شهادت امام کاظمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام کاظم علیه‌السلام، شهادت.
پرسش: درباره امام کاظم ـ علیه‌السلام ـ نقل شده که آن حضرت در زندان شهید شد و روضه خوانان می‌گویند وقتی تابوت حضرت را حرکت دادند، خیلی سنگین بود، کنده و زنجیر جنازه مبارک امام را سنگین کرده، آیا این جریان واقعیت دارد؟
پاسخ:


شهادت امام کاظم

[ویرایش]

شهادت امام کاظم ـ علیه‌السلام ـ به‌وسیله سمی که در غذای حضرت ریخته بودند و گفته می‌شود به‌وسیله خرما ی مسموم بوده است که توسط سندی بن شاهک یهودی انجام شده و بعد از شهادت دربار هارون بزرگان و فقهای اهل بغداد را جمع کرد و آنها را شاهد گرفت که حضرت با مرگ طبیعی از دنیا رفته است.

عدم صحت غل‌ و زنجیر در تابوت امام

[ویرایش]

بنابراین برای اینکه پیش مردم رسوا نشود، باید غل و زنجیر را از بدن حضرت جدا کرده باشد و دیگر اینکه چنین مطلبی در کتب معتبر شیعه نقل نشده است که تابوت سنگینی کند و ببینند که زنجیر در پای مبارک حضرت وجود دارد.

انتساب جریان غل و زنجیر به عباس قمی

[ویرایش]

و اما اصل جریان بسته بودن پاهای حضرت به غل و زنجیر را می‌توان از فرازی از صلواتی که شیخ عباس قمی ـ رحمة‌الله‌علیه ـ از سید بن طاووس نقل می‌کند، فهمید که می‌فرماید:
... و المعذب فی قعر السجون و ظلم المطامیر ذی الساق المرضوض بحلق القیود...؛ یعنی صلوات بر موسی بن جعفر... آن که در قعر زندان‌ها و تاریکی سیاه‌چال‌ها شکنجه می‌شد و ساق پاهایش به‌وسیله حلقه‌های زنجیر زخمی شده بود.
[۲] شیخ عباس قمی، انوارالبحیه، چاپ اول، مؤسسه نشر اسلامی، جامعه مدرسین، ص ۲۰۶.


نتیجه بحث

[ویرایش]

پس بسته شدن امام کاظم ـ علیه‌السلام ـ در زندان با کنده و زنجير صحيح است و فقط جريان کنده و زنجير در تابوت بعيد به نظر می‌رسد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ مفید، الارشاد، چاپ دوم، نشر آل البیت، ۱۴۱۶، چاپ مهر قم، ج ۲، ص ۲۱۵.    
۲. شیخ عباس قمی، انوارالبحیه، چاپ اول، مؤسسه نشر اسلامی، جامعه مدرسین، ص ۲۰۶.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم    


رده‌های این صفحه : امام کاظم | تاریخ معصومان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار