اقلیم را نور
غبار چشم زخم از دولتت دور
گرچه چشم زخم، شور چشمی و... واقعیّت دارد( در ادامه دلایلی برای اثبات این ادعا ارائه خواهد شد)؛ ولی از طرف دیگر نمی‌توان مطمئن بود که هر نوع مشکلی ریشه در همین مسئله داشته باشد؛ زیرا مسائل فراوانی می‌تواند در ریزش موی سر نظیر: سوء تغذیه، برخی داروها، درمان‌های طبی، عفونت پوست سر، برخی بیماری‌ها و... دخیل باشد که واقع‌بینی حکم می‌کند از تأثیر و یا عدم تأثیر آن‌ها مطمئن گردید.

بی‌اساسی تصور عامه درباره چشم زخم

[ویرایش]

توضیح اینکه غالب آن چه امروزه در میان مردم در‌باره چشم زخم و یا حتّی سحر و جادو شایع است، بی‌اساس بوده و بیش‌تر به افکار روانی، تخیّلات ، سوءظن‌ها ، توهّمات و مشکلات واقعی موجود در روند کار آن‌ها مربوط است. اگر هم بر فرض موردی پیدا شد که چشم زخمی در کار بود، می‌توان از راه‌هایی که در ادامه بدان اشاره خواهد شد، برای بطلان آن استفاده نمود.
آن‌چه مهم می‌نماید این است: شما تنها فردی نیستید که با چنین مسأله‌ای مواجه هستید؛ بنابراین آن را به عنوان یک مسأله ببینید نه یک معضل و مشکل لاینحل؛ زیرا لااقل آن است که افراد بسیاری وجود داشته‌اند که از مسأله‌ای مشابه رنج می‌بردند و توانستند از طریقی غیر از توسل به ابطال چشم زخم و... چنین مسأله‌ای را برای خود حل نمایند.
از سوی دیگر شاید خود نیز شنیده باشید که معمولاً ریزش روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ تار مو در روز طبیعی است؛ بنابراین شاید تمام ماجرا این باشد که شما از زمانی که فرد مورد نظر از موهای‌تان تعریف نموده توجّه بیش‌تری بر ریزش موهای خود نموده و در واقع حساسیّت شما از این طریق برانگیخته شده باشد.

اثبات واقعیت شور چشمی

[ویرایش]

همان‌طور که در سطور ابتدایی پاسخ ارسالی وعده نمودیم، دلایلی برای اثبات واقعیّت داشتن شورچشمی به محضرتان ارائه گردیده، در ادامه آن به برخی از راهکارهای مقابله با چشم زخم نیز اشاره خواهیم نمود.

← آیات قرآن


بررسی متون دینی بیانگر آن است که اصل چشم زخم را اسلام پذیرفته است.
به عنوان مثال خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:« وَ إِنْ یَکادُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِأَبْصارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ»؛ و آنان که کافر شدند، چون قرآن را شنیدند، چیزی نمانده بود که تو را چشم بزنند.
مرحوم طبرسی در این‌جا می‌فرماید:« مفسران بر این عقیده هستند که مقصود آیه، چشم زخم است؛ البته برخی نیز قبول ندارند؛ ولی اکثر قریب به اتفاق بر همین قولند».
[۲] مجمع البیان، ج۱۰، ص۳۴۱.


← روایات


در منابع روایی هم مطالب فراوانی در مورد حقیقت داشتن چشم زخم وجود دارد؛ تا جایی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در این باره فرموردند:« چشم زخم، حق است و می‌تواند قلّه کوه را به زیر افکند».
[۳] بحارالأنوار، ج۶، ص۶۰.


حقیقت چشم زخم

[ویرایش]

البتّه توجه داشته داشته باشید که وقتی می‌گویند چشم، این چشم خودش به تنهایی موضوعیت ندارد؛ بلکه ابزار روح است و روح بعضی‌ها این قدرت را دارد که اثرگذاری بر چیزهای خارج داشته باشد؛( از نظر کسانی که روح شناس و انسان شناس هستند، ثابت شده که انسان می‌تواند اثر غیرمادی بر خارج داشته باشد) حتی ناخودآگاه و ناخواسته.
در حقیقت، چشم زخم این طور است که چیزی برای شخص، جلب توجه می‌کند و در روحش اثر گذارده و او می‌تواند با روحش بر دیگری و یا بر چیزی که برایش جالب بوده، اثر منفی بگذارد.
مکانیزم این تأثیرگذاری شبیه زمانی است که شخصی مقابل چشم ما خمیازه می‌کشد و ما نیز نمی‌توانیم جلوی خود را بگیریم. این اثرگذاری، غیرمادی است( مگر برای افرادی خاص). شادی ، غم و امثال آن، اثر بر روح می‌گذارند و چشم، گوش و اعضاء و جوارح انسان، ابزار آن هستند؛ بنابراین در واقع، آن اعضاء وسیله‌ها و راه‌های تأثیر و تأثر روح هستند.

راه‌های مقابله با چشم زخم

[ویرایش]

برخی از راه‌های دفاع و یا درمان چشم زخم عبارتند از:
۱. خواندن سوره‌های (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ) و (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ).
۲. خواندن آیه الکرسی .
۳. خواندن آیه (وَ إِنْ یَکادُ الَّذِینَ کَفَرُوا...)
۴. خواندن و همراه داشتن حرز امام جواد علیه‌السلام (در مفاتیح الجنان مذکور است)
۵. دوری از تجملات و به رخ کشیدن دارایی‌ها و به چشم آوردن داشته‌ها.
۶. انصراف ذهنی از فکر کردن درباره چشم زخم و دوری از بدبینی نسبت به دیگران و چشم زخم آن‌ها.
۷. صدقه دادن و خیرخواهی برای همگان.
۸. گفتن ذکرهای «ماشاءاللَّه» و «لاحول ولا قوة الا باللَّه العلی العظیم».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. قلم/سوره۶۸، آیه۵۱.    
۲. مجمع البیان، ج۱۰، ص۳۴۱.
۳. بحارالأنوار، ج۶، ص۶۰.
۴. ناس/سوره، آیه۱-۶.    
۵. فلق/سوره، آیه۱-۵.    
۶. قلم/سوره۶۸، آیه۵۱.    


منبع

[ویرایش]
سایت پرسمان دانشجویی.    


رده‌های این صفحه : چشم زخم | کلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار